Czop śluzowy

Czop śluzowy – Czym jest i jak wygląda? Kiedy odchodzi czop śluzowy?

Czop śluzowy to korek z galaretowatego śluzu, jaki pełni w okresie ciąży istotną funkcję – zabezpiecza kształtujący się płód przed bakteriami oraz chorobami. Tworzy się natychmiast po zapłodnieniu, natomiast jego odejście mówi o tymże, iż ciało zaczęło mechanizm przygotowań do porodu.

Czym jest czop śluzowy?

Czop śluzowy to zgromadzony lepki śluz, jaki zamyka ujście szyjki macicy oraz zabezpiecza płód przed kontaktem ze światem zewnętrznym. pomiędzy innymi stanowi zaporę dla mikroorganizmów. Stanowi typ korka, jaki zabezpiecza Twoje dziecko. Przed porodem czop jest wyeliminowany, ponieważ szyjka macicy rozluźnia się oraz zmniejsza. Wydalenie czopa nie znaczy jednakże, iż poród nastąpi od razu, może to trwać jeszcze chociażby parę dni i chociażby tydzień, bądź dwa. Może także zdarzyć się, iż czop śluzowy jest uwalniany wraz z odejściem wód płodowych.

Jak wygląda czop śluzowy?

W chwili odchodzenia czopu śluzowego ciężarna może zaobserwować na bieliźnie bezwonną, galaretowatą kulkę wielkości nakrętki od butelki. Wydzielina jest zwarta oraz galaretowata. Wyrzucony czop śluzowy może być zabarwiony krwią, tzn. mieć membranę w odcieniu brązowym, różowym bądź czerwonym. Brunatne zabawienie czopu śluzowego wskazuje na wydalenie wraz ze śluzem trochę starszej krwi, różowe bądź czerwone – mówi o obecności świeżej krwi w śluzie. Żaden spośród tychże wypadków nie winien budzić strachu, gdyż mocno ukrwiona w okresie ciąży szyjka macicy rozwiera się przed porodem, co może wywoływać pękanie małych naczynek – stąd obecność krwi w czopie.

Lęk winna budzić spora ilość krwi w czopie śluzowym bądź podkrwawiony czop, jaki odszedł przed 36. tygodniem ciąży – w obu tychże wypadkach należy natychmiast skonsultować się ze specjalistą prowadzącym ciążę. W wielu wypadkach dziewczyny nie zauważają galaretowatej kulki, uważając iż czop jeszcze nie zszedł. Jednak niezwykle niejednokrotnie czop śluzowy nie odchodzi w pełni, jedynie wydalany jest po kawałku. Wtedy przybiera formę gęstego śluzu oraz może zostać przegapiony poprzez ciężarną – szczególnie, iż w ostatnim trymestrze ciąży podnosi się ilość wydzieliny z pochwy.

Czop śluzowy w ciąży – konsultacja ze specjalistą

Gdy kobieta przeszła cały czas ciąży oraz wydaliła czop śluzowy, zazwyczaj nie ma potrzeby kontaktować się ze specjalistą. Od porodu mogą ją jeszcze dzielić całe tygodnie. Gdy jednakże po utracie czopu śluzowego kobieta doświadcza stałych skurczów, winna zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę. Konsultacja u specjalisty jest niezbędna, gdy ciężarna ma za sobą wczesny poród oraz uważa, iż właśnie wydaliła czop śluzowy. Należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, kiedy wydzielina śluzowa z pochwy ma krwawe ubarwienie,. Natomiast kobieta jest przed 36. tygodniem ciąży. Nie należy zwlekać z konsultacją u specjalisty również wówczas, kiedy pojawiło się krwistoczerwone krwawienie z pochwy. Krwotok może być bowiem cechą łożyska przodującego bądź wczesnego oddzielenia się łożyska.

Kiedy odchodzi czop śluzowy?

W trakcie ciąży szyjka macicy jest bardzo naciśnięta oraz automatycznie wstrzymana czopem śluzowym. W czasie kiedy szyjka macicy zaczyna się skracać oraz rozszerzać, dochodzi do jego wypadnięcia. Ciężarna kobieta musi wiedzieć, jak wygląda czop śluzowy, żeby odróżnić go od wód płodowych. Wód, jakie wydostają się z pochwy przed samym porodem oraz oznaczają zaczęcie akcji porodowej. Wtedy należy zgłosić się do szpitala chociażby wówczas, kiedy nie ma jeszcze skurczów. Odejście czopa śluzowego nie znaczy, iż zaczął się poród. Czop może wypaść chociażby na parę tygodni przed porodem oraz nie należy o tymże informować lekarza.

U poniektórych pań czop wychodzi wraz z wodami płodowymi oraz wtedy można owego w ogóle nie zaobserwować. Identycznie dzieje się w wówczas, kiedy wydalanie czopa trwa parę dni – wtedy można zobaczyć wzmożoną liczbę upławów. Czop może również wypaść dopiero w trakcie akcji porodowej bądź podczas robienia poprzez położną masażu szyjki macicy. Po odejściu czopa szyjka macicy rozwiera się, natomiast dziecko może przemieścić się do kanału rozrodczego. Wypadnięcie czopa śluzowego w odcieniu różowym, czerwonym bądź brązowym może znaczyć, iż do porodu dojdzie prawdopodobnie w przeciągu doby.

Czop śluzowy – podstawowe symptomy porodu

Odejście czopa śluzowego to jeden spośród podstawowych symptomów zbliżającego się porodu. Lecz nie jedynie czop śluzowy sygnalizuje powolne zbliżanie się dziecka na świat. Jednym spośród symptomów zbliżającego się porodu są tak nazywane kurcze przewidujące. Są to kurcze niezwykle nieregularne, pojawiające się co pewien czas. Zwykle są niemal bezbolesne oraz pojawiają się po 37. tygodniu ciąży. Następnym z symptomów nadchodzącego porodu jest obniżający się brzuch. Dzieje się tak dlatego, gdyż dziecko ustawia się główką do kanału rodnego. Obok każdej kobiety występuje to w innym okresie. U poniektórych pań może to być parę tygodni przed porodem natomiast u poniektórych parę dni przed porodem. Kiedy brzuch się zmniejszy, będzie odczuwać większe naciskanie na pęcherz, lecz za to oddychanie stanie się prostsze. Gdy zauważyłaś ze odeszły ci wody płodowe i iż twoje kurcze są systematycznie, to sygnał, iż należy jechać do szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *