ból zęba

Ból zęba – sposoby na jego uśmierzenie, jak pokonać ból zęba?

Ból zęba to nieprzyjemne uczucie nie rzadko wyłączające człowieka z życia codziennego. Jest on uporczywy, nasilający się i często pulsujący. Nie zawsze pomaga wizyta u dentysty. Zanim doczekasz się wizyty warto spróbować uśmierzyć ból naturalnymi sposobami jak chociażby goździkami.

Ból zęba – jak go pokonać?

Ból zęba można pokonać wieloma sposobami. Poza tabletką i wizytą u stomatologa warto uśmierzyć ból zęba olejkiem goździkowym i nie tylko. Kluczowe jest rozpoznanie przyczyny bólu. Czasem to nie ząb nas boli a dziąsło wokół zęba. Pomóc może wówczas płyn antybakteryjny, porządne wyszczotkowanie jamy ustnej oraz masaż dziąseł.

Czasem ból zęba powoduje uwierająca resztka jedzenia między zębami. Na te okoliczność możemy zastosować nić dentystyczną. Nie rzadko okazuje się skutecznym sposobem okład zimny lub ciepły. Okłady na dziąsła stosować można z szałwii, rumianku. Gdy powodem jest próchnica i odsłonięcie miazgi zębiny wówczas należy powstrzymać się z pokarmami potęgującymi ból. Można jeść druga stroną, omijać bolący ząb.

Jeżeli powodem bólu jest ropień zęba powinno się jak najszybciej odwiedzić dentystę, bowiem w dalszej perspektywie czeka nas zapalenia okostnej. To poważna komplikacja wynikająca z choroby zębów lub jamy ustnej. Okostna jest włóknistą błoną pokrywającą kości szczęki. Konieczne jest wtedy podanie antybiotyków.

Ból zęba –  farmakoterapia kontra metody naturalne

Najprostszym sposobem na ból zęba jest paracetamol. Działa on przeciwbólowo i przeciwzapalnie, jednak jest tabletką syntetyczną, co za tym idzie w pewnym stopniu niszczy nasz żołądek i może wywołać skutki niepożądane. O wiele bezpieczniejsza jest szałwia i rumianek. Naparem można płukać jamę ustną jak też okładać bolące miejsca nasączonym gazikiem.

Gdy ból należy do silnym warto sięgnąć po goździki. Można je żuć, jak również wykorzystać olejek goździkowy do posmarowania dziąsła wokół zęba. Gdy ubytek w zębie jest widoczny możemy nasączyć wacik olejkiem kamforowym i go przyłożyć do miazgi. Spisze się dobrze także olejek jodłowy i walerianowy. Jeśli powodem bólu jest infekcja bakteryjna możemy płukać jamę ustną roztworem soli i jodyny, bądź octu i sody oczyszczonej.

Ból zęba – ból przy nagryzaniu

Z bólem przy nagryzaniu poradzić sobie można masując okolice zęba. To pomaga rozprowadzić ewentualną ropę z miejsca jej zgromadzenia się. Niestety niezbędna jest wizyta u dentysty. Gdy dodatkowo poza bólem pojawia się obrzęk wówczas można sięgnąć po ibuprofen lub pyralginę.

Z naturalnych sposobów ulgę powinna przynieść płukanka z chłodnego naparu mięty i okłady z lodu. Gdy ból zęba promieniuje do głowy, ucha wówczas nie ma co zwlekać i należy natychmiast udać się o dentysty, nawet jeśli nie mamy wyznaczonej wizyty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *