Zapalenie okostnej

Zapalenie okostnej – przyczyny, objawy, leczenie, rodzaje

Zapalenie okostnej to stan, który powoduje zapalenie pasma tkanki otaczającej kości zwane okostną. Ten stan zazwyczaj dotyczy osób, które intensywnie skaczą, biegają lub podnoszą ciężary. Dla większości ludzi jest to krótkotrwała dolegliwość, ale zdarzają się i tacy pacjenci, dla których zapalenie okostnej powoduje chronicznego dyskomfortu. W niektórych sytuacjach może wiązać się z nieprzyjemnym, stanem, w którym chory wymaga dużej opieki.

Zapalenie okostnej – objawy

Najlepszą definicją zapalenia okostnej jest po prostu określenie zapalenia błony otaczającej kość. Znajomość objawów pomoże zidentyfikować problem. Oto niektóre typowe objawy związane z zapaleniem okostnej:

 • trudności w obciążeniu chorej kończyny
 • zmiany i wycieki ropne
 • intensywny ból nasilający się przy dotyku chorej kończyny
 • gorączka
 • dreszcze
 • obrzęk tkanki wokół kości
 • ból w przedniej części piszczeli
 • nadwrażliwość na dotyk
 • sztywność, zwłaszcza podczas porannego wstawania z łóżka.

Zapalenie okostnej – rodzaje zapalenia okotnej

Kiedy ludzie doświadczają zapalenia okostnej może wystąpić reakcja okostnowa polegająca na tworzeniu się nowej kości w odpowiedzi na zaistniały uraz. Istnieje kilka rodzajów reakcji okostnej. Niektóre z nich są jednowarstwowe, inne wielowarstwowe, podczas gdy inne mają charakter stały, pochyły lub trójkątny.

Ropiejące zapalenie okostnej pojawia się, gdy dochodzi do infekcji. Występuje wówczas dodatkowo gorączka, silny ból i obrzęk – w okostnej tworzy się śluzowaty płyn.

Co powoduje zapalenie okostnej?

Przyczyna zapalenia okostnej zależy od tego, czy jest ona ostra, czy przewlekła. W ostrych przypadkach może rozwinąć się z infekcji w innych częściach ciała. Ludzie cierpiący na przewlekłe owrzodzenia, osoby, u których rozwinęły się zmiany ciśnieniowe  oraz ci, którzy cierpią na choroby autoimmunologiczne są bardziej podatni na ostre zapalenie okostnej. Białaczka i niektóre inne nowotwory i zaburzenia krwi mogą prowadzić do infekcji kości, więc mogą powodować również zapalenie okostnej.

Gronkowce lub inne bakterie również mogą powodować zapalenie okostnej. Ten rodzaj bakterii może wywoływać infekcje u osób, u których występują inne schorzenia.

Zapalenie okostnej – czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka ostrego zapalenia okostnej obejmują zakażenia ogólnoustrojowe, operację polegające na wymianie stawu, słabe krążenie krwi i otwarte złamania, w których kość przebija skórę. Czynniki ryzyka przewlekłego zapalenia okołoobjawowego obejmują wyczynowe uprawianie sportu a zwłaszcza drastyczne zwiększanie reżimu ćwiczeń lub chorobą Osgood-Schlattera, powszechną wśród rozwijających się dzieci. Choroba Osgood-Schlattera jest zapaleniem stawu kolanowego i powoduje obrzęk i przewlekły ból kończyn.

Diagnozowanie zapalenia okostnej

Istnieją różne sposoby na postawienie właściwej i pewnej diagnozy zapalenia okostnej. Na wstępie lekarz przeprowadza badanie fizykalne, wykluczając dzięki temu inne schorzenia, takie jak złamanie kości, borelioza , zapalenie stawów, przerostowe osteoartropatia płucna, choroba Caffey’a i inne potencjalne dolegliwości.

Oto zestawienie różnych procedur, które można przeprowadzić w celu ustalenia, czy mamy do czynienia z zapaleniem okostnej:

 • zdjęcie rentgenowskie – może wyeliminować możliwość złamania kości
 • skan kości – pokazuje wskaźnik przepływu krwi i poziom aktywności w kości piszczelowej. Jest bardzo skuteczny w potwierdzaniu zapalenia okostnej

Lekarz będzie podczas badania fizykalnego doszukiwał się nadwrażliwości, obrzęku i zaczerwienienia.  Szczegółowy przegląd historii medycznej pacjenta może również pomóc w postawieniu ostatecznej diagnozy.

Leczenie zapalenia okostnej

Leczenie zapalenia okołozrostowego obejmuje okres gojenia i rehabilitację. Podczas leczenia lekarz koncentruje się na kontrolowaniu objawów. Kiedy przyjdzie czas, aby wziąć udział w rehabilitacji, celem jest odbudowanie obszaru dotkniętego chorobą i zminimalizowanie ryzyka nawrotu choroby.

Poniższa lista obejmuje etap leczenia:

 • odpoczynek – jeśli masz zapalenie okostnej, musisz ograniczyć aktywność fizyczną. Zalecane jest tylko pływanie i aktywności, które nie obciążają stawów i kości
 • rozciąganie mięśni może być bardzo pomocne w wyzdrowieniu
 • chłodzenie lodem działa dobrze przy stosowaniu go na zasadzie 10-15-minutowych interwałów.
 • masaż głębokich tkanek – ta technika może pomóc zmniejszyć ból i zapobiec jego nawrotom
 • środki przeciwzapalne – niesteroidowe leki przeciwzapalne są stosowane zachowawczo w leczeniu niektórych osób w celu minimalizowania doznań bólowych oraz obrzęków
 • układanie nóg w pozycji ponad sercem zwłaszcza podczas odpoczynku w stopniu zauważalnym zmniejsza stan zapalny i ból

Zapalenie okostnej może być bolesne, jednak w większości przypadków najbardziej dokuczliwe objawy znikają dość szybko przy odpowiednim leczeniu.

Zapalenie okostnej – dieta

Badania sugerują, że stosowanie diety zawierającej bogate w przeciwutleniacze owoce i warzywa może pomóc osobom z zapalenie okostnej. Witamina E, kwasy tłuszczowe omega-3 i selen pomagają organizmowi zwalczać stany zapalne. Pokarmy takie jak chleb pełnoziarnisty, orzechy i łosoś spożywane regularnie również są korzystne dla zdrowia i wspomagają dochodzenie do pełni sił.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *