Zaburzenia rytmu serca

Zaburzenia rytmu serca – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

Zaburzenia rytmu serca to głównie problemy z szybkością lub rytmem bicia serca. Podczas arytmii serce może bić zbyt szybko, zbyt wolno lub w nieregularnym rytmie. Zbyt szybkie bicie serca nazywa się tachykardią. Bicie serca, które jest zbyt wolne, nazywamy natomiast bradykardią.

Większość zaburzeń rytmu serca jest nieszkodliwa, ale niektóre mogą być poważne, a nawet zagrażać życiu. Podczas arytmii serce może nie być w stanie pompować wystarczającej ilości krwi do organizmu. Brak przepływu krwi może uszkodzić mózg, serce i inne narządy.

Zaburzenia rytmu serca – przyczyny

Arytmia może wystąpić, jeśli sygnały elektryczne kontrolujące bicie serca są opóźnione lub zablokowane. Może się to zdarzyć, gdy komórki nerwowe wytwarzające sygnały elektryczne nie działają prawidłowo. Może się również zdarzyć, że sygnały elektryczne nie wędrują normalnie przez serce. Arytmia może również wystąpić, gdy tylko część serca zaczyna wytwarzać sygnały elektryczne.

To zwiększa sygnały z komórek nerwowych i zakłóca normalne bicie serca. Palenie tytoniu, spożywanie ciężkiego alkoholu, używanie niektórych leków (takich jak kokaina lub amfetaminy), stosowanie niektórych leków na receptę lub bez recepty, zbyt dużo kofeiny lub nikotyny także może prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Silny stres emocjonalny lub gniew mogą także sprawić, że serce będzie pracować ciężej, podnosić ciśnienie krwi i uwalniać hormony stresu. Czasami te reakcje mogą prowadzić do arytmii.

Stan ten może być również powodowany przez zawał serca lub inne choroby, które uszkadzają system pracy serca. Przykłady takich stanów obejmują nadciśnienie, chorobę wieńcową serca , niewydolność serca , nadczynność lub niedoczynność tarczycy (wytwarzanie zbyt dużej lub zbyt małej ilości hormonu tarczycy) i reumatyczną chorobę serca. Wrodzone wady serca mogą powodować pewne arytmie, takie jak zespół Wolffa-Parkinsona-White’a. Termin „wrodzony” oznacza, że wada jest obecna już przy urodzeniu. Czasami przyczyna arytmii jest nieznana.

Zaburzenia rytmu serca – symptomy

 • Wiele zaburzeń pracy serca nie powoduje żadnych objawów. Gdy występują oznaki choroby, są to najczęściej:
 • Kołatanie serca (uczucia, że serce bije zbyt mocno lub szybko)
 • Powolne bicie serca
 • Nieregularne bicie serca
 • Poczucie przerw między uderzeniami serca.

Do najbardziej niepokojących objawów należą:

 • Niepokój
 • Osłabienie, zawroty głowy i uczucie pustki w głowie
 • Zasłabnięcie lub prawie omdlenie
 • Wyzysk
 • Skrócenie oddechu
 • Ból w klatce piersiowej

Zaburzenia rytmu serca – diagnostyka

Zaburzenia rytmu serca mogą być trudne do zdiagnozowania, szczególnie te, które powodują objawy tylko raz na jakiś czas. Lekarze diagnozują arytmie na podstawie historii medycznych i rodzinnych, badania fizykalnego oraz wyników testów i procedur.

Specjaliści zajmujący się zaburzeniami rytmu serca:

 • Kardiolodzy – lekarze ci diagnozują i leczą dorosłych, którzy mają problemy z sercem
 • Kardiolodzy dziecięcy – diagnozują i leczą dzieci, dzieci i młodzież z problemami z sercem
 • Elektrofizjolodzy – lekarze ci są kardiologami lub pediatrycznymi kardiologami specjalizującymi się w arytmii

Zaburzenia rytmu serca – badania diagnostyczne

EKG (elektrokardiogram) jest to prosty, bezbolesny test, który wykrywa i rejestruje aktywność elektryczną serca. Jest to najczęściej stosowany test do diagnozowania arytmii. EKG pokazuje, jak szybko bije serce i wskazuje jego rytm (stały lub nieregularny). Zapisuje także siłę i czas sygnałów elektrycznych podczas ich przechodzenia przez serce. Standardowy EKG zapisuje tylko tętno przez kilka sekund. Nie wykryje arytmii, które nie zdarzają się podczas testu. Aby zdiagnozować arytmie, które przychodzą i odchodzą, lekarz może założyć przenośny monitor EKG. Dwa najpopularniejsze typy przenośnych EKG to holter.

Monitor Holtera rejestruje sygnały elektryczne serca przez pełny 24- lub 48-godzinny okres. Nosi się go podczas codziennych czynności. Dzięki temu monitor może rejestrować serce przez dłuższy czas niż standardowy EKG. Monitor udarzeń jest podobny do monitora Holtera. Nosi się go podczas wykonywania normalnych czynności. Jednak monitor udarzeń rejestruje aktywność elektryczną serca w określonym czasie, podczas gdy jest noszony.

Niektóre monitory urządzeń są w stanie wysyłać dane o aktywności elektrycznej serca do centralnej stacji monitorującej. Technicy na stacji dokonują przeglądu informacji i przesyłają je lekarzowi.

Zaburzenia rytmu serca – leczenie

Typowe leczenie arytmii obejmuje leki, procedury medyczne i zabiegi chirurgiczne. Twój lekarz może zalecić leczenie, jeśli arytmia powoduje poważne objawy, takie jak zawroty głowy, ból w klatce piersiowej lub omdlenia. Lekarz może również zalecić leczenie, jeśli arytmia zwiększa ryzyko wystąpienia takich problemów, jak niewydolność serca , udar lub nagłe zatrzymanie krążenia.

Leki mogą spowolnić serce, które bije zbyt szybko. Mogą również zmienić nieprawidłowy rytm serca na normalny, stały rytm. Niektóre leki stosowane w celu spowolnienia szybkiej akcji serca to leki beta-adrenolityczne (takie jak metoprolol i atenolol), blokery kanałów wapniowych (takie jak diltiazem i werapamil) i digoksyna (naparstnica). Leki te często stosuje się w leczeniu migotania przedsionków (AF).

Niektóre leki stosowane w celu przywrócenia prawidłowego rytmu serca to: amiodaron, sotalol, flekainid, propafenon, dofetilid, ibutylid, chinidyna, prokainamid i dizopiramid. Leki te często mają działania niepożądane. Niektóre działania niepożądane mogą nasilić arytmię, a nawet powodować różnego rodzaju arytmię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *