Odparzenia u niemowląt

Odparzenia u niemowląt – jak leczyć odparzenia u niemowląt?

Odparzenia u niemowląt, to kłopot większości rodziców. Podrażniona, zaczerwieniona, gorąca w dotyku pupa jeszcze częściej spędza sen z powiek. Naskórek na tymże poziomie życia jest niezwykle delikatny, natomiast wytwarzanie zarówno poprzez gruczoły łojowe jak również potowe ogranicza się do minimum. Oddziałuje to na stan bariery lipidowej, jaka wtedy nie gwarantuje odpowiedniej ochrony. Stosując właściwą pielęgnację oraz ochronę można zabezpieczyć dziecko przed nadmiernym cierpieniem.

Odparzenia na pupie niemowlaka

Odparzenia absolutnie nie są miłe dla niemowlęcia, lecz owe powstałe na pupie niemowlakapotrafią być niewątpliwie bolesne oraz spowodować do pieluszkowego zapalenia skóry, jakie jest dla małego niezwykle nieprzyjemne. Na pupie odparzenia występują w efekcie zbyt długiego kontaktu wrażliwej skóry pośladków, z moczem bądź stolcem. Dzieje się tak, gdy zbyt rzadko zmieniamy dziecku pieluszkę, bądź gdy dziecko zrobiło kupkę w trakcie snu oraz spało poprzez większy czas w brudnej pieluszce. Amoniak występujący w efekcie rozkładu kału oraz moczu, jest niezwykle mocno drażniący oraz to on jest odpowiedzialny za podrażnienia skóry. Jednakże nie jedynie zasikana pielucha jest sprawcą odparzeń na pupie niemowlaka.

Przyczyny odparzeń

Odparzenia u niemowlaka to dosyć powszechna przypadłość. Pieluszkowe zapalenie skóry jest zazwyczaj wywołane podrażnieniem skóry dziecka poprzez mocz (kiedy dziecko jest przewijane za rzadko). Do podrażnień strefy pośladków przyczyniają się także liczne wypróżnienia i zbyt rzadkie czyszczenie pupy dziecka. Elementem kwalifikującym do powstawania odparzeń u noworodków oraz dzieci starszych jest także laksacja oraz niemal ciągły kontakt skóry dziecka ze stolcem. Przegrzewanie dziecka także może być podstawą podrażnień u niemowlaka. Gdy pupa dziecka jest stale dokładnie zakryta pieluchą to niezwykle szybko na wrażliwej skórze pojawia się zaczerwienienie oraz podrażnienie. Z czasem niewietrzona skóra małego zaczyna się łuszczyć oraz na jej przestrzeni pojawiają się niezwykle nieprzyjemne nadżerki.

Leczenie odparzeń u niemowląt

Gdy u twojego dziecka nie rozwinęło się pieluszkowe zapalenie skóry, starczy, iż poprzez parę dni będziesz pokrywała podrażnione miejsce kremem przeciw odparzeniom skóry oraz systematycznie wymieniała pieluchę. Gdy jednakże zaniedbasz kłopot, po określonym okresie zobaczysz, iż skóra twojego maleństwa stanie się czerwona oraz zarumieniona. Pojawią się na niej niewielkie pęcherzyki. Wówczas doskonałym wyjściem będzie dwukrotne obmywanie pupy w czystej zagotowanej wodzie, wietrzenie jej oraz smarowanie tłustym kremem przed zmianą pieluchy.

Zdarza się czasem, iż odparzenia u niemowlaka zmieniają się w pieluszkowe zapalenie skóry. Zaczerwienienie przenosi się na całe pośladki. Dziecko czuje dyskomfort zbliżony do tego, który towarzyszy poparzeniom słonecznym. Rumień rozwija się na całą pupę, krostki robią się większe oraz mocniejsze, skóra łuszczy się oraz jest gorąca. Dziecko cały czas czuje silny ból, płacze, kiepsko śpi, nie chce jeść. Nie starczą wówczas domowe zabiegi oraz niezbędna będzie konsultacja u specjalisty, który prócz maści zaleci antybiotyk.

Jak zapobiec odparzeniom u niemowlęcia?

Najistotniejsza w prewencji odparzeń u noworodków jest odpowiednia pielęgnacja. Rodzice winni niejednokrotnie zmieniać pieluchy dziecku oraz możliwie niejednokrotnie pozwalać mu na leżenie bez pieluszki. Podczas przewijania trzeba oczyścić okolice intymne dziecka niezapachowymi chusteczkami bądź letnią wodą oraz delikatnym mydłem. Na koniec trzeba podać na skórę dziecka maść bądź krem na odparzenia. Najdoskonalsze są artykuły zawierające lanolinę, cynk, D-panthenol i alantolinę. Substancje owe mają różnorodne oddziaływanie. Lanolina zabezpiecza cienką skórę dziecka przed substancjami drażniącymi oraz wilgocią.

Cynk ma oddziaływanie suszące, oraz D-panthenol oraz alantolina wspomagają odbudowę naskórka. Pamiętaj, aby po posmarowaniu pupy dziecka zaczekać z założeniem pieluchy, aż zupełnie wyschnie. Tak samo działaj, kiedy pojawi się odparzenie pupy niemowlaka. Uważaj, aby nie pocierać bardzo skóry dziecka. Niezbędne jest łagodne oczyszczanie skóry. Kiedy skóra będzie całkowicie sucha, należy podać znaczną ilość maści bądź kosmetyku na odparzenia na odparzone miejsca. Czynności owe należy powtarzać przy każdej zmianie pieluszki. W przeciągu paru dni odparzenia powinny ustąpić. Gdy jednakże tak się nie stanie, niezbędna jest konsultacja u lekarza.

Nawracające odparzenia

Czasami pomimo dokładnej pielęgnacji odparzenia się powtarzają, natomiast stan skóry się pogarsza. Może to informować o niezwykłej podatności dziecka, uczuleniu, nadkażeniu grzybiczym bądź pozostałych kłopotach zdrowotnych. Rozpocznij od sprawdzenia innej firmy pieluch. Być może owe, jakich używasz, nie pozwolą skórze prawidłowo oddychać. Pamiętaj, iż im bardziej zewnętrzna powłoka pieluchy przypomina plastik, tymże marniejszy przewiew oraz tymże łatwiej o odparzenie. Zdarza się także, iż pewien typ pieluch uczula dziecko. Reakcję uczuleniową może wywołać np. wykorzystywany przy ich produkcji wybielacz. Gdy mały ma niezwykle delikatną skórę, jej podrażnienie mogą wywołać chusteczki nawilżane – np. zamknięte w nich substancje czyszczące oraz aromatyczne. Lepiej wówczas oczyszczać dziecko pod kranem z ciepłą wodą bądź za pomocą wacików nasączonych ciepłą wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *