wpływ diety na płodność

Wpływ diety na płodność – Jakich składników potrzebujemy?

Wpływ diety na płodność jest ogromny. Warto zwrócić uwagę na to, jak się odżywiamy, kiedy planujemy starać się o dziecko. To, co ląduje na naszym talerzu wpływa na wydolność i stan naszego organizmu. Prawidłowa, zbilansowana dieta niweluje ryzyko nadwagi lub niedowagi, które mogą skutkować problemami z zajściem w ciążę.

Warto ograniczyć żywność przetworzoną oraz fast food-y i starać się spożywać pełnowartościowe produkty. Zróżnicowane posiłki, dostosowane kalorycznością oraz odpowiednią ilością składników odżywczych pozwolą zadbać o zdrowy organizm. Zbilansowana dieta zapewni właściwe funkcjonowanie narządów płciowych. Niedobory potrzebnych składników mogą prowadzić do problemów z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Skutkuje to zaburzeniem pracy organizmu, a co za tym idzie, problemami z płodnością.

Dostosowanie odpowiedniego jadłospisu nie jest prostym zadaniem. Należy przyjrzeć się temu, co spożywamy i zastanowić się, jakich produktów potrzebujemy więcej, a które powinniśmy wyeliminować. Nie jest łatwo zrezygnować z tuczących i niezdrowych przekąsek i zastąpić je pełnowartościowymi posiłkami. Można spróbować poszukać zdrowych zamienników naszych przysmaków, które mają nieodpowiedni wpływ na nasz organizm.

Jakich składników potrzebujemy?

Jeżeli zależy nam na naszej płodności, musimy skupić się na składnikach, które dostarczamy do swojego organizmu. Powinniśmy regularnie spożywać produkty, w których znajdują się:

  • Kwas foliowy oraz żelazo – znajdziemy je m.in. w rybach, mięsie czerwonym, wątróbce, roślinach strączkowych, burakach i korzeniu pietruszki.

Kwas foliowy wspomaga rozwój układu nerwowego płodu oraz układu krwiotwórczego. Jego niedobór u mężczyzn powoduje zmniejszenie się ruchliwości plemników oraz obniża objętość nasienia.

Żelazo zmniejsza ryzyko niedokrwistości oraz wpływa na odporność ciężarnej kobiety. Wspomaga również rozwój komórki jajowej i zarodka. Jego niedobór u mężczyzn może powodować problemy z prawidłowym funkcjonowanie narządów płciowych oraz zmniejszać popęd seksualny.

  • Nienasycone kwasy tłuszczone – należy ich szukać w awokado, olejach roślinnych i morskich rybach.

Nienasycone kwasy tłuszczowe (w skrócie NNKT) wpływają na prawidłową pracę układu pokarmowego, rozrodczego oraz nerek.

  • Witamina E – znajdziemy ją w orzechach laskowych, oleju słonecznikowym, żółtkach jaj, natce pietruszki i liściastych warzywach.

Niedobór tej witaminy może skutkować zaburzeniami przebiegu ciąży, a nawet poronieniami i wewnątrzmacicznym obumieraniem płodu. Natomiast u mężczyzn jej brak może doprowadzić do zwyrodnienia plemników.

  • Cynk – należy go szukać w pieczywie pełnoziarnistym, kaszach, nasionach roślin strączkowych, jajach, mięsie i produktach mlecznych.

Cynk wpływa na ludzką seksualność. Jego niedobór skutkuje zmniejszeniem popędu seksualnego, problemami ze wzwodem i erekcją, a u kobiet zaburzeniami miesiączkowania i długotrwałym zmęczeniem.

Prawidłowa ilość cynku w organizmie wspomaga przeżywanie orgazmu, usprawnia pracę narządów płciowych i zwiększa libido.

Jakich produktów należy unikać?

Jeżeli staramy się o dziecko, powinniśmy ograniczyć lub całkowicie wyeliminować pewne produkty z diety, które mają niekorzystny wpływ na naszą płodność. Należą do nich przede wszystkim:

  • Alkohol – niewielkie ilości alkoholu nie mają większego wpływu na naszą płodność. Jednak jeżeli mamy problemy z zajściem w ciążę, powinniśmy całkowicie z niego zrezygnować. Alkohol wpływa na męską sprawność seksualną, zmniejsza ruchliwość plemników i powoduje spadek testosteronu.
  • Kofeina – częste picie kawy powoduje obkurczanie się naczyń krwionośnych. Skutkuje to problemami z erekcją, a u kobiet niedotlenieniem macicy i trudnościami z umiejscowieniem się zarodka w łonie matki.
  • Tłuszcze trans – mają one ogromny wpływ na kobiecą płodność, ponieważ zaburzają syntezę hormonów. Ponadto mogą powodować problemy z erekcją.
  • Węglowodany proste – mogą powodować zaburzenia hormonalne, wywołane niewłaściwym poziomem cukru we krwi.

Podsumowanie

Dieta ma ogromny wpływ na płodność. Nieregularnie spożywane posiłki, zbyt jednorodne produkty i ich niedostosowana kaloryczność skutkują problemami z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. W efekcie spada wydolność naszego organizmu, pogarsza się stan oraz funkcjonowanie poszczególnych jego układów.

Niewątpliwie złe nawyki żywieniowe mogą prowadzić do różnych zaburzeń. Zbyt częste spożywanie produktów przetworzonych prowadzi do nadwagi. Nawet niewielka może przynosić problemy z zajściem w ciąże. Składniki, które dostarczamy do naszego organizmu wpływają na syntezę hormonów, erekcję, jajeczkowanie oraz osadzanie się zarodka w macicy.

Kiedy pojawiają się problemy z zajściem w ciążę, warto zwrócić uwagę na dietę. Czasami wystarczy wyeliminować pewne produkty i zacząć przygotowywać bardziej zbilansowane posiłki. Jednak nie każdy potrafi opracować dla siebie odpowiedni jadłospis, który będzie spełniał jego potrzeby. W takiej sytuacji należy zwrócić się o radę do dietetyka, który pomoże ułożyć właściwy plan żywienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *