Ćwiczenia na ból karku

Ćwiczenia na ból karku – proste, rozluźniające ćwiczenia na kark

Ćwiczenia na ból karku – ból karku bywa uporczywy. Dopada zarówno osoby aktywne jak i te o siedzącym trybie życia. Najczęściej skarżą się na ból osoby pracujące przy biurku, komputerze. Rozwiązaniem są ćwiczenia, które dbają o rozluźnienie mięśni karku i poprawę jakości życia. Ważne by gimnastyka była codzienne, regularna. Czasem wystarczy kilka ćwiczeń przy biurku, nie musi być to czasochłonny trening.

Ćwiczenia na ból karku

Wzmocnienie mięśni wzdłuż kręgosłupa winno pomóc w dolegliwościach i wyeliminować ból karku, jednak nie można zapomnieć o profilaktyce. Gdy nas boli chętnie ćwiczymy w ramach rehabilitacji, niestety szybko zapominamy o aktywności kiedy ból ustępuje, tymczasem ćwiczenia należy wykonywać ciągle. Polecanymi są ćwiczenia izometryczne, bowiem likwidują napięcia i polegają na siłowaniu się z samym sobą.

Przykładem takich ćwiczeń jest naciskanie na głowę gdy ta stawia opór. Najlepiej ćwiczenia wykonywać leżąc lub siedząc. Można też wesprzeć się o ścianę, aby nie obciążać stawów. Ćwiczenia te podnoszą tętno i ciśnienie krwi. Pamiętaj by podczas ćwiczeń głęboko oddychać. Aby zauważyć poprawę stanu zdrowia wykonuj ćwiczenia dra razy dziennie po minimum piec minut. Czasem ból nie ustępuje, wówczas warto skonsultować się z fizjoterapeutą lub ortopedą, którzy zalecą ćwiczenia zmodyfikowane.

Proste ćwiczenia na ból kark

Wyprostuj się siedząc na krześle, dłonie spleć za głową, łokcie rozchyl w bok i naciskaj na głowę tak by ona stawia opór. Policz do pięciu i rozluźnij się, po czym powtórz ćwiczenie. Alternatywnym ćwiczeniem jest pozycja w której na siedząco ustawiasz prawą dłoń na prawym policzku z nadgarstkiem na wysokości żuchwy i uciskasz delikatnie twarz oporując głową. Po 5 sekundach zmieniasz stronę.

Usiądź prosto patrząc przed siebie, spleć dłonie na czole i uciśnij a głową postaw opór. To łatwe ćwiczenie pomoże w walce z bólem podobnie jak i kolejne ćwiczenie. Stań tyłem do ściany i patrz przed siebie, zaś głową lekko uciskaj na ścianę. Innym ćwiczeniem jest ćwiczenie na materacu.

Ułóż się na nim i delikatnie wciskaj głowę w podłoże. Natomiast siedząc możesz ćwiczyć poprzez przyciąganie brody do szyi pamiętając o prostej postawie siedzącej i nie opuszczaniu głowy. Każde z tych ćwiczeń wykonuj kilka razy wytrzymując w napięciu po 5 sekund. Pozwoli to wzmocnić sukcesywnie mięśnie i uodpornić na nadwyrężenia karku.

Rozluźnij się! Ćwiczenia na ból karku

Nic bardziej nie powoduje bólu jak stres i napięcie. Dlatego gdy czujesz się sztywnym w karku usiądź na krześle, odchyl głowę do tyłu i powoli przetaczaj ja od prawa do lewa i z powrotem. Możesz też usiąść po turecku ciągnąc barki w dół a głowę ku górze dbając jednocześnie o wyprostowane plecy i lekko wciągnięty brzuch. To doskonałe ćwiczenie rozciągające i rozluźniające.

Powyższe ćwiczenia są polecane nie tylko w czasie kiedy kark nas boli, bo wtedy może być za późno, ale w ramach zapobiegania sztywności karku. Pracując przy biurku przez osiem godzin co godzinę wykonaj jedno z ćwiczeń poświęcając na nie kilka sekund, a nigdy nie będzie cie boleć szyja i kark.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *