osobowość borderline

Osobowość borderline – objawy, czynniki ryzyka, leczenie

Osobowość borderline to zaburzenie osobowości, które zazwyczaj obejmuje następujące objawy:

 • Niewłaściwe lub skrajne reakcje emocjonalne
 • Wysoce impulsywne zachowania
 • Historia niestabilnych relacji

Intensywne wahania nastroju, zachowania impulsywne i skrajne reakcje mogą utrudnić ludziom z zaburzeniami osobowości typu borderline ukończenie nauki, utrzymanie stabilnej pracy i długotrwałe, zdrowe relacje.

Objawy zaburzenia osobowości borderline

Objawy zaburzeń osobowości borderline różnią się w zależności od osoby. Kobiety są bardziej narażone na to zaburzenie niż mężczyźni. Typowe objawy zaburzenia obejmują:

 • Niestabilny lub dysfunkcjonalny obraz siebie lub zniekształcone poczucie siebie
 • Uczucia izolacji, nudy i pustki
 • Trudności z empatią dla innych
 • Niestabilne nastawienie do otoczenia, które może się drastycznie zmienić z intensywnej miłości i idealizacji na intensywną nienawiść
 • Ciągły strach przed porzuceniem i odrzuceniem, w tym skrajne emocjonalne reakcje
 • Intensywne, bardzo zmienne nastroje, które mogą trwać kilka dni lub tylko kilka godzin
 • Silne uczucie niepokoju, zmartwienia i depresji
 • Impulsywne, ryzykowne, autodestrukcyjne i niebezpieczne zachowania, w tym lekkomyślne prowadzenie pojazdów, nadużywanie narkotyków lub alkoholu oraz uprawianie seksu bez zabezpieczenia
 • Wrogość
 • Niestabilne plany kariery, cele i aspiracje

Wiele osób regularnie doświadcza jednego lub więcej z powyższych objawów, ale osoba z zaburzeniami osobowości borderline doświadcza wielu objawów wymienionych powyżej konsekwentnie przez cały okres dorosłości.

Ludzie z zaburzeniami osobowości typu borderline mogą doświadczyć wahań nastroju i niepewności co do tego, jak postrzegają siebie i swoją rolę w świecie. W rezultacie ich interesy i wartości mogą się szybko zmienić.

Ludzie z zaburzeniami osobowości typu borderline również mają tendencję do postrzegania rzeczy w skrajnościach, takich jak wszystkie dobre lub złe. Ich opinie o innych ludziach również mogą się szybko zmienić. Osoba, która pewnego dnia jest postrzegana jako przyjaciel, może być uważana za wroga lub zdrajcę następnego dnia. Te zmienne uczucia mogą prowadzić do intensywnych i niestabilnych relacji.

Czynniki ryzyka wystąpienia osobowości borderline

Przyczyna zaburzenia osobowości typu borderline nie jest jeszcze jasna, ale badania sugerują, że rolę odgrywają genetyka, struktura i funkcja mózgu oraz czynniki środowiskowe, kulturowe i społeczne, które mogą zwiększać ryzyko rozwoju osobowości z pogranicza.

Termin „granica” odnosi się do faktu, że osoby z tym schorzeniem mają tendencję do „graniczenia” ze zdiagnozowanym dodatkowym stanem zdrowia psychicznego w swoim życiu, w tym psychozą. Jedną z ironii tego zaburzenia jest to, że osoby cierpiące na osobowość borderline mogą pragnąć bliskości, ale ich intensywne i niestabilne reakcje emocjonalne mają tendencję do wyobcowania, powodując długotrwałe poczucie izolacji.

Około 80 procent osób z zaburzeniami osobowości typu borderline wykazuje zachowania samobójcze. Szacuje się, że od 4 do 9 procent osób z osobowością borderline umrze z powodu samobójstwa. Osoby z zaburzeniami osobowości typu borderline, które myślą o samookaleczeniu lub próbie samobójstwa, potrzebują pomocy natychmiast.

Leczenie osobowości borderline

Zaburzenie osobowości borderline było historycznie postrzegane jako trudne do leczenia. Jednak dzięki nowemu, opartemu na dowodach leczeniu wielu ludzi z tym zaburzeniem doświadcza mniej poważnych objawów, a także poprawia jakość życia. Ważne jest, aby osoby z zaburzeniami osobowości typu borderline otrzymywały specjalistyczne, oparte na dowodach leczenie od odpowiednio wyszkolonego dostawcy. Inne rodzaje leczenia lub leczenie prowadzone przez lekarza lub terapeutę, który nie jest odpowiednio przeszkolony, mogą nie przynieść korzyści osobie.

Wiele czynników wpływa na czas potrzebny na poprawę objawów po rozpoczęciu leczenia. Ważne jest, aby ludzie z zaburzeniami osobowości typu borderline i ich bliscy byli cierpliwi i otrzymywali odpowiednie wsparcie w trakcie leczenia.

Jak pomóc osobie z osobowością borderline

Życie z zaburzeniem osobowości typu borderline lub bycie w związku z osobą z osobowością borderline może być stresujące. Uznanie i zaakceptowanie rzeczywistości może być bardzo trudne, ale leczenie może pomóc. Jeśli obawiasz się, że Ty lub osoba, na której Ci zależy, może mieć zaburzenie osobowości granicznej, skontaktuj się z licencjonowanym specjalistą zdrowia psychicznego. Dostępnych jest wielu wspierających pracowników służby zdrowia, którzy pomogą Ci rozpocząć drogę do uzdrowienia.

Ponieważ osobowość borderline może być złożonym schorzeniem. Leczenie zwykle wymaga długotrwałej terapii, ważne jest, aby znaleźć specjalistę zdrowia psychicznego, który ma doświadczenie w leczeniu tego schorzenia. Można nauczyć się lepiej zarządzać uczuciami i znaleźć sposoby na zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące relacje. Z pomocą terapii rozmów można nauczyć się ograniczać zachowania impulsywne i autodestrukcyjne oraz lepiej rozumieć stan. Dzięki zaangażowaniu w długoterminowe leczenie, pozytywne i zdrowe zmiany są w zasięgu ręki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *