fotosmog

Fotosmog – skąd się bierze i dlaczego jest taki groźny dla zdrowia

Fotosmog to krótsza nazwa smogu fotochemicznego. Choć pojęcie samego smogu jest powszechnie znane, a jego obecność stanowi w dzisiejszych czasach spory problem, to mało kto wie, że w różnych porach roku mamy do czynienia z innym jego rodzajem. Zimą dokucza nam z reguły smog kwaśny, którego przyczyną jest tak zwana niska emisja. Natomiast smog fotochemiczny charakterystyczny jest dla cieplejszych miesięcy, kiedy to występuje wysoki stopień nasłonecznienia.

Jego głównym źródłem jest intensywny ruch samochodowy, a także produkcja przemysłowa. Najczęściej jest on niechlubną cechą charakterystyczną wielkich miast, w których wspomniane czynniki występują z dużym natężeniem. Z tego powodu nazywany jest również smogiem typu Los Angeles, Tokio lub Sao Paolo. Niestety, choć przytoczone nazewnictwo może wskazywać na to, że omawiany problem nas nie dotyczy, to jednak fotosmog występuje również w Polsce.

Jak smog fotochemiczny wpływa na nasze zdrowie i w jaki sposób uchronić się przed konsekwencjami jego występowania? Przeczytaj poniższy artykuł.

Występowanie

Miesiące, w których mamy do czynienia ze smogiem fotochemicznym, to miesiące letnie. Jego występowanie przypada zazwyczaj od czerwca do września. Pojawieniu się fotosmogu sprzyja wysoka temperatura (kiedy termometry wskazują ponad dwadzieścia pięć stopni Celsjusza) oraz zbyt słaby wiatr. Jak już zostało wspomniane, ta brunatna mgła to domena wielkich aglomeracji, w których dawki utleniaczy przedostających się do powietrza są naprawdę wysokie.

Niestety, również w Polsce znajdują się miejsca, w których latem jakość powietrza nie jest najlepsza, a należą do nich zwłaszcza Kraków oraz Warszawa. Natomiast na świecie ze smogiem największy problem mają między innymi Paryż, Santiago, Bangkok, Meksyk, Ateny, Kair, Pekin, Tokio, Nowy Jork, Rzym, Madryt, Osaka, Caracas, Teheran, Szanghaj i oczywiście Los Angeles, od którego wzięła się nazwa omawianego zanieczyszczenia.

Smog fotochemiczny a zdrowie

Nie jest tajemnicą, że smog oddziałuje negatywnie na nasze zdrowie. Co gorsza, jest to jeden z tych czynników, których często trudno jest na co dzień uniknąć. W zależności od tego, z którym rodzajem zanieczyszczenia powietrza mamy do czynienia, możemy borykać się z różnymi objawami jego oddziaływania na nasz organizm. I tak, w przypadku fotosmogu, należą do nich zwłaszcza:

  • rozdrażnienie i problemy z zaśnięciem;
  • podrażnienia oczu;
  • bóle głowy;
  • kaszel.

Wszystko dlatego, że smog typu Los Angeles oddziałuje zwłaszcza na układ oddechowy i nasze oczy. Nie jest też obojętny dla naszego samopoczucia. Właśnie dlatego w dni, w które zanieczyszczenie powietrza jest największe, czujemy się nieswojo i wszystko nas złości. Ten rodzaj smogu nie jest też obojętny dla stanu naszej cery, ponieważ sprzyja tworzeniu się wolnych rodników. A te, jak wiadomo, w nadmiernej ilości stanowią jedną z przyczyn przyspieszonego starzenia się skóry.

Grupy ryzyka

Smog bez wątpienia oddziałuje na nas wszystkich. Jednak niektórzy z nas mogą być bardziej podatni na jego niekorzystne działanie. Wśród osób znajdujących się w grupie ryzyka wymienić należy przede wszystkim tych z nas, którzy z różnych powodów spędzają większość swojego dnia na zewnątrz.

Ponadto, fotosmog może okazać się szczególnie groźny dla osób starszych oraz dzieci, a także dla chorujących na astmę. Jednak bez względu na to, czy należymy do którejś z wymienionych grup czy nie, powinniśmy ograniczyć wyjście na zewnątrz. Zawsze wtedy, gdy poziom zanieczyszczenia niebezpiecznie się podnosi. Takie dni nie są najlepszym pomysłem na spacery ani aktywność fizyczną na zewnątrz.

Jak radzić sobie ze smogiem?

Smog to zjawisko, na które wszyscy mamy wpływ. Warto wiec zastanowić się, w jaki sposób możemy osobiście przyczynić się do jego zmniejszenia. Dobrym pomysłem może okazać się rezygnacja z podróży samochodem i wybór komunikacji miejskiej, roweru bądź po prostu pójścia pieszo. Ograniczenie ilości samochodów poruszających się po drogach to klucz do obniżenia zanieczyszczenia powietrza. Jeśli więc od pracy, miejsca zamieszkania czy sklepu dzieli Cię dystans, który możesz przebyć w inny sposób, to zastanów się, czy nie warto byłoby z niego skorzystać.

Jak już zostało wspomniane, aby uchronić się przed niekorzystnym wpływem smogu na nasze zdrowie, konieczne jest ograniczenie wyjść na zewnątrz. Głównie w dni, kiedy fotosmog jest bardziej intensywny. Jeśli jednak zmuszeni jesteśmy opuścić dom, to dobrym rozwiązaniem może okazać się założenie maski ochronnej. Maseczki tego typu dostępne są obecnie zarówno w wielu sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Ich cena nie jest wygórowana, a są one naprawdę pomocne podczas przebywania na dworze.

Informacje na temat aktualnego poziomu zanieczyszczeń powietrza w Twojej okolicy są naprawdę łatwo dostępne. Warto sprawdzać je za każdym razem, kiedy planujemy wyście z domu. Dane te udostępniane są zwłaszcza w sieci internetowej. Istnieje również szereg aplikacji, które po zainstalowaniu w telefonie systematycznie informują o zmianach zachodzących w jakości powietrza w wybranych miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *