Tiki nerwowe

Tiki nerwowe – przyczyny, objawy, leczenie, czym są tiki nerwowe?

Tiki nerwowe to przypadkowe, powtarzające się skurcze mięśni w obszarze twarzy bądź ciała, zwiększające się w efekcie działania lęku bądź w stanach zmęczenia emocjonalnego oraz fizycznego. Skurcze są nawracające, niekontrolowane oraz niecelowe.

Tiki nerwowe u dzieci oraz dorosłych – czym są?

Tiki nerwowe to powtarzające się, mechaniczne oraz niekontrolowane kurcze mięśni, jakich chory nie jest w stanie zatrzymać ani opanować. Skurcze mogą dotyczyć jednego bądź paru mięśni równocześnie (tiki ruchowe), i również strun głosowych oraz narządu mowy (tiki wokalne). Tiki możemy rozłożyć na proste oraz złożone (wymagające zaangażowania grupy paru mięśni). Tiki pojawiają się niespodziewanie oraz nie sposób przewidzieć ich ataku, chociaż są elementy, względem których tiki mogą się zwiększać (np. sytuacje stresowe, lecz także stany radości; nieodpowiednia dieta, alkohol, nikotyna). Poszczególni pacjenci uważają, iż w określonym stopniu czują zbliżający się tik. Może wtedy nastąpić poczucie napięcia związane z odczuciami podobnymi do swędzenia skóry oraz chęci podrapania się. Niejednokrotnie tik staje się tymże bardziej intensywny, im bardziej pacjent stara się go powstrzymać.

Czy są elementy, jakie wyzwalają oraz zwiększają tiki nerwowe?

Tak. Przede wszystkim niezwykle ogromny wpływ na natężenie się tików nerwowych ma nieodpowiednia dieta, bogata w czekoladę, nabiał i słodkie, gazowane napoje. Negatywny wpływ wywiera także alkohol, kofeina i nikotyna. Należy także pamiętać, iż do pogłębienia się tików przyczyniają się także emocje, zarówno owe złe (zwłaszcza idzie tutaj o stres, strach lub przemęczenie), jak i owe dobre (przyjemność, stany euforyczne). Do wyzwolenia oraz pogłębienia się tików przyczyniają się także choroby wirusowe oraz bakteryjne, wybrane preparaty chemiczne, lecz także zbyt długa praca na komputerze i gry komputerowe – dotyczy to zwłaszcza dzieci oraz nastolatków.

Przyczyny tików nerwowych

Tiki nerwowe mogą być powodowane poprzez schorzenia pracy mózgu, pochodzące z przebytych traum, urazów, zaburzenia pracy oraz przewodnictwa układu nerwowego oraz przekaźników w mózgu. Tiki nerwowe mogą występować również z powodu deficytów witamin oraz minerałów. Deficyt magnezu i witaminy B3 mogą być czynnikiem rozdrażnienia, ciągłego przemęczenia i występowania natręctw oraz stanów lękowych. Tymże symptomom niejednokrotnie towarzyszą tiki ruchowe bądź wokalne. U osób, jakie zmagają się z tikami nerwowymi, mają zazwyczaj kłopoty z koncentracją uwagi, orientacją w przestrzeni oraz znalezieniem się w społeczeństwie.

Tikom niejednokrotnie towarzyszy lęk oraz schorzenia psychiczne. Tiki zwiększają się w sytuacjach stresowych, pod wpływem ogromnego wzburzenia, lecz również zarówno przy podwyższonej aktywności ruchowej, jak również w okresach zmęczenia. Na częstotliwość oraz występowanie tików wpływ może mieć także spożywanie alkoholu, kofeiny, słodyczy, napojów energetycznych oraz gazowanych, zapach środków czystości, narkotyki oraz dopalacze, i również stosowanie środków antyhistaminowych oraz pobudzających. Tikom towarzyszy napięcie mięśniowe, świerzbienie oraz lęk, jakie uspokajają się po wykonaniu tiku.

Jak stawia się zidentyfikowanie tików nerwowych?

Żeby móc postawić rozpoznanie tików nerwowych, specjalista musi zebrać od chorego szczegółowy wywiad dotyczący typu ruchów mimowolnych. A także sytuacji, gdy one występują. Specjalista musi spytać o to, gdy ruchy mimowolne się zaczęły. Jak bardzo są częste, czy się zwiększają, lub są elementy, jakie je wywołują. Potem, chory musi udać się dodatkowo na konsultację do neurologa, być może potrzebne będzie zrobienie badania EEG i tomografii komputerowej lub także rezonansu magnetycznego mózgu.

Tiki nerwowe u dziecka: jak sobie z nimi radzić?

Pojawienie się tików nerwowych u dziecka z pewnością budzi lęk rodziców. Należy ich jednakże uspokoić – większość schorzeń tikowych, pojawiających się przed osiągnięciem pełnoletności poprzez chorego, ustępuje instynktownie. Dziecko z tikami może jednakże budzić zaciekawienie środowiska lub być wyśmiewane poprzez rówieśników. Co w takim razie winno się zrobić w wypadku tików u dziecka? Po pierwsze – dziecko nie zawsze jest świadome owego, iż tiki u niego są. W takiej sytuacji dobrze byłoby nie zwracać jego uwagi na tenże właśnie fakt. Niewątpliwie nie należy podejmować prób zmuszenia dziecka do zaprzestania robienia konkretnej czynności ruchowej. Skutkować to może pojawieniem się u małoletniego lęku oraz stresu.

Leczenie

Leczenie zaczyna się od wykrycia symptomów. Specjalista musi ustalić częstość występowania tików nerwowych. A także ich charakter, wpływ na zachowanie badanego, ogólny stan zdrowia oraz przebyte dolegliwości. Przede wszystkim podłoże pojawiania się tików. Tiki nerwowe można leczyć farmaceutycznie bądź przez terapie. W wypadku tychże lżejszych, lekarz zaleca preparaty uspokajające oraz odprężające, takie jak diazepam lub środki przeciwpsychotyczne. Preparaty leczące nadciśnienie tętnicze także są efektywnie. Specjalista może zaproponować psychoterapię bądź, gdy pojawiają się wątpliwości co do właściwego działania mózgu, konsultację u neurologa. Tiki nerwowe mogą występować przy takich zaburzeniach jak choroba Parkinsona, bądź innych chorobach nerwowo-mięśniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *