Kaszel mokry

Kaszel mokry – przyczyny, objawy, leczenie kaszlu mokrego

Kaszel mokry związany jest z obecnością flegmy w gardle. Przyczyna powstawania mokrego kaszlu związana jest najczęściej z obecnością infekcji górnych dróg oddechowych. Odkrztuszanie wytworzonej wydzieliny dotyczyć może jednak innych dolegliwości. Środkiem leczniczym wykazującym dużą skuteczność w przypadku kaszlu mokrego są preparaty mukolityczne, a więc mające działanie rozrzedzające flegmę, a także środki o działaniu wykrztuśnym. W sytuacji, w której trudno jest nam określić czy występuje u nas kaszel mokry czy suchy, warto zastosować syrop na kaszel mokry oraz suchy.

Kaszel jest naturalną reakcją organizmu ludzkiego, który pragnie pozbyć się zanieczyszczeń zalegających w drogach oddechowych. Opisany mechanizm przyczynia się do zapewnienia ochrony delikatnych pęcherzyków płucnych przed negatywnym działaniem czynników chemicznych oraz mechanicznych. Najczęściej doprowadza do wielu korzystnych elementów, które wspomagają utrzymanie drożności oskrzeli, a także odpowiedniej wymiany gazowej w naszych płucach.

Podkreślić jednak należy fakt, ze pojawiają się sytuacje w których kaszel mokry z odkrztuszaniem wydzieliny przyczynia się do zapewnienia pacjentom dużej trudności oraz związane jest to z dużym wysiłkiem. Jest to najczęściej kaszel, który obecny jest w godzinach porannych, jednakże największą uciążliwość zapewnia kaszel nocny, utrudniający oddychanie i powodujący duże trudności w spokojnym przespaniu nocy. Szczególnie może tutaj występować bardzo nieprzyjemne drapanie w gardle albo też ból w klatce piersiowej.

Kaszel mokry określa się także mianem kaszlu produktywnego, kaszlu wilgotnego, albo tez odrywającego się. Pozwala on usunąć z dróg oddechowych zalegającą wydzielinę.

Choć nie występują tutaj napady męczącego kaszlu, to mokry kaszel obecny u dziecka może być związany z dużymi trudnościami, gdyż nie potrafi ono jeszcze dobrze usuwać odkrztuszonej flegmy. W związku z tym, może to być dla niego proces bardzo problematyczny. Połykanie wydzieliny może doprowadzić bowiem do powstawania odruchu wymiotnego.

Kaszel mokry – przyczyny

W sytuacji, w której w kaszlu mokrym wydzielina charakteryzuje się dużą lepkością, to znacznie trudniej jest się jej pozbyć. Kaszel doprowadza do tego, że podczas tego odruchu wydzielina nie tylko transportowana jest w górę tchawicy, ale także przeprowadzana w dół, w kierunku niewielkich oskrzeli oraz pęcherzyków płucnych. Zalega ona wówczas w naszych drogach oddechowych i doprowadza do faktu, w którym kaszel staje się bardzo uporczywy oraz nie zapewnia nam tak potrzebnej ulgi.

Najczęściej pojawiającą się przyczyną kaszlu mokrego jest infekcja dróg oddechowych. Jest on charakterystyczny dla infekcji bakteryjnych, a szczególnie zapalenia zatok oskrzeli oraz płuc. Kaszel mokry występuje u pacjentów, u których rozpoznano rozstrzenie oskrzeli. Dolegliwość, w której pojawia się nieprawidłowość w oczyszczeniu dróg oddechowych ze śluzu. Sprzyja to gromadzeniu się bakterii, które przyczyniają się do zapalenia, a ponadto uszkodzenia ścian oskrzeli.

Problem z odkrztuszaniem flegmy mają osoby, które zmagają się z chorobą określaną mianem mukowiscydoza. Jest to ciężka choroba związana z uwarunkowaniami genetycznymi, w której powstaje nadprodukcja śluzu wyróżniającego się dużą gęstością. Trudny kaszel może również występować u osób z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, która wyróżnia się utrudnionym przepływem powietrza przez płuca na skutek zniszczenia, a ponadto w zwłóknienia niewielkich oskrzelików oraz pęcherzyków płucnych przez zanieczyszczenia albo w wyniku czynników genetycznych.

Choroba może wyróżniać się postacią przewlekłego zapalenia oskrzeli albo rozedmy. A więc uszkodzenia ścianek, które oddzielają pęcherzyki płucne od siebie, co doprowadza do tego, ze łączą się one ze sobą. Ujawniają się duże pęcherzyki o charakterze rozedmowym, co wpływa na upośledzenie wymiany gazowej.

Na ciężki kaszel mokry mogą uskarżać się także osoby cierpiące na ostre zapalenie płuc albo oskrzeli w schyłkowym stadium określonej choroby, kiedy to drobnoustroje chorobotwórcze podlegają neutralizacji, natomiast nagromadzony w pęcherzykach płucnych albo oskrzelach wysięk jest odkrztuszany przez osobę chorą w formie ropnej wydzieliny.

Kaszel mokry – leczenie

Leczenie kaszlu mokrego polega na podjęciu działań zmierzających do leczenia choroby podstawowej, a także wspomaganiu mechanizmów odkrztuszania flegmy przez stosowanie preparatów rozrzedzających flegmę. Środki na kaszel mokry działają obniżając zawartość w śluzie białek z resztkami cukrowymi, które mają umiejętność tworzenia żeli oraz tym samym zagęszczają flegmę.

Leki dostępne się pod postacią tabletek na kaszel albo też syropów. Ostanie stosowane są najczęściej w odniesieniu do dzieci, gdyż łatwiej jest przyjąć postać płynną leku.

Syropy przeznaczone do zwalczania kaszlu mokrego pobudzają także wytwarzanie surfaktantu oraz zwiększają częstotliwość ruchu rzęsek nabłonka dróg oddechowych, prowadzą także do pobudzania wytwarzania płynu surowiczego. Działania te wpływają na rozrzedzenie wydzieliny oddechowej, co przynosi osobie chorej tak potrzebną ulgę.

W kaszlu mokrym stosuje się także leki wykrztuśne działające w sposób stymulujący gruczoły oskrzelowe do wytwarzania płynnej wydzieliny. Działają na nie w sposób bezpośredni albo też drażnią błony śluzowe żołądka.

W kaszlu mokrym należy także przyjmować dużą ilość płynów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *