Egzema na dłoniach – poznaj domowe sposoby na pozbycie się problemu!

Leczenie egzemy powinno odbywać się na różnych poziomach. W trakcie walki z chorobą należy zażywać odpowiednio dobrane leki, stosować wskazane przez lekarza maści i kosmetyki oraz zadbać o odpowiednią pielęgnację i profilaktykę. Jak to zrobić? Poznaj domowe sposoby pomagające pozbyć się egzemy! Dowiedz się, co możesz zrobić, aby zmniejszyć objawy choroby i pomóc swojej skórze.

Usuń z domu substancje alergizujące!

Egzema i atopowe zapalenie skóry to choroby, których nie da się w pełni wyleczyć. Gdy tylko zaatakują organizm, będą do końca życia towarzyszyć choremu. Da się jednak wyciszyć problemy wywoływane przez te zapalenia skóry, aby nie były odczuwalne na każdym kroku. Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja oraz usunięcie alergenów z naszego otoczenia. Oczywiście nie można pozbyć się wszystkiego, co powoduje alergie, ale choćby w domowym zaciszu można zmniejszyć ilość niebezpiecznych substancji. Jak to zrobić?

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby w domu nie było środków zapachowych z dużą ilością konserwantów. Tyczy się to przede wszystkim kosmetyków, zarówno tych koloryzujących, jak i pielęgnujących. Chory powinien mieć kontakt jedynie z produktami przeznaczonymi do skóry wrażliwej, aby nie wysuszać naskórka i nie narażać go na dodatkowe uszkodzenia. Poza kosmetykami warto przejrzeć wszelkie środki piorące czy substancje do sprzątania – najlepiej stawiać na produkty stworzone z myślą o dzieciach oraz alergikach. Te mają niewiele substancji zapachowych, a są skuteczne i bezpieczne dla skóry.

Dbaj o ochronę ciała!

Cierpiąc na egzemę czy innego typu zapalenie skóry, musisz liczyć się z dostosowaniem swojego życia do choroby. Pod uwagę weź nie tylko substancje alergizujące, lecz także ubiór czy układ rzeczy w mieszkaniu. W przypadku strojów lepiej zapomnij o obcisłych materiałach. Postaw na ubrania, które dadzą skórze swobodę oddychania – to zmniejsza potliwość, uszkodzenia naskórka oraz ilość wykwitów pojawiających się na ciele. Dobieraj również stroje do aktualnie panującej pogody.

Jak wystrój mieszkania może wpłynąć na chorobę? Na dekoracjach i meblach osadza się kurz, a kontakt z nim może pogłębić egzemę. Jak więc zmniejszyć jego ilość? Pozbądź się dywanów, puchatych koców, poduszek dekoracyjnych czy drobnych dekoracji, które ciężko się czyści. Możesz również kupić oczyszczacz powietrza, który częściowo zmniejszy ilość drobnoustrojów i zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

Nie używaj gorącej wody do mycia!

Egzema na dłoniach to problem, który da się częściowo wygłuszyć, dbając o skórę. Należy przede wszystkim zabezpieczać ją przed skokiem temperatur. Można to zrobić w prosty sposób. Zacząć warto od unikania gorącej wody. Nie wolno używać jej do kąpieli, pryszniców, mycia dłoni czy zmywania naczyń. Temperatura wody nie powinna przekraczać 38℃. Dzięki temu na skórze nie będą powstawać jeszcze większe wykwity chorobowe, wywołane wysoką temperaturą uszkadzającą naskórek. Warto również pamiętać o tym, aby do sprzątania (nawet do zmywania naczyń) zawsze używać rękawiczek ochronnych, najlepiej jednorazowych bez substancji zapachowych i koloryzujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *