Zapalenie tkanki tłuszczowej

Zapalenie tkanki tłuszczowej – symptomy, objawy i sposoby leczenia

Zapalenie tkanki tłuszczowej jest odczynem zapalnym powstałym w reakcji na martwicę komórek tłuszczowych. Zaburzenie dotyczy przede wszystkim obwodów tkanki podskórnej, lecz może poszerzyć się także w pozostałych lokalizacjach, gdzie obecne są komórki tłuszczowe. Symptomy zapalenia mogą dotyczyć rozmaitych układów oraz narządów organizmu.

Postacie choroby

Charakteryzuje się parę rodzajów zapaleń tkanki tłuszczowej. Są to: zapalenia o podłożu odpornościowym z niewłaściwym poziomem poniektórych enzymów, w procesie zapalenia trzustki, u pacjentów z cukrzycą. Tymczasem najpowszechniejszym jest zapalenie okazujące się zmianami rumieniowymi oraz guzkowymi w obszarze skóry, gdzie znajduje się bogata tkanka tłuszczowa, czasami z dolegliwościami bólowymi oraz z koniecznością diagnostyki obejmującą pobranie biopsji do badania histopatologicznego (żeby wyodrębnić przyczynę zapalenia). Po wprowadzeniu właściwego leczenia zmiany wygajają się z reguły bez blizn, choć mogą zostać małe zmiany atroficzne lub blizny pozaciągane zanikowe w obszarze ogniska, w jakim rozwijał się mechanizm patologiczny.

Co musimy wiedzieć na temat zapalenia tkanki tłuszczowej?

Zapalenie tkanki tłuszczowej jest dolegliwością nadal jeszcze dokładnie nie odkrytą poprzez specjalistów. Wiadomo, iż wywołuje ją martwica komórek tłuszczowych, szczególnie tychże tuż pod skórą. Dolegliwość może jednakże dotknąć wszystkich pozostałych obszarów, w których są obecne komórki tłuszczowe. Wiadomo także, iż powszechniej występuje u pań aniżeli u panów, co połączone jest zapewne z tymże, iż kobiety z zasady charakteryzuje większa ilość tkanki tłuszczowej, oraz połączona jest z przeciwciałami klasy IgG i antygenem HLA B8 (charakterystycznym dla chorych z miastenią). Zapalenie tkanki tłuszczowej może objawiać się chorobą Vilanova (w tymże wypadku zajęte zapaleniem są przegrody łącznotkankowe w tkance tłuszczowej), chorobą Webera-Christiana (zajęcie zrazików tkanki tłuszczowej, jakie przekształcają się w nieprzyjemne guzy występujące przede wszystkim w obszarze kończyn dolnych, rzadziej na tułowiu), formą mieszaną, i też zapaleniem naczyń.

Elementy mające wpływ na zapalenie

Przyczyny zapalenia nie są do końca jasne. Są jednakże elementy, jakie podnoszą zagrożenie jego wystąpienia. Mogą to być przede wszystkim urazy mechaniczne, deficyt białek osocza krwi, przeróżnego rodzaju zarażenia, i też choroby trzustki – zwłaszcza produkcja większej liczby enzymów trzustkowych. Zapalenie tkanki tłuszczowej towarzyszy także toczniowi rumieniowatemu i chorobom nowotworowym.

Symptomy zapalenia

Jednym spośród symptomów zapalenia tkanki tłuszczowej jest pojawienie się guzków w tkance podskórnej, jakie są zwłaszcza na kończynach dolnych oraz mogą być nieprzyjemne. Do owego dochodzą uciski mięśni, uciski reumatyczne i podniesiona temperatura ciała. Po określonym okresie w miejscu guzków pojawiają się zauważalne blizny. Jest także zagrożenie pojawienia się tak nazywanych przetoków pomiędzy narządami, jakie są wypełnione wydzieliną, jest to jednakże rzadkie zjawisko. Zapalenie współwystępuje z pozostałymi symptomami, takimi jak kłopoty ze stawami, naczyniami krwionośnymi, wątrobą, nerkami i trzustką. W osób z zapaleniem tkanki tłuszczowej można zaobserwować białkomocz bądź krwinkomocz, leukocytozę (wzmożona ilość krwinek białych) i anemia.

Zidentyfikowanie zapalenia tkanki tłuszczowej

Określenie zidentyfikowania zapalenia tkanki tłuszczowej jest możliwe po wykryciu typowych morfologicznych zmian widzianych w tkance tłuszczowej w mikroskopie, po pobraniu wycinka z chorobowo zmienionych obszarów. Istotne jest także określenie, czy z zapaleniem tkanki tłuszczowej współistnieją pozostałe wady, jakie są niejednokrotnie widziane w tymże zaburzeniu (np. zmiany w trzustce, dolegliwości reumatyczne). Zdarza się, iż dolegliwość jest pierwszym symptomem chorób, jakie rozwijają się w przyszłości w obszarze trzustki. W różnicowaniu zapalenia tkanki tłuszczowej należy uwzględnić rumień guzowaty, zmiany w tkance podskórnej powstałe bezpośrednio po zarażeniu.

Istotne jest określenie, czy dolegliwość ma charakter izolowany, lub stanowi składnik odmiennego zespołu patologicznego. Należy także wyeliminować umyślne zniszczenia skóry u osób z rozmaitymi schorzeniami umysłowymi. W przebiegu diagnostycznym zapalenia tkanki tłuszczowej należy też wziąć pod uwagę rezultaty badań dodatkowych. Podczas zaostrzeń dolegliwości zauważa się duże przyspieszenie odczynu opadania krwinek czerwonych (wzrost wartości OB), zwiększone natężenie tzw. białek ostrej fazy.

Leczenie zapalenia tkanki tłuszczowej

Zidentyfikowanie dolegliwości obejmuje zrobienie badań laboratoryjnych, rtg stawów i badania histologicznego. U pacjentów w okresie rzutu choroby następuje wzrost OB, anemia oraz leukocytoza. Zdarza się także białkomocz. W badaniu histologicznym jest martwica komórek tłuszczowych. RTG stawów przejawia zwężenie szpar stawowych. Przy podejrzeniu zmian w trzustce należy zrobić usg jamy brzusznej. Leczenie polega na podawaniu pacjentowi niesteroidowych środków przeciwzapalnych i glikokortykosteroidów w rzutach choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *