Nagłe zatrzymanie oddawania moczu, co może być przyczyną?

Zatrzymanie moczu polega na całkowitym braku możliwości opróżnienia pęcherza moczowego. Objawy, które temu towarzyszą, to ból podbrzusza oraz parcie na mocz. Na przykład u mężczyzn przyczyną może być przerost prostaty, a u kobiet zakażenie narządów rodnych. Natomiast u osób starszych będzie to osłabienie mięśni pęcherza. Jakie są jeszcze przyczyny nagłego zatrzymania oddawania moczu u mężczyzn? Na czym polega leczenie?

Na czym polega zatrzymanie moczu?

Zatrzymanie moczu jest to brak możliwości całkowitego opróżnienia pęcherza moczowego, co jest związane z czynnością oddawania moczu. Wyróżnia się dwa rodzaje tego problemu: nagłe, czyli ostre1 oraz przewlekłe, czyli trwające dłuższy czas. Nagłe zatrzymanie moczu charakteryzuje się tym, że brak możliwości opróżnienia pęcherza występuje nagle i bardzo często jest to całkowite zatrzymanie, a to oznacza, że mocz z pęcherza nie odpływa. Skutkiem tego dochodzi do jego szybkiego wypełnienia oraz przepełnienia.

Przyczyny nagłego zatrzymania moczu

Jedną z przyczyn zatrzymania moczu jest niedrożność cewki moczowej. Taka niedrożność związana jest z przeszkodą, która utrudnia albo blokuje odpływ moczu z pęcherza. Tutaj wśród częstych przyczyn wymienia się:

 • choroby gruczołu krokowego, które powodują powiększenie gruczołu, zaciskającego cewkę moczową. Może to być łagodny rozrost stercza albo rak stercza,
 • zwężenie cewki moczowej, a może się ono pojawić w wyniku urazu albo zapalenia cewki moczowej, a najczęściej związane jest z wykonywanymi wcześniej endoskopowymi zabiegami urologicznymi,
 • kamica moczowa – może dojść do utknięcia kamienia moczowego w pęcherzowym ujściu cewki moczowej albo w cewce moczowej. To z kolei spowoduje zablokowanie odpływu moczu,
 • zaparcia – odbytnica, która jest wypełniona twardymi masami kałowymi, powoduje ucisk na cewkę moczową,
 • krwawienie do dróg moczowych – jeśli dochodzi do dużego krwawienia, np. z guza pęcherza, to w takiej sytuacji tworzą się skrzepliny, które blokują odpływ krwi przez cewkę moczową.

Inną przyczyną nagłego zatrzymania oddawania moczu może być osłabienie mięśni pęcherza moczowego. Objaw ten może wynikać z procesu starzenia się albo może być związany z utrudnieniem odpływu moczu przez cewkę moczową. To powoduje, że mięśnie tego pęcherza kurczą się w niedostateczny sposób, poprzez co pęcherz nie opróżnia się w całości.

Następna przyczyna związana jest z zaburzeniami regulacji nerwowej czynności oddawania moczu. Problemy te mogą pojawiać się w różnych sytuacjach, takich jak:

 

 • uszkodzenie albo choroby rdzenia kręgowego,
 • udar mózgu,
 • choroby mózgu, np. stwardnienie rozsiane,
 • cukrzyca,
 • wrodzona wada, np. przepuklina mózgowo-rdzeniowa.

Czynność oddawania moczu może również zostać zaburzona poprzez przyjmowanie niektórych leków. Objaw ten jest zaliczany jako działanie niepożądane tych leków. Wśród leków, które najczęściej powodują zatrzymanie moczu, wymienia się:

 

 • leki przeciwhistaminowe, które stosuje się przy alergii,
 • leki przeciwbólowo-rozkurczowe,
 • leki przeciwdepresyjne,
 • leki przeciwpadaczkowe,
 • leki, które zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa,
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne,
 • opioidowe leki przeciwbólowe.

Sposoby leczenia zatrzymania oddawania moczu

Gdy przyczyną takiego zatrzymania jest łagodny rozrost stercza, to wtedy podaje się leki, które mają na celu zmniejszenie wielkości gruczołu krokowego, a także leki rozkurczające. Tutaj bardzo dobrze sprawdzają się preparaty, w których składzie znajduje się palma sabałowa. Konieczne jest również zapewnienie odpływu moczu z pęcherza i wtedy wprowadza się cewnik2 do pęcherza przez cewkę moczową. W zależności od tego, jaka jest przyczyna zatrzymania moczu, może być potrzebny zabieg urologiczny.

Referencje:

Babska K., Prewencja zakażeń układu moczowego u pacjentów z cewnikiem moczowym [w:] Forum Nefrologiczne, 2020, tom 13, nr 2.

Demkow T., Ostre zatrzymanie moczu – cewnikować samemu czy wysyłać do urologa? [w:] Stany Nagłe po Dyplomie, 2019, 04.

 

 

1 T. Demkow, Ostre zatrzymanie moczu – cewnikować samemu czy wysyłać do urologa? [w:] Stany Nagłe po Dyplomie, 2019, 04, s. 12-16.

 

2 K. Babska, Prewencja zakażeń układu moczowego u pacjentów z cewnikiem moczowym [w:] Forum    Nefrologiczne, 2020, tom 13, nr 2, s. 98-102.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *