Osobowość histrioniczna

Osobowość histrioniczna – przyczyny, objawy, leczenie

Osobowość histrioniczna okazuje się m.in. niestabilną emocjonalnością, nienormalnym zachowaniem, egocentryzmem oraz zbytnim zainteresowaniem czyimś życiem. Schorzenie to niejednokrotnie wiąże się z egocentryzmem, depresją bądź borderline. Leczenie osobowości histrionicznej zazwyczaj odbywa się na gruncie psychoterapii.

Cechy osobowości histrionicznej

Jednostki dotkniętej tymże schorzeniem nie da się nie dostrzec, gdyż specjalnie stara się skoncentrować na sobie uwagę środowiska. Ton jej głosu jest wzruszający, głośny i sztuczny. Osoba ta zbyt koncentruje się na swoich emocjach, niejednokrotnie przesadza, nadzwyczajnie reaguje na różnorodne wydarzenia. Stan tenże można opisać także jako tak nazywana płytka i zmienna uczuciowość (od radości do zmartwienia). Nieustannie szuka ona inspiracji do działania, zaciekawienia osób postronnych, dużo gestykuluje, sprawia poczucie aktywnej oraz niespokojnej. Niejednokrotnie taką jednostkę wyróżnia zbytnie koncentrowanie się na atrakcyjności fizycznej i uwodzicielskość (niejednokrotnie niewłaściwa prowokacyjność) w wyglądzie i zachowaniu.

Osobowość histrioniczna – co to jest?

Z zaburzeniami osobowości połączonych jest mnóstwo rozmaitych kontrowersji. Po pierwsze, często ciężko określić, czy prezentowane poprzez chorego zachowania mieszczą się jeszcze w granicach normy, lub także mogą już mówić o niewłaściwej osobowości. Po drugie, wyróżnia się mnóstwo rozmaitych schorzeń osobowości, jakie mają liczne cechy – ciężkie jest czasami stwierdzenie, jaki dokładnie kłopot występuje u chorego.

Jedne schorzenia osobowości wykazują się wyraźniej, pozostałe niewątpliwie mniej – jednym spośród tychże kłopotów, jakie dosyć łatwo zobaczyć, jest osobowość histrioniczna. Niegdyś połączone z nią kłopoty określano mianem osobowość histeryczna, teraz jednakże nazwa ta ma już znaczenie jedynie historyczne oraz tenże typ schorzeń osobowości definiowany jest jako schorzenia histrioniczne.

Przyczyny osobowości histrionicznej

Profesjonaliści spekulują co do genezy histrionicznych schorzeń osobowości. Uważa się, iż źródło występuje w szkodliwych wczesnodziecięcych doświadczeniach dziecka, jakiemu opiekunowie dali poczuć, iż jest zbędne, nielubiane, ignorowane oraz niepotrzebne. Rodzice, lekceważąc potrzeby małego oraz nie wykazując zainteresowania jego kłopotami, spowodowali ukształtowanie się niskiego poczucia własnej wartości, jakie w życiu dorosłym człowiek może chcieć sobie zadośćuczynić przez zabieganie o względy oraz akceptację ze strony środowiska, np. przez wyzywające zachowania. Jednostka o cechach histrionicznych może obawiać się izolacji oraz dążyć do owego, aby ktoś się w końcu nią zaopiekował, zwrócił na nią uwagę. Do osobowości histrionicznej mogą przysporzyć się również niespójne komunikaty na temat seksualności, zbytnia pruderia, zakłamanie oraz wzbudzanie konfliktu wewnętrznego w nawiązaniu do percepcji swego ciała.

Osobowość histrioniczna: jak ją stwierdzić?

Chorzy z histrionicznym schorzeniem osobowości niewątpliwie wyróżniają się we własnym środowisku. Ich zachowania mogą być wręcz sztuczne oraz mają one jeden cel – wzbudzić uwagę pozostałych ludzi ku choremu z osobowością histrioniczną. Chorzy ci starają się nieustannie być w centrum zaciekawienia środowiska. Gdy do owego nie dochodzi, czują oni po prostu przeróżnego stopnia ból. Przywoływana sztuczność zauważalna może być w zachowaniach – przyciągać uwagę może sposób komunikowania się, jaki jest zwykle bardzo emocjonalny oraz wypełniony emocjonalnymi wypowiedziami. Opowieści chorych mogą być całe doniosłych treści, sugerujących przeżywanie ważnych wydarzeń – zauważalne to może być zwłaszcza wówczas, gdy chory opowiada o sobie jako o osobie doskonałej.

Jak żyć w związku z osobą o osobowości histrionicznej? Jak często mają ją panowie?

Osoby o osobowości histrionicznej sporadycznie wchodzą w głębokie, stałe oraz zaspokajające relacje. Najpierw ich atrakcyjność powoduje, iż są przedmiotem pożądania, jednakże już przy bliższym poznaniu okazują się zbyt płytkie. Natomiast stałe zaspokajanie ich potrzeby bycia w centrum staje sie nudzące. Same także błyskawicznie nudzą się w związku oraz szukają kolejnego, żeby zagwarantować sobie właściwą dawkę emocji oraz aby móc brylować. Spotkane określenie „czarnej wdowy” wydaje się jak najbardziej odpowiednie. Na pewno relacja z osobą histrioniczną jest pełna wrażeń oraz jest grupa osób, jakim to pasuje oraz wystarcza.

Osobowość histrioniczna – leczenie

Leczenie osobowości histrionicznej polega przede wszystkim na pracy podczas psychoterapii. Schorzenie to nie jest jednostką nozologiczną, jaką można wyleczyć przez farmakoterapię. Osobowość człowieka wyróżnia się relatywnie stałą pulą cech. Tylko pracą w dziedzinie umysłowej można wspierać funkcjonowanie osoby z takim schorzeniem, żeby tłumaczyć jej zachowania oraz poprawiać schematy postępowań. Przyczynami zgłoszenia się do lekarza przeważnie są kłopoty w relacjach z pozostałymi ludźmi. A także powtarzające się spory z otoczeniem, natomiast nie sama konstrukcja osobowości. Psychoterapia może być zwłaszcza przydatna dla osób z osobowością histrioniczną. Relacja z terapeutą jest naturalna oraz może odzwierciedlać zachowania osoby w stosunku do jej bliskich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *