adopcja nasienia

Adopcja nasienia – alternatywa dla przyszłych rodziców

Adopcja nasienia jest pomocą dla wielu par, które z różnych przyczyn nie mogą spłodzić potomstwa w naturalny sposób. Dzięki odpowiednim procedurom kobiety mogą nosić pod swoim sercem dziecko, wydać je na świat i cieszyć się rodzicielstwem. W dzisiejszych czasach ludzie coraz częściej decydują się na adopcję nasienia. Powstaje coraz więcej klinik, które umożliwiają zapłodnienie właśnie tą metodą. Dawca jest dostosowywany i proponowany na podstawie cech preferowanych przez przyszłych rodziców.

Jednak w jaki sposób dochodzi do zapłodnienia? Kto może być dawcą spermy i kto może ją adoptować? Czy istnieją pewne ograniczenia, które utrudniają procedurę? W tym artykule spróbujemy przyjrzeć się wszystkim najważniejszym kwestiom dotyczącym tego zagadnienia.

Potencjalni dawcy nasienia

Aby zostać dawcą nasienia, należy przejść przez szereg badań, które wykluczą choroby genetyczne oraz wirusowe. Sperma musi mieć odpowiednie, wysokie parametry, które dotyczą między innymi ruchliwości, liczebności, fragmentacji DNA oraz żywotności plemników. Dodatkowo mężczyzna nie może mieć żadnych nałogów. Sprawdza się również jego profil psychologiczny i upewnia, że nie choruje on na żadną chorobę psychiczną.

Można zostać anonimowym dawcą nasienia, które pomoże zupełnie obcym mu ludziom. Jednak istnieje również opcja oddania swojego materiału, z którego w przyszłości samemu będzie się chciało skorzystać.

Dawcą nasienia może zostać chłopak, który w przyszłości będzie chciał zostać ojcem. Obecnie wyklucza on taką możliwość, jednak wie, że w jego rodzinie występowały choroby, które wkrótce mogą go zmusić do amputacji jąder. Z tego powodu chce zachować własny materiał, który za kilka lat umożliwi mu powiększenie rodziny.

Chcąc zostać dawcą, należy zapoznać się z wytycznymi różnych klinik. Każda ma trochę odmienne procedury i wymagania. Przykładowo w jednych można mieć maksymalnie trzydzieści pięć lat, a w innych już czterdzieści. Trzeba przeanalizować wszystkie informacje i podjąć decyzję, której będzie się całkowicie pewnym.

Zapewniona anonimowość

Mężczyzna, który chce oddać nasienie, aby pomóc nieznanym mu ludziom, nie musi się obawiać, że kiedyś zostanie przez nich odnaleziony. Jego anonimowość jest prawnie zapewniona. Jedyną osobą, która może się w przyszłości ubiegać o informacje na temat jego tożsamości jest dziecko spłodzone z jego nasienia. Nie otrzyma ono jednak danych wrażliwych, takich jak imię, czy nazwisko, a jedynie wiek dawcy, czy miejsce urodzenia.

Oddając spermę trzeba liczyć się z faktem, że za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat człowiek, który powstał dzięki naszemu materiałowi będzie chciał dowiedzieć się kilku informacji na temat swoich korzeni oraz przodków. Jednak w tym momencie prawo zapewnia ochronę naszych danych i to, że nie przedostaną się one w ręce osób trzecich.

Kto może adoptować nasienie?

O adopcję nasienia mogą się ubiegać pary, które chciałyby posiadać potomstwo, ale z różnych przyczyn nie chcą lub nie mogą go samodzielnie spłodzić. Zdarza się, że przyszli ojcowie są nosicielami choroby genetycznej lub wirusowej i nie chcą jej przekazać swoim dzieciom. Wolą wtedy, aby ich partnerki urodziły dziecko dzięki spermie obcego mężczyzny.

Adoptować nasienie mogą również pary, które ze względów zdrowotnych nie są w stanie spłodzić dziecka. Przykładem są małżeństwa, w których mężczyzna utracił zdolności prokreacyjne w wyniku jakiejś choroby, (np. onkologicznej) i w jego spermie nie ma plemników. (Szacuje się, że około 3% mężczyzn nie posiada w swoim nasieniu plemników w ogóle.)

Wybór cech

Chcąc adoptować nasienie, możemy wybrać dawcę na podstawie jego cech. Czasami chcemy zdecydować, jaki kolor oczu, włosów, wzrost, zawód, czy zainteresowania ma on posiadać. Niektórzy pragną wiedzieć, w czym się specjalizuje lub jakie ma pasje, bo możliwe, że nasz potomek przejmie po nim niektóre zamiłowania.

Przebieg procedury

Jeżeli kobieta nie ma problemów ze swoim cyklem, to poddaje się ją badaniom, aby dowiedzieć się, kiedy najlepiej dokonać inseminacji, a następnie wybiera się najbardziej optymalny termin. Nie musi być ona dodatkowo stymulowana, jeśli nie ma żadnych problemów zdrowotnych i jej organizm jest gotowy na przyjęcie nasienia i urodzenie dziecka. Następnie podczas wcześniej ustalonego dnia wprowadza się nasienie do dróg rodnych kobiety, gdzie wkrótce dochodzi do zapłodnienia.

Jeśli pojawiają się jakieś przeciwwskazania do inseminacji, można dokonać zapłodnienia pozaustrojowego. Jest to bardziej inwazyjna metoda, dzięki której nasienie jest wprowadzane bezpośrednio do jajowodu, czy macicy.

Podsumowanie

Adopcja nasienia jest procesem niezwykle pomocnym dla par, które borykają się z problemem zajścia w ciążę. Umożliwia ona posiadanie potomstwa ludziom, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie samodzielnie go spłodzić. Podczas procedury jesteśmy w stanie zdecydować, jakie cechy ma posiadać dawca nasienia. Możemy mieć pewność, że jest on zdrowy i nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań, aby z jego materiały powstało nasze dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *