hipochondria

Hipochondria – przyczyny, objawy, leczenie hipochondrialne

Hipochondria stanowi około pięciu procent ambulatoryjnej opieki medycznej rocznie. Wiąże się z przekonaniem, że ktoś ma poważną chorobę lub grozi jej rozwój. Wiele osób z hipochondrią jest wyłączonych z powodu ich problemu. Nie mogą dobrze funkcjonować w środowisku pracy, szkole lub rodzinie.

Osoby z hipochondrią zwykle koncentrują się na funkcjach ciała (np. oddychanie, bicie serca), niewielkich nieprawidłowościach fizycznych (np. skazach skóry) lub odczuciach fizycznych (np. bólach głowy, bólach brzucha). Osoba może również martwić się o konkretny narząd lub chorobę (np. strach przed rakiem). Niestety, wiele osób z hipochondrią niechętnie poddaje się badaniom ich zdrowia psychicznego, ponieważ bardzo mocno wierzą, że mają niewyjaśnione choroby medyczne.

Oznaki, że możesz być hipochondrykiem

Hipochondryk to ktoś, kto żyje w obawie, że ma poważny, ale nierozpoznany stan zdrowia, mimo że testy diagnostyczne pokazują inaczej. Hipochondrycy odczuwają skrajny niepokój wynikający z reakcji cielesnych, które większość ludzi przyjmuje za pewnik. Na przykład mogą być przekonani, że coś tak prostego jak kichnięcie jest znakiem poważnej choroby.

Hipochondria to zaburzenie zdrowia psychicznego. Zwykle zaczyna się we wczesnej dorosłości i może pojawić się po tym, jak osoba lub ktoś, kogo z otoczenia, przeszedł chorobę lub po utracie kogoś w poważnym stanie zdrowia. Około dwie trzecie hipochondryków ma współistniejące zaburzenie psychiczne, takie jak zespół lęku napadowego, zaburzenie obsesyjno-kompulsywne lub depresję. Objawy hipochondrii mogą się różnić w zależności od czynników, takich jak stres i wiek.

Objawy hipochondrialne mogą obejmować:

  • Regularne badanie się pod kątem jakichkolwiek oznak choroby
  • Obawa, że wszystko, od kataru do bulgotania w jelitach, jest oznaką poważnej choroby
  • Częste wizyty u lekarza
  • Unikanie lekarza z obawy, że lekarz może znaleźć poważną chorobę
  • Nadmierne mówienie o swoim zdrowiu
  • Spędzanie dużo czasu w Internecie, badanie objawów różnych chorób
  • Unikanie ludzi lub miejsc, które mogą spowodować zachorowanie

Hipochondria może mieć własne objawy, ponieważ możliwe jest, że osoba ma bóle brzucha, zawroty głowy lub ból w wyniku przytłaczającego niepokoju. W rzeczywistości lęk przed chorobą może przejąć życie hipochondryka do tego stopnia, że niepokój i życie w strachu są tak stresujące, że osoba może zostać osłabiona.

Przyczyny

Chociaż naprawdę nie ma dokładnej przyczyny.

Dokładna przyczyna choroby lękowej nie jest jasna, ale czynniki te mogą odgrywać rolę:

  • Możesz mieć trudności z tolerowaniem niepewności co do niewygodnych lub niezwykłych doznań ciała. Może to prowadzić do błędnej interpretacji, że wszystkie odczucia ciała są poważne, więc poszukujesz dowodów potwierdzających poważną chorobę.
  • Może być bardziej prawdopodobne, że będziesz miał lęk zdrowotny, jeśli będziesz miał rodziców, którzy martwią się zbytnio o własne zdrowie lub zdrowie.
  • Przeszłe doświadczenie. Możesz mieć doświadczenie z poważną chorobą w dzieciństwie, więc fizyczne odczucia mogą być dla ciebie przerażające. Osoba z lękiem zdrowotnym mogła przejść poważną chorobę i obawiać się, że jej złe doświadczenia mogą się powtórzyć. Hipochondrycy mogą przeżywać poważny stres życiowy lub mieli poważną chorobę w dzieciństwie. Albo mogą już cierpieć na chorobę psychiczną, a ich hipochondria może być jej częścią.

Hipochondria jako ciężki niepokój zdrowotny

Niepokój pełni funkcję adaptacyjną: chroni nas przed krzywdą, aktywując reakcję „walcz lub uciekaj”, mechanizm automatycznego wykrywania niebezpieczeństwa. Ważne jest jednak, aby zrozumieć, że reakcja lęku jest aktywowana przez postrzeganie zagrożenia, nawet jeśli prawdziwe niebezpieczeństwo nie istnieje. Badania pokazują, że głównym problemem w hipochondriach jest to, że ludzie faktycznie błędnie interpretują jako niebezpieczne, ich normalne zaburzenia cielesne i doznania. Aby pomóc, możesz myśleć o ludzkim ciele jako podobnym do innych złożonych maszyn, takich jak komputery i samochody. Maszyny te, nawet jeśli działają prawidłowo, często wytwarzają dziwne dźwięki, takie jak klikanie, szumy, brzęczenie i piski, między innymi odgłosy. Podobnie jak w przypadku takich maszyn, nawet zdrowe ciało ludzkie wytwarza różnego rodzaju objawy fizyczne, które mogą być niewygodne (lub nawet bolesne), nieoczekiwane i niepożądane.

Te normalne objawy mogą obejmować zmiany ostrości wzroku, częstości akcji serca i ciśnienia krwi, poziomu śliny, głębokości oddechu, równowagi i napięcia mięśniowego. Są to normalne i nieszkodliwe zmiany ciała. Ale kiedy osoba źle interpretuje je jako symptomy jakiejś strasznej choroby, to (naturalnie) sprawia, że ogólny stan zdrowia pogarsza się. To wyjaśnia, dlaczego testy medyczne są negatywne: doznania są prawdziwe, ale nie są objawami choroby.

Leczenie hipochondrialne

Często, gdy dana osoba wielokrotnie zwraca się do lekarza o pierwsze oznaki niewielkiego objawu, lekarz nie traktuje ich poważnie i może uważać ich za „trudnego pacjenta”, a nie osobę, która szczerze martwi się o swoje zdrowie . Co gorsza, niektórzy lekarze wykorzystają obawy tej osoby i mogą przeprowadzić niepotrzebne testy, aby uspokoić pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *