Kłucie w podbrzuszu w ciąży

Kłucie w podbrzuszu w ciąży – jakie mogą być jego przyczyny?

Kłucie w podbrzuszu w ciąży nie jest rzadkim zjawiskiem w przypadku kobiet ciężarnych. Skurcze oraz bóle brzucha w ciąży nie zawsze informują o zagrożeniu poronienia lub porodu wczesnego. Nie należy ich jednakże ignorować, gdyż nie wiadomo, co jest ich podstawą. Dopiero po konsultacji ze specjalistą oraz badaniu ciężarnej można uzyskać konkretną diagnozę. Czasami kłucia w brzuchu są wywołane nieodpowiednią pracą jelit oraz wzdęciami, nieraz za ból odpowiada rozrastająca się macica, i kolejnym razem są to po prostu skurcze przepowiadające. Różnorodne bóle brzucha to różnorodne podstawy. Ból w podbrzuszu jest typowym symptomem we wczesnej ciąży.

Przeważnie jest połączony z rozwijaniem się zarodka, i wraz z nim również macicy, czego konsekwencją jest podniesienie ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. W rezultacie pojawia się skurczowy bądź piekący ból w podbrzuszu, miednicy bądź dole pleców. Jednakże czasami podstawy bólu w dole brzucha na starcie ciąży mogą być niezwykle ciężkie oraz wskazywać na zaburzenia położnicze, ginekologiczne niepołożnicze bądź nieginekologiczne.

Kłucie w podbrzuszu – czy to normalne?

Wrażenie kłucia oraz ciągnięcia, dyskomfort w dole brzucha, łagodne kłucie w podbrzuszu przed porodem lub nietypowe skurcze – są to jedynie poniektóre z licznych przypadłości zgłaszanych poprzez panie w ciąży. Często spędzają one sen z powiek przyszłym mamom, lecz czy zawsze powinny nas martwić? Rozwój zarodka wymaga zajścia wielu zmian w ciele mamy, co może wiązać się z określonym bólem.

Kłucie w brzuchu, ból lub skurcze regularnie dokuczają większości ciężarnym. Zwykle nie wiąże się to z niebezpiecznymi kłopotami zdrowotnymi, jednakże są wypadki, w jakich dokuczający ból w podbrzuszu, winien spowodować nasz lęk oraz zachęcić do pilnej konsultacji z ginekologiem. Szczególnie spektakularne zmiany występują w obszarze macicy, w jakiej rozwija się zarodek. Przed zapłodnieniem organ tenże jest rozmiarów małej gruszki, tymczasem pod koniec ciąży ma wielkość arbuza. Łatwo sobie wyobrazić, iż takie powiększenie macicy potrzebuje zmian w ułożeniu innych narządów, jakie są poniekąd ‘zepchnięte’, szczególnie pod koniec ciąży zarodek wywiera na nie pewny nacisk. Kłucie w dole brzucha przed porodem nie winno wtedy zadziwiać.

Ból podbrzusza w ciąży a kopnięcia dziecka

Od blisko 20 tygodnia ciąży (choć jest to granica umowna, gdyż każda ciąża ma specjalny charakter) odczuwane mogą być łagodne kopnięcia dziecka, jakich częstość oraz moc będą się zwiększać wraz z jego rozwojem oraz rozwijaniem się masy. Kopnięcia dziecka mogą wywoływać dyskomfort w podbrzuszu, jaki nie stanowi powodów do strachu, jeśli nie towarzyszą mu żadne pozostałe niebezpieczne symptomy.

Ból podbrzusza w ciąży – skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze Braxtona-Hicksa (określone imieniem ginekologa, jaki je przedstawił), jakie wywołują dyskomfort, mogą nastąpić zaraz po 20 tygodniu ciąży, lecz ogólnie są rozpoznawalną przypadłością odczuwaną na blisko dwa tygodnie przed porodem. Są to tak nazywane skurcze przepowiadające wywołujące wrażenie twardnienia brzucha. Nie jest zasadą, iż zawsze powodują ból podbrzusza. Ich rozpoznawalną cechą jest to, iż są to już skurcze periodyczne – powtarzają się co około dwie minuty, natomiast cały ich cykl trwa blisko godziny (maksymalnie dwóch godzin). Istotne jest, żeby pamiętać, iż są odpowiednią odpowiedzią organizmu, jaki powoli przygotowuje się do porodu, choć nie wywołują jeszcze rozwarcia szyjki macicy. Jak je oddzielić od odpowiednich skurczów porodowych? W przeciwieństwie do nich nie zwiększają się, nie muszą wywoływać bólu oraz niejednokrotnie przechodzą przy zmianie pozycji bądź w trakcie spaceru.

Ból podbrzusza po stosunku

Bóle podbrzusza po stosunku mogą być spowodowane skurczami macicy wywołane poprzez orgazm. Nie są groźne dla dziecka, i wprost odwrotnie wspierają właściwe ułożenie w jamie macicy. Niestety bóle brzucha mogą towarzyszyć również chorobom. W takich wypadkach potrzebne są właściwe badania oraz zastosowanie leczenia. Przyszli rodzice żeby rozwiać wszystkie niepewności na temat seksu w ciąży winni pogadać o tymże ze specjalistą prowadzącym. Przeciwwskazania pojawiają się kiedy ciąża nie przebiega dobrze.

Kłucie w dole brzucha w ciąży

Kłucie w podbrzuszu podczas ciąży jest symptomem niezwykle niecharakterystycznym oraz z jednej strony może dotyczyć ciąży, z innej tymczasem układu pokarmowego. Określenie, z jakim z kłopotów mamy do czynienia należy do zadań specjalisty. Na wczesnych etapach ciąży kłucie w podbrzuszu może wskazywać poronienie bądź ciążę pozamaciczną. Jednakże podstawowym symptomem w obu tychże stanach jest krwawienie z dróg rozrodczych. Gdy zatem wykonałaś jedynie test ciążowy oraz nie zgłosiłaś się jeszcze do specjalisty, należałoby to zrobić jak najszybciej, nie jedynie ze względu na dolegliwości.

Ciąża prowadzona poprzez lekarza zagwarantuje Ci uczucie bezpieczeństwa oraz pozwala na natychmiastowe rozpoznanie wielu potencjalnych wad. Na przełomie II oraz III trymestru ciąży kłujący ból w podbrzuszu może także sygnalizować wczesne rozłączenie łożyska. Jest to sytuacja zwykle występująca na skutek urazu mechanicznego np. poślizgnięcie oraz upadek na brzuch lub uderzenie w kierownicę podczas prowadzenia pojazdu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *