Zamrażanie pieprzyków

Zamrażanie pieprzyków – krioterapia, na czym polega zamrażanie?

Zamrażanie pieprzyków jest skutecznym sposobem na pozbycie się nieestetycznych znamion. Zabieg zamrażania różnego rodzaju znamion przebiega szybko i zazwyczaj nie jest bolesny dlatego też nie ma się, co dziwić, że w ostatnim czasie cieszy się tak dużą popularnością. Wymrażanie zmian skórnych, takich właśnie jak pieprzyki, więc kriochirurgia, polega na zastosowaniu zimna żeby wyeliminować zewnętrzne zmiany skórne. W medycynie owa technologia wykorzystywana jest już od 100 lat, oraz w przeciągu ubiegłych 5 dekad zdobyła duże uznanie.

Teraz są niezliczone wskazania do jej wykorzystania. W wielu zmianach skórnych wymrażanie może być najdoskonalszym sposobem, żeby pozbyć się ich w trwały sposób. Wymrażanie należy do metod niedrogich, efektywnych i pewnych.

Krioterapia

Jest to technika leczenia zimnem, polegająca na miejscowym, silnym zamrożeniu tkanki za pomocą podtlenku azotu. W dermatologii jest wykorzystywana w leczeniu rozmaitych zmian skórnych, brodawek zwykłych tzw. kurzajek, brodawek płaskich, włókniaków, brodawek łojotokowych, poniektórych znamion, odcisków, blizn – szczególnie przerosłych zwłókniałych, kanciastych, zmian naczyniowych – naczyniaków, poszerzonych naczynek krwionośnych, zmian trądzikowych, mięczaka zakaźnego, zmian nowotworowych.

Krioterapia w zwalczaniu zmian skórnych

Krioterapia często wykorzystywana jest teraz w dermatologii. Jest cały zestaw zaburzeń, przy jakich leczeniu wykorzystuje się krioterapię w rozmaitej postaci, dopasowanej zarówno do chorego, jak także typu oraz zaawansowania zmian skórnych. Krioterapia z przeznaczeniem wykorzystywana jest przy eliminowaniu brodawek, w tymże także kłykcin kończystych wywołanych wirusem HPV, jakie pojawiają się w okolicach intymnych i przy odbycie.

Terapię ową wykorzystuje się także przy eliminowaniu nagniotków lub kurzajek, również w wypadku dzieci. Krioterapia jest potrzebna przy usuwaniu ran oraz bliznowców – pozwoli nie jedynie obniżać ich przestrzeń, lecz także zdecydowanie je spłycać, zwiększając równocześnie komfort chorego. W poniektórych wypadkach zapewnia niezwykle atrakcyjne efekty w terapii zmian trądzikowych i pozostałości po nich. Wykorzystywana jest także przy eliminowaniu naczyniaków i rozszerzonych naczynek krwionośnych. U osób z jasną cerą krioterapia daje satysfakcjonujące rezultaty w leczeniu rogowacenia słonecznego – jednej spośród najpowszechniejszych zmian skórnych u rasy kaukaskiej, powstającej wskutek działania na skórę światła UV.

Krioterapia miejscowa w dermatologii wykorzystywana jest niezwykle często, zwłaszcza z racji na charakter zabiegu. Jest to technika, jaką można wykorzystać raz czy w ciągach, we współzależności od potrzeb określonego zaburzenia oraz stanu chorego. Krioterapię z przeznaczeniem wykorzystywać można u osób w odmiennym wieku. Grupa przeciwwskazań do zabiegu jest niezwykle mała. Zwłaszcza z racji na fakt, iż krioterapia wykorzystywana jest miejscowo, tylko na dane komórki biologiczne skóry. Zabieg przeprowadzany jest w gabinetach dermatologicznych oraz na ogół nie potrzebuje chociażby znieczulenia miejscowego. Jest bezbolesny i bezkrwawy, dzięki czemu z przeznaczeniem sprawdza się w wypadku terapii u dzieci.

Podczas usuwania zmian za pomocą krioterapii, w przyrównaniu do pozostałych form, sporadycznie dochodzi do powikłań – zagrożenie ich wystąpienia jest o wiele mniejsze aniżeli w wypadku podobnych zabiegów, m.in. operacyjnego leczenia zmian. Bezpośrednio po zabiegu u małego odsetka chorych może pojawiać się rumień czy ból; powikłania późne, np. wtórne choroby, są bardzo rzadkie.

Czego spodziewać się przy wymrażaniu zmian skórnych?

Do zabiegu wymrażania zbędne jest wyjątkowe przygotowanie. Uczucie podczas zabiegu przypomina ukłucie, lecz nie jest powiązane z ogromnym bólem. Kriochirurgia trwa od 5 do 30 sekund. Jest jednakże możliwość wykorzystania znieczulenia miejscowego. Po kriochirurgicznym usunięciu zmiany może się pojawić zaczerwienienie skóry, i pewna opuchlizna oraz świerzbienie. Ekspozycja skóry na niską temperaturę jest bowiem niezwykle zbliżona do poparzenia, lecz symptomy błyskawicznie przechodzą.

Czasami po zabiegu może być polecona maść sterydowa, jaka obniży nasilenie tychże chorób. Skóra po zabiegu nie potrzebuje specjalnej pielęgnacji, natomiast zmiany odchodzą zaraz po paru dniach. Wymrażanie zazwyczaj nie pozostawia widocznych śladów, natomiast skóra wygląda całkowicie zdrowo. Zagrożenie zarażenia w obszarze rany jest niewielkie. To stanowi o przewadze kriochrurgii nad pozostałymi formami leczenia zmian skórnych (np. operacyjnym usunięciem).

Po zabiegu wymrażania niezwykle sporadycznie dochodzi do powstania blizn. Gdyż po zabiegu skóra może przybrać jaśniejszy kolor aniżeli wcześniej, zwłaszcza polecana jest owa technika leczenia osobom o jasnej cerze. Jednakże odbarwienie skóry zauważalne po zabiegu zazwyczaj z czasem odzyskuje naturalny odcień. Krioterapia może także posłużyć do zwalczania poniektórych nowotworów skóry, jak rak podstawnokomórkowy.

Jednakże po takim leczeniu potrzebne jest wykonywanie stałych kontroli u lekarza dermatologa. Procent wyleczeń przy wykorzystaniu krioterapii określany jest na poziomie 85-90%. W zależności od doświadczenia operatora przeprowadzającego zabieg, oraz jest niższy aniżeli w wypadku klasycznych form chirugicznych (ponad 95%-99%).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *