Anturium

Anturium – niebezpieczna i wymagająca roślina trująca

Anturium jest rośliną bardzo wymagającą, jednakże jest ona ceniona za to, że w każdym otoczeniu cudowny kwiatostan oraz bardzo błyszczące liście prezentują się niezwykle imponująco. Z drugiej jednak strony bliski kontakt z nią może przyczynić się do dużego niebezpieczeństwa. W szczególności dla dzieci oraz zwierząt domowych. Anturium ma w swoim zasięgu około tysiąc gatunków, które występują prawie na całym świecie.

Określony kwiat jest także niezwykle popularny w Polsce, zarówno jako roślina cięta jak i doniczkowa. Dzięki temu, że jest to kwiat bardzo efektowny chętnie wręczany jest przy różnych okazjach. Do tworzenia kwiatowych kompozycji wykorzystuje się zarówno liście jak i kwiaty. To zasługa nietypowego wyglądu kwiatu. Kwiatostan stanowi kilkucentymetrowa kolba, która otoczona jest przez sercowata pochwę, która wytworzona jest z przekształconego liścia. Uwzględniając odmianę może ona być różowa, czerwona, biała, żółta, fioletowa, bądź też dwubarwna.

Anturium – podstawowe gatunki

Określony kwiat jest rośliną bardzo wymagającą. Nie wszystkie należące do opisywanego gatunku mogą być wykorzystywane w uprawie domowej. W Polsce najczęściej uprawia się: Anthurium scherzerianum, Anthurium andreanum, a ponadto Anthurium powabne. Gdy roślina jest właściwie pielęgnowana długo zachowuje odpowiednią formę. Cięta postać rośliny może znajdować się w wazonie nawet przez okres jednego miesiąca. Anturium, które znajduje się w doniczce przechodzi przez kwitnienie co jakiś czas przez okres całego roku. Kwiaty natomiast utrzymywane są przez kilka tygodni. Liście rośliny błyszczą przez cały rok z zachowaniem takiej samej intensywności.

Anturium – czy jest trujące?

Tak jak inne rośliny ozdobne, tak i Anturium również wytworzyło mechanizmy obronne, które mają chronić roślinę przed szybkim unicestwieniem. Podkreślić jednak należy fakt, że zerwanie rośliny nie stanowi dużego niebezpieczeństwa dla dorosłych. Jednakże może być to bardzo groźne dla zwierząt domowych czy małych dzieci.

Pewne elementy rośliny, w szczególności pędy oraz liście mają sok zawierający saponiny, a ponadto nierozpuszczalne kryształy szczawianu wapnia.

Mają one formę mikroskopijnych igieł, które mogą doprowadzić do nieprzyjemnego pieczenia oraz wysypki. Co więcej, połknięcie bądź przegryzienie fragmentów rośliny może przyczynić się do powstania:

  • niezwykle bolesnego obrzęku warg,
  • języka
  • przełyku i gardła.

Powodujący czasami poważne konsekwencję z oddychaniem. Mogą się tutaj również pojawić nieprawidłowości ze strony układu pokarmowego łącznie z poważnym zatruciem.

Gdy substancja pochodząca z anturium dostanie się do oka może spowodować ujawnienie się stanu zapalnego, którego symptomy polegać będą na obecności łzawienia oraz pieczenia oczu. Może to być także istotna przyczyną poważnego w skutkach zapalenia spojówek.

Anturium – jak postępować w sytuacji pojawienia się zatrucia?

Symptomy związane z zatruciem sokiem pochodzącym z anturium mogą być niezwykle dokuczliwe i przejmujące, dlatego też pojawia się tutaj konieczność podjęcia działań oraz szybkiej reakcji. Obszary ludzkiego ciała, które połączyły się z sokiem występującym w komórkach tej rośliny muszą być dokładnie przepłukane z wykorzystaniem letniej wody. W określonym kwiecie uwzględnione są również szczawiany wapnia, które tworzą rezultaty w postaci obrzęku błon śluzowych, które znacznie utrudniają oddychanie.

Gdy nie mamy przekonania że pociecha bądź jakieś zwierzątko domowe połknęło albo przegryzło fragmenty omawianej rośliny konieczne jest wywołanie wymiotów oraz niezwłoczna wizyta u lekarza. W tym przypadku może wystąpić konieczność przeprowadzenia dodatkowego płukania żołądka.

Natomiast w chwili, w której jesteśmy świadkami jak dziecko włożyło do ust część niebezpiecznej rośliny oraz ma zachowaną przytomność, należy wówczas usunąć z ust malucha roślinę i doprowadzić do wywołania torsji przez podanie do picia osolonej wody. Co więcej, dziecku można podać do spożycia węgiel leczniczy, a także pojechać z nim do szpitala. Dodatkowo, wymiociny, a ponadto fragmenty określonej rośliny należy zapakować do woreczka i przeznaczyć do zawiezienia do szpitala celem wykonania analizy.

Anturium

Gdy przyłapiemy na niebezpiecznym procederze naszego zwierzaczka, powinniśmy usunąć z jego pyszczka fragmenty rośliny. Przerażony czworonóg może wykazywać agresywność. W związku z powyższym nie należy starać się za wszelką cenę udzielić stosownej pomocy, jeżeli nie możemy sobie z określoną sytuacją poradzić. Bardzo istotna w tym zakresie jest sprawne działanie i skuteczna reakcja. Najlepszym działaniem e tym zakresie jest jak najszybsze przetransportowanie zwierzęcia do leczniczy.

Dla ochrony przed niebezpieczeństwem zatrucia za pośrednictwem określonej rośliny należy zlokalizować anturium w miejscu niedostępnym dla zwierząt oraz dzieci. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych powinno się stosować rękawiczki ochronne. Co więcej. uważać należy i zachować dużą ostrożność podczas przesadzania anturium.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *