Poźne macierzyństwo

Późne macierzyństwo – ryzyko patologii genetycznych, choroby

Późne macierzyństwo jest często obserwowane wśród kobiet na całym świecie. Ostatnio liczba kobiet rodzących pierwsze dziecko po 35 roku życia znacznie wzrosła. W związku z tym wiele przyszłych matek zastanawia się: czy późna ciąża wiąże się z większym ryzykiem powikłań? Współczesne kobiety decydują często o narodzinach dziecka z wielu ważnych dla nich powodów.

Dlaczego kobiety decydują się na późne macierzyństwo?

Po pierwsze, pragnienie zdobycia wykształcenia, znalezienia dobrej pracy i osiągnięcia materialnego dobrobytu, a dopiero potem myślenia o dzieciach. Z reguły ten maksymalny program zostaje ukończony dopiero w wieku 30–35 lat. Po drugie, są to osiągnięcia współczesnej medycyny, a mianowicie rozwój technologii wspomaganego rozrodu, dzięki którym kobieta, u której zdiagnozowano bezpłodność 10–15 lat temu, może zajść w ciążę i urodzić zdrowe dziecko.

Bez dotykania psychologicznych aspektów ciąży u kobiety w wieku 35 lat i starszej warto zastanowić się nad kwestiami medycznymi dotyczącymi początku i przebiegu takiej ciąży. Przede wszystkim należy zauważyć, że wszystkie kobiety po 35 roku życia są zagrożone rozwojem różnych powikłań ciąży. Dlatego planowanie narodzin dziecka należy traktować bardzo ostrożnie.

Późna ciąża: ryzyko patologii genetycznych

W chwili narodzin w jajnikach każdej dziewczynki jest około 3 milionów pęcherzyków, w okresie dojrzewania pozostaje 250–300 tysięcy. Zatem wszystkie jaja rodzą się z kobietą, rosną razem z nią, a jeśli ich kobieta jest chora, może to wpłynąć na stan jej komórek zarodkowych. Dlatego wraz z wiekiem kobiet zwiększa ryzyko patologii genetycznej płodu. Jeśli kobieta cierpi na jakąś przewlekłą chorobę, ryzyko wzrasta. Osobno warto zastanowić się nad jednym z najpoważniejszych powikłań ciąży tzn. wadami genetycznymi. Jednym z najczęstszych jest zespół Downa. Wysoka częstotliwość i ciężkość tej choroby wymaga poszukiwania nowych i bardziej zaawansowanych metod jej diagnozowania.

Niektóre statystyki: jeśli wiek przyszłej matki wynosi 21 lat, wówczas ryzyko urodzenia dziecka wynosi 1: 1507, to znaczy na 1507 urodzeń u kobiet w wieku 21 lat, jedno dziecko rodzi się z zespołem Downa.

  • W 29 roku ryzyko wynosi 1: 1018.
  • W wieku 36 lat – 1: 307.
  • 40 lat – 1: 112.
  • W wieku 43 lat – 1:49.
  • W wieku 49 lat ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa gwałtownie wzrasta i wynosi 1: 8.

Takie ryzyko wiąże się z występowaniem spontanicznego braku rozłączenia chromosomów w komórkach płciowych matki, rzadziej ojca. Z wiekiem takie uszkodzone komórki gromadzą się w ciele matki. Jak widać z powyższych danych, w ciele każdej kobiety znajdują się uszkodzone komórki, ale z czasem stają się one bardziej zmienione (przez lata kobieta paliła więcej papierosów, więcej dwutlenku węgla oddychało, itp.). Prowadzi to do zwiększenia ryzyka posiadania dziecka z wadą genetyczną.

Późna ciąża: choroby przewlekłe

Sam przebieg ciąży po 35 roku życia. Ciąża może być również zagrożona związanymi z różnymi przewlekłymi chorobami przyszłej matki. Jedną z najczęstszych chorób, które można wykryć u kobiet w wieku powyżej 35 lat, jest wysokie ciśnienie krwi. Ryzyko wzrasta, jeśli przyszła mama ma nadwagę. Jeśli przed zajściem w ciążę zdiagnozowano nadciśnienie tętnicze kobiety, na pewno kobieta będzie musiała przyjmować nadal leki, aby je normalizować. Należy pamiętać, że odpowiednio dobrane leki i ich odpowiednie dawkowanie są kluczem do prawidłowego przebiegu leczenia nadciśnienia. Nie można zapominać, że pierwsze objawy nadciśnienia mogą wystąpić w czasie ciąży.

Cukrzyca

Może to być zarówno niezależna choroba, którą kobieta miała przed ciążą, jak i jedna z komplikacji w przebiegu ciąży. Czynniki ryzyka cukrzycy to, obecność tej choroby w najbliższej rodzinie (ojciec, matka, bracia, siostry), nadwaga, zaburzenia metabolizmu węglowodanów. Wszystkie te czynniki ryzyka są nabywane i są bezpośrednio związane z wiekiem i stylem życia kobiety. Jeśli kobieta znajdzie się przynajmniej w jednym z tych czynników, ma zwiększone ryzyko zachorowania na cukrzycę, co wymaga dokładnego badania przez lekarza endokrynologa i dalszego monitorowania ciąży wraz z ginekologiem położnikiem. Lekarze będą rozmawiać o konieczności przestrzegania określonej diety z rozkładem kalorii w ciągu dnia.

Choroby tarczycy

Choroby tarczycy mogą również powodować powikłania ciąży. Dlatego planując ciążę, konieczne jest zbadanie funkcji tarczycy: określenie poziomu hormonów tarczycy – TSH, T3, T4, a także badanie ultrasonograficzne tarczycy. Warto również powiedzieć, że jeśli przyszła mama otrzyma hormonalną terapię zastępczą lekami, to, gdy ciąża nastąpi już w okresie 4–8 tygodni, konieczne jest zwiększenie dawki otrzymanego leku.

Choroby ginekologiczne

Przewlekłe choroby ginekologiczne odgrywają istotną rolę w czasie ciąży. W szczególności, przewlekłe zapalenie jajowodu i zapalenia jajników (zapalenie przydatków) może przyczyniać się do zagrożenia przerwaniem ciąży, zwłaszcza w jej wczesnych stadiach, co może być związane ze zmniejszeniem tworzenia progesteronu w jajnikach (hormon ciążowy) z powodu przewlekłego zapalenia w tkankach jajnika. Wcześniejsze infekcje przenoszone drogą płciową, wśród których szczególnie ważne są chlamydie i mykoplazmy, mogą odgrywać w tym istotną rolę. Jednym z wiodących miejsc zajmują uszkodzenia wirusowe: wirus cytomegalii, toksoplazmoza, wirus opryszczki pospolitej.

Szczególne miejsce w strukturze patologii ginekologicznej zajmują aborcje – sztuczne przerwanie ciąży w dowolnym czasie, zwłaszcza metody chirurgiczne (łyżeczkowanie ścian macicy). Powikłania występujące po chirurgicznym przerwaniu ciąży są zróżnicowane – od ostrych procesów zapalnych narządów płciowych u kobiet po bezpłodność i poronienie.

W jaki sposób przebiega poród po 35 roku życia?

Pierwszy poród dla kobiet powyżej 35 lat częściej przebiega nieco inaczej niż u kobiety, których wiek nie przekracza 25 lat. Wynika to przede wszystkim ze struktury tkanki łącznej kobiety: szyjki macicy, skóra krocza staje się sztywniejsza z wiekiem niezdolna do dobrego rozciągania. Choroby przewlekłe, które nagromadziły się w tym wieku, również odgrywają dużą rolę w wyborze metody porodu.

Ginekolog prowadzący ciążę kobiety w wieku powyżej 35 lat powinien dokładnie ocenić: czy wystąpiły problemy z poczęciem, czy są jakieś choroby przewlekłe, które mogą skomplikować przebieg porodu, w jaki sposób przebiegała sama ciąża i itp. Następnie lekarz zaleca poród drogami natury przez kanał rodny lub cesarskie cięcie. Należy pamiętać, że w każdym wieku mogą wystąpić problemy z poczęciem, jednym lub innymi powikłaniami przebiegu ciąży. Dlatego każda przyszła mama potrzebuje nadzoru medycznego. Późne macierzyństwo wymaga dokładniejszej obserwacji, która pomoże kobiecie urodzić zdrowe i silne dziecko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *