polekowy nieżyt nosa

Polekowy nieżyt nosa – przyczyny, objawy, leczenie

Polekowy nieżyt nosa jest rezultatem nadużywania preparatów przeznaczonych do leczenia kataru w postaci kropli. Pojawiają się tutaj takie objawy jak obecność wodnistej wydzieliny oraz uczucie nieustanie zatkanego nosa, suchość w nosie, chrypka oraz strupy w jamie nosowej. Działania lecznicze w tym przypadku polegają na odstawieniu preparatów, które powodują powstanie określonych dolegliwości. Zaniedbania w tym zakresie prowadzą do powstania zanikowego nieżytu nosa. Co więcej,w tym przypadku może pojawić się również utrata węchu.

Polekowy nieżyt nosa – przyczyny

Polekowy nieżyt nosa jest katarem pojawiającym się jako efekt uboczny przyjmowania różnych preparatów farmakologicznych. Bardzo ciekawą kwestią jest to, że do powstania określonej dolegliwości dochodzi w rezultacie przyjmowania preparatów, które mają pomóc w zwalczaniu nieżytu nosa. Najczęstszy powód określonej dolegliwości to długotrwałe przyjmowanie środków w postaci kropli, które zawierają takie składniki jak ksylometazolina, oksymetazolina, efedryna, fenylefryna.

Określone wyżej związki mają przyczyniać się do obkurczania naczyń krwionośnych zlokalizowanych we wnętrzu nosa, co może skutkować zmniejszeniem produkcji wydzieliny, wpływając w ten sposób na zmniejszenie kataru oraz odczucia zatkanego nosa. Podkreślić należy jednak fakt, że preparaty te nie powinny być stosowane długo, gdyż takie działanie prowadzi do sytuacji wręcz przeciwnej, a więc zwiększenia kataru.

Stosowanie kropli do nosa doprowadza do skutku, w którym organizm „przyzwyczaja się” do obecności określonych preparatów i przestaje wytwarzać naturalne związki, powodujące obkurczanie naczyń krwionośnych nosa. Ponadto, zmniejszeniu ulega reaktywność receptorów, co doprowadza do tego, ze przyjmowany lek będzie działał wówczas, kiedy będzie przyjmowany w coraz większych ilościach.

Polekowy nieżyt nosa – objawy

Zasadniczym symptomem świadczącym o obecności nieżytu nosa jest katar, który przybiera formę wodnistej, a także śluzowatej wydzieliny z nosa. Niezmiernie rzadko występująca, ale możliwą formą nieżytu nosa jest ozena, czyli przewlekły zanikowy cuchnący nieżyt nosa.

Wymienia się w tym przypadku również inne symptomy takie jak:

 • suchość w nosie,
 • zaburzenia węchu,
 • obecność strupów w jamie nosowej,
 • nieprawidłowości oddychania podczas snu, na przykład chrapanie
 • chrypka pojawiająca się w porach porannych,
 • bóle głowy.

Występują tuta także zmiany, które dotyczą jamy nosowej. W niektórych przypadkach powstają zaniki części, które wyścielają jamę nosową. Doprowadza to do rozwoju schorzenia określanego mianem zanikowy nieżyt nosa. Wśród najgroźniejszych skutków określonej dolegliwości wymienia się znaczne osłabienie węchu. W krańcowych przypadkach może przybierać formę całkowitej utraty zmysłu odpowiadającego za węch.

Polekowy nieżyt nosa – jakie preparaty powodują chorobę?

Polekowy nieżyt nosa pojawia się najczęściej u osób dorosłych. Zdarza się jednak, że schorzenie pojawia się u naszej pociechy. Choroba ta może pojawiac się bowiem nie tylko w przypadku stosowania preparatów donosowych. Nieustannie zatkany nos może powstawać na skutek przyjmowania preparatów doustnych w postaci:

 • doustnych środków antykoncepcyjnych,
 • środków psychotropowych,
 • leków, które obniżają ciśnienie tętnicze krwi,
 • inhibitorów 5-fosfodiesterazy,
 • niesteroidowych środków przeciwzapalnych.

Polekowy nieżyt nosa – leczenie

Zasadnicza technika zmierzająca do wyleczenia polekowego nieżytu nosa polega na odstawieniu preparatów farmakologicznych, które przyczyniły się do powstania określonej dolegliwości. Wymienia się tutaj przede wszystkim krople do nosa, jednakże czasami może pojawić się konieczność rezygnacji na przykład z środka na nadciśnienie. W przypadku osób, które cierpią na nasilone objawy, do leczenia wykorzystane mogą być glikokortykosteroidy, tak w formie donorowej jak i ustnej. W niektórych przypadkach, korzystne efekty w leczeniu uzyskuje się przez stosowanie preparatów przeciwhistaminowych.

W pewnych przypadkach pojawiają się zmiany dotyczące budowy elementów jamy nosowej. Może wystąpić tutaj przerost małżowin nosowych. Wówczas może okazać się, że udrożnienie zatkanego nosa można uzyskać przez leczenie zabiegowe. Przyprowadza się tutaj takie zabiegi jak konchoplastyka, która polega na właściwej redukcji przerośniętych małżowin nosowych osoby chorej.

Polekowy nieżyt nosa – profilaktyka

Nie dojdzie do aktywowania się polekowego nieżytu nosa, gdy stosowane będą zalecenia dotyczące użytkowania kropli do nosa. Osoby korzystające z tych preparatów, powinny pamiętać, że nie mogą być one przyjmowane dłużej niż tydzień. W sytuacji pojawienia się kataru, można się wspomagać przez działanie zmierzające do nawilżania błony śluzowej jamy nosowej. Dla osiągnięcia tego rezultatu można wykorzystywać na przykład roztwór soli morskiej. Zestawy przeznaczone do płukania nosa znaleźć można w aptece bez recepty. Inną niezmiernie istotną kwestią jest dbanie o właściwe oraz odpowiednie czyszczenie jamy nosowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *