Ćwiczenia na stawy

Ćwiczenia na stawy. Zestaw ćwiczeń wzmacniających stawy

Ćwiczenia na stawy – stawy w naszym szkielecie pełnią bardzo ważną funkcję. Mianowicie – umożliwiają poruszanie się kości w różnych kierunkach. Aby mogły przemieszczać się względem siebie płynnie, muszą być zdrowe. Jakie ćwiczenia na stawy warto wykonywać?

Co daje wzmocnienie stawów

Stawy codziennie muszą dźwigać ogromne obciążenie, jakim jest nasze ciało. Powinny być więc odpowiednio wzmocnione. Szczególnie ważne jest wzmacnianie mięśni, które pomagają odciążać stawy. Dzięki mocnym mięśniom całego ciała, jesteśmy w stanie sprawniej się poruszać. Nie dokuczają nam dolegliwości bólowe, a stawy przemieszczają się względem siebie płynnie.

Wzmocnienie stawów spowodowane przez ćwiczenia na stawy, jest kluczem do dobrej formy na lata. Pomaga ono uniknąć chodzenia do fizjoterapeutów w przyszłości. Umożliwia zapobieganie chorobom stawów. Zapewnia sprawne poruszanie się nawet do późnej starości. Stawy można i trzeba ćwiczyć w każdym wieku.

Ćwiczenia na stawy – propozycje

W klęku podpartym należy unieść wyprostowaną nogę do góry jak najwyżej i opuścić. Powtórzyć to samo drugą nogą. To ćwiczenie wzmacnia stawy biodrowe. Istotna jest technika jego wykonania. Głowa powinna być w równej linii z kręgosłupem. Dobrym ćwiczeniem na wzmocnienie stawów biodrowych jest unoszenie bioder w pozycji leżącej. W pozycji siedzenia na piętach z poduszką pod pośladkami, wyciągamy ręce do przodu na podłogę.

Przechodzimy do klęku podpartego. Ciężar ciała powinien zostać przeniesiony na ramiona. Leżąc na plecach ze zgiętymi kolanami należy wyprostować jedną nogę i położyć płasko na podłodze. Te ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie stawów biodrowych i kolanowych. To one są najbardziej narażone na przeciążenia, szczególnie w starszym wieku.

Pływanie sposobem na mocne stawy

Pływanie zaleca się osobom w każdym wieku, praktycznie jako sport leczący każdą dolegliwość. Wpływa na to ma kilka czynników. Przede wszystkim unosząca nas na powierzchni woda doskonale odciąża stawy. Poruszając się w wodzie angażujemy wszystkie mięśnie, ale nie obciążamy stawów. Mogą więc one swobodnie się poruszać, poprawiając swoją ruchomość. Jednocześnie podczas pływania uruchamia się i uelastycznia wszystkie mięśnie.

Pływanie 2 lub 3 razy w tygodniu dla osób starszych jest niemal zbawieniem. Ci, którzy mają problemy z układem ruchu w starszym wieku, zdecydowanie powinni zakupić karnet na basen. Przydatne mogą być również ćwiczenia w wodzie, tzw. aqua aerobic. Wykonuje się go pod okiem doświadczonych instruktorów. To ćwiczenia, które fantastycznie wspomagają prace stawów. Pływanie i aqua aerobic są polecane w szczególności seniorom, którym dokuczają bóle stawów.

Ruch w wodzie sprawi im na pewno wiele przyjemności, a nie obciąży organizmu. Spowoduje, że dolegliwości bólowe zaczną ustępować. Poprawi się ruchomość stawów i zwiększy się zakres ich ruchu. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu osoba starsza będzie poruszała się szybciej i bardziej płynnie. Problemem często jest przekonanie starszej osoby do pójścia na basen. Warto więc porozmawiać z jej lekarzem, aby zachęcił seniora do regularnej aktywności w domu i na basenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *