Badania profilaktyczne przy otyłości

Badania profilaktyczne na otyłość – lista badań dla otyłych

Badania profilaktyczne na otyłość powinny wykonać wszystkie osoby, które mają problem z utrzymaniem odpowiedniej wagi u siebie, a także takie, których problem nadmiernej wagi przeszkadza w normalnym, codziennym funkcjonowaniu. Otyłość jest schorzeniem, które od niepamiętnych czasów nęka zarówno kobiety, jak i mężczyzn, nie zależnie od ich wieku. Jak wskazują badania na schorzenie to cierpi aż około 300 milionów ludzi na całym świecie.

Zjawisko to wciąż rośnie i dotyka coraz młodsze osoby. Jest więc to niezwykle niepokojąca tendencja. Wiele osób pozornie odpowiedniego odżywiania również mniewa problemy z otyłością. Tak więc czym jest tak naprawdę otyłość i dlaczego wciąż tak wiele osób ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała postaramy się Państwu wyjaśnić w niniejszym artykule. Zapraszamy!

Czym jest otyłość?

Otyłość to nic innego, jak nagromadzenie się nadmiaru tkanki tłuszczowej w naszym organizmie. Powodów otyłości jest wiele, a należą do nich między innymi: nieodpowiednie nawodnienie skóry, nieodpowiednie odżywianie, brak aktywności fizycznej, stres i niska samoocena, jak również czynniki genetyczne. Jeżeli chodzi o kwestię nawodnienia skóry to przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, iż małe nawodnienie skóry może powodować zatrzymywanie się wody w organizmie. I tutaj wiele osób może zadać sobie pytanie: „ale jak to, przecież nie spożywając wody, tej wody będzie ubywać, a my będziemy chudnąć…” Otóż jest to błędne myślenie, gdyż spożywając duże ilości wody, tym samym jednocześnie będziemy tę wodę z naszego organizmu szybko wydalać, po przez co nie będziemy „puchnąć”, a nasze ciało będzie zdrowe.

Kolejną kwestią jest nieodpowiednie odżywianie, chodzi tutaj przede wszystkim o spożywanie napoi wysokosłodzonych, spożywanie fast food’ów, jak również innych wysokokalorycznych posiłków. Również stres i niska samoocena może wpływać na niekorzystną wagę, gdyż często, jeżeli czujemy się niedocenienie w jakiś sposób, bądź odczuwamy stany depresyjne, próbujemy się „ratować sytuację” po przez nadmierne zajadanie się. Co później kończy się tym, że nie potrafimy już inaczej, a naszych kilogramów wciąż przybywa. Natomiast jeżeli chodzi o kwestię genetyczną, to jak sama nazwa wskazuje chodzi tutaj o czynniki dziedziczenia.

Badania profilaktyczne na otyłość

Choć niektórym otyłość wydaje się nieestetyczną przypadłością, to według badań WHO jest to piąta przyczyna zgonów na świecie. Na pierwszym miejscu zabójców znajduje się nadciśnienie tętnicze. Choroba otyłości jest postępująca i działa w taki sposób, iż atakuje wszystkie narządu po kolei. Osoby, które posiadają olbrzymią otyłość umierają średnio w przeciągu dziesięciu lat. Nie należy myliś nadwagi z otyłością. Gdyż nadwaga to jedynie kilka dodatkowych kilogramów, które według skali BMI są niekorzystne dla nas. Natomiast otyłość to już poważne schorzenie, charakteryzujące się nadmiernie rozwiniętą tkanką tłuszczową wydzielaną głównie przez czynniki prozapalne, które szkodzą naszemu zdrowiu. Powstaje więc pytanie w jaki sposób najodpowiedniej sprecyzować czy ową otyłość posiadamy?

Badania profilaktyczne na otyłość

Badań profilaktycznych na otyłość jest wiele, a zalicza się do nich w szczególności: morfologię krwi, badania gospodargi węglowodanowej, profil lipidowy i ocenę ryzyka chorób naczyniowo – sercowych, równowagę hornomalną, enzymy wątrobowe, diagnostykę chorób nerek, jak również badanie ogólne moczu.

Morfologia krwi należy do podstawowych badań laboratoryjnych. Wykonując to badanie możemy dowiedzieć się czy nie cierpimy na niedobór różnych substancji odżywczych, takich jak na przykład: niedobór żelaza, kwasu foliowego, bądź witaminy B12.

Badania gospodarki węglowodanowej pozwalają ustalić odpowiedni poziom glukozy we krwi. Badanie to polega na pomiarze glukozy we krwi na czczo kiedy wartość glukozy wynosi około 125 mg/dl.

Z kolei profil lipidowy oraz ocena ryzyka choró naczyniowo – sercowych ma za zadanie wykrycie w naszym organiźmie cholesterolu, który w dużym stopniu przyczynia się do problemu otyłości.

Badania na równowagę hormonalną mają za zadanie wykrycie jak sama nazwa wskazuje schorzeń na tle hormonalym, takich jak: niedoczynność tarczycy.

Badania na enzymy wątrobowe mają na celu ocenę stanu wątroby, gdyż jeżeli zaobserwuje się słuszczenie zapalenia wątroby. Można to mieć pewność, iż problem otyłości zdecydowanie nas dotyczy, bądź może się tak stać w niedalekiej przyszłości. Warto jest więc to badanie wykonać, niezależnie od wieku pacjenta.

Diagnostyka chorób nerek jest kolejnym badaniem, które warto wykonać, aby dowiedzieć się, czy problem otyłości również nas dotyczy. Badanie to polega na oznaczeniu we krwi stężenia substancji, które są wydalane przez nerki. Największe znaczenia mają substancje takie, jak: mocznik, kwas moczowy, a także kreatynina. Mocznik uzależniony jest od ilości występującego białka w diecie. Kwas moczowy jest markerem niewydolności nerek. Z kolei kreatynina podlega ocenie wartości przesączania kłębuszkowego.

Badanie ogólne moczu polega na badniu barwy, ph, jak również ciężaru moczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *