Zapalenie płuc u dziecka

Zapalenie płuc u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

Zapalenie płuc u dziecka, czym jest, jakie są objawy i przyczyny? Większość przypadków zapalenia płuc u dzieci, które występują poza szpitalem, jest spowodowanych infekcją wirusową i rozpoczyna się jako niewinne przeziębienie.

Czym jest zapalenie płuc u dziecka?

Zapalenie płuc to termin infekcji płuc. Zakażenie jest spowodowane przez różne mikroorganizmy, takie jak wirusy, bakterie, grzyby i pasożyty. Większość przypadków jest spowodowana infekcją wirusową, a dziecko jest zwykle tylko średnio chore. Jednak w przypadku zapalenia płuc wywołanego przez bakterie dziecko często szybko choruje i pojawia się wysoka gorączka, a oddech staje się szybszy.

Przyczyny.

Wśród noworodków do 20 dnia życia bakterie są najczęstszą przyczyną zapalenia płuc. Również wśród niemowląt w wieku od trzech tygodni do trzech miesięcy główną przyczyną są bakterie. Natomiast wirusy są najczęstszą przyczyną zapalenia płuc u dzieci w wieku od trzech miesięcy do wieku przedszkolnego. Takie infekcje wirusowe występują częściej jesienią i zimą niż wiosną i latem, podczas gdy infekcje bakteryjne mogą wystąpić o każdej porze roku. Jeśli dziecko nie jest zaszczepione przeciwko krztuścowi, może wystąpić zapalenie płuc w związku z kokluszem.

Objawy.

Większość przypadków zapalenia płuc zaczyna się jako niewinne przeziębienie. Jeśli wystąpi zapalenie płuc, dziecko stanie się jeszcze bardziej chore po kilku dniach, zamiast wyzdrowieć. Najbardziej typowymi objawami zapalenia płuc są: wysoka gorączka, letarg, szybkie i jęczące oddychanie oraz ogólnie obniżona kondycja. Dziecko wydaje się chore. Ponadto dziecko często reaguje na odrzucenie jedzenia, wymioty, biegunkę, ból brzucha i drażliwość.

U bardzo małych dzieci może być trudne wykrycie zapalenia płuc. W niektórych przypadkach jedynym objawem, że coś jest nie tak, jest szybki oddech dziecka. Liczenie, ile razy dziecko oddycha na minutę, gdy dziecko jest spokojne, może być zatem użytecznym testem, czy dziecko ma zapalenie płuc. Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała to tak:

  • ponad 55 oddechów na minutę u dzieci poniżej drugiego miesiąca życia jest nieprawidłowe
  • ponad 50 oddechów na minutę u dzieci w wieku 2-12 miesięcy jest nieprawidłowe
  • 40 oddechów na minutę u dzieci w wieku od jednego do pięciu lat jest nieprawidłowe
  • ponad 30 oddechów na minutę u dzieci starszych niż pięć lat jest nieprawidłowe

Jeśli dziecko oddycha szybciej niż w spoczynku, ważne jest, aby dziecko zostało zbadane przez lekarza. Jednak mogą być inne wyjaśnienia dla szybkiego oddychania, takie jak gorączka, wysiłek, strach. Dzieci bez gorączki i trudności z oddychaniem rzadko mają zapalenie płuc. U małych dzieci zapalenie płuc może przebiegać razem z rzadziej spotykanymi objawami takimi jak ostry ból brzucha i bladość.

Zapalenie płuc z mykoplazmą lub chlamydią.

Zapalenie płuc występuje tak, jak wspomniano powyżej, u starszych dzieci i młodzieży. Typowe dla mykoplazmy jest to, że choroba często zaczyna się od bólów głowy i brzucha. Choroba utrzymuje się przez wiele tygodni z suchym kaszlem, bólem stawów i długotrwałą gorączką. Zapalenie płuc u dziecka z chlamydią charakteryzuje się długotrwałym zapaleniem gardła, chrypką, gorączką, luźnym kaszlem i powiększonymi gruczołami gardła.

Diagnoza.

Rozpoznanie opiera się na historii medycznej i ustaleniach dokonanych przez lekarza podczas badania dziecka. Lekarz zlicza liczbę oddechów na minutę u dziecka, słucha płuc i serca, a czasami mierzy nasycenie tlenem.

Próbki śluzu z nosa i górnej części gardła można szybko zbadać (jeden do dwóch dni) i dostać odpowiedź na rodzaj wirusa lub bakterii. Jest możliwość, aby za pomocą testów krwi ustalić, czy infekcja jest spowodowana przez konkretnego wirusa lub bakterie, takie jak mykoplazmę lub chlamydie. Jednak takie wyniki są zwykle mało pomocne podczas ostrego przebiegu choroby, ponieważ wynik uzyskuje się dopiero po tygodniu choroby.

Leczenie.

W większości przypadków zapalenie płuc u dzieci może być leczone przez lekarza rodzinnego. Jeżeli podejrzewa się zapalenie płuc wywołane przez bakterie u dzieci w wieku poniżej trzech do sześciu miesięcy, dziecko powinno zostać hospitalizowane.

Leczenie opiera się na wieku dziecka, a także na prawdopodobieństwie zakażenia wywołanego infekcją bakteryjną. Dzieci w wieku przedszkolnym zazwyczaj mają infekcję wirusową z towarzyszącymi objawami, takimi jak obrzęk gardła, katar lub biegunka. Jeśli zdecydujesz się na antybiotyk, zwykle podaje się penicylinę przez siedem do dziesięciu dni.

Kiedy ogólny stan dziecka jest znowu dobry i nie ma gorączki przez dwa do trzech dni, dziecko może wyjść i ewentualnie iść do przedszkola lub szkoły. Ryzyko zakażenia chorobą bakteryjną jest niewielkie. Ryzyko zakażenia chorobą wirusową jest największe na początku choroby, a zatem jest małe, gdy dziecko może wrócić do codziennej rutyny.

Rokowanie.

Zapalenie płuc u zdrowego dziecka ma bardzo dobre rokowanie. Z lub bez antybiotyków, dziecko staje się zdrowe w ciągu jednego do dwóch tygodni. Zanim dziecko odzyska dobrą formę, może minąć jeszcze kilka tygodni.

Dzieci, u których wystąpiło wielokrotne zapalenie płuc wywołane przez bakterie, należy zbadać za pomocą RTG lub TK w celu wyjaśnienia, czy części płuc się nie zapadły, tak zwanej niedodmy, lub z próbkami krwi, aby ustalić, czy istnieje choroba podstawowa, na przykład zmniejszona odporność immunologiczna. Powtarzające się infekcje wirusowe są powszechne u dzieci i zwykle nie powodują niepokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *