Difenbachia

Difenbachia – co warto o niej wiedzieć? Trująca roślina doniczkowa

Difenbachia to powszechny kwiat doniczkowy. Rozgałęzione liście są doskonałą dekoracją mieszkania, jednakże należałoby pamiętać, iż jest to roślina niebezpieczna. Difenbachia uchodzi za jedną z groźniejszych trujących roślin doniczkowych. Poleca się szczegółowe oczyszczanie rąk po kontakcie z rośliną.

Difenbachia – charakterystyka

Dziko rosnące dieffenbachie można napotkać w egzotycznej strefie Ameryki Południowej oraz Środkowej. Ta roślina doniczkowa własną nazwę zdobyła po cesarskim ogrodniku, jaki na wiedeńskim dworze specjalizował się w uprawie dokładnie tego gatunku. Ta znana roślina domowa należy do grupy obrazkowatych, oraz w warunkach mieszkaniowych może osiągać od paru centymetrów chociażby do 2 metrów wielkości.

Difenbachia to roślina trująca – jej wyciąg zawiera strychninę oraz jest zwłaszcza szkodliwy, kiedy dostanie się do rany czy śluzówki. Więc prace pielęgnacyjne dieffenbachii winno wykonywać się w rękawicach profilaktycznych. Jeśli jednakże dojdzie do zanieczyszczenia oraz wystąpi natychmiastowa reakcja na roślinę, to należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Jej spożycie może doprowadzać do wielu kłopotów, na przykład do wymiotów, laksacji, zaburzeń rytmu serca oraz niedowładu. Zatrucie pokarmowe diffenbachią może spowodować także tymczasową niepłodność.

Sam kontakt z rośliną na przykład, kiedy zostanie ona zniszczona, może wywołać stan zapalny skóry. Symptomami będą świerzbienie, palenie, wykwity oraz wypryski. Mogą one występować do 24 godzin. Kiedy wyciąg rośliny dostanie się do oka, to poczujemy ogromny ból, nadwrażliwość na światło, skurcze powiek oraz łzawienie. Symptomy te są tymczasowe, lecz potrafią występować chociażby przez parę miesięcy. Jeśli dojdzie do kontaktu rośliny z błonami śluzowymi jamy ustnej, to zostaną one mocno podrażnione. W rezultacie pojawić się może ogromny ból, obrzęk oraz drętwienie. A w miejscu bezpośredniego kontaktu wystąpią pęcherze. Dostanie się wyciągu roślin do strun głosowych może spowodować ich bezwład, jaki doprowadza do straty zdolności mówienia (chociażby przez 10 dni).

Difenbachia – jak wygląda jej uprawa?

  1. Światło: roślina dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych czy nieco zacienionych. Fatalnie znosi bezpośrednie nasłonecznienie, jakie może wywoływać na liściach plamy oparzeniowe.
  2. Temperatura: odpowiednia temperatura uprawy w czasie rozwoju – wiosną – to 20-25°C. Zimą gdy ta roślina dekoracyjna jest w okresie stagnacji woli niższą temperaturę na poziomie 15-18°C.
  3. Podlewanie: dieffenbachie z natury lubią wilgotność, więc latem należy podlewać je dużo chociażby 2-3 razy w tygodniu. Należałoby zapewnić w pomieszczeniu dużą wilgotność powietrza oraz systematycznie zraszać jej liście wodą. Zimą podlewać starczy raz w tygodniu.
  4. Nawożenie: Dieffenbachia doskonale rośnie gdy wzmacniamy ją nawozami organicznymi – wiosną mieszkamy podłoże z krowieńcem. Nawozy mineralne aplikujemy natomiast raz w tygodniu w czasie rozwoju, więc wiosną.
  5. Przesadzanie: roślinę należy przesadzać raz do roku – wiosną, dostarczając jej właściwej wielkości doniczkę. Dieffenbachia preferuje podłoże o odczynie kwaśnym. Doskonałym wyjściem jest mieszanka torfu oraz ziemi kompostowej z dodatkiem wermikulitu czy perlitu w ilości 1/3 objętości mieszanki.

Difenbachia – oddziaływanie rośliny

Difenbachia jest rośliną mocno trującą, natomiast jej spożycie może doprowadzić do wielu dolegliwości. Wyciąg Difenbachia wydziela także sok, jaki zawiera strychninę. Osoba, która spożyje difenbachię może mieć wymioty, biegunkę, zaburzenia rytmu serca i paraliż. Zatrucie difenbachią może wywoływać czasową niepłodność. Kontakt z uszkodzoną rośliną także może być szkodliwy oraz wywoływać stan zapalny skóry.

Gdy sok difenbachii dostanie się do oka stworzy ogromny ból, nadwrażliwość na światło, łzawienie i skurcze powiek. Są to symptomy czasowe, lecz mogą utrzymywać się chociażby do paru miesięcy. Wyciąg z difenbachii może wywoływać intensywne podrażnienie jamy ustnej, któremu będzie towarzyszyć ból, obrzęk, drętwienie, chrypkę. Podrażnione będą również struny głosowe.

W miejscu bezpośredniego kontaktu z difenbachią powstają pęcherze. Podrażnienie uniemożliwia mówienie. Z powodu tej właściwości difenbachia niegdyś służyła do „uciszania” niewolników w Brazylii. Indianie Amazonii mieszali wyciąg z difenbachii z kurarą oraz kompozycji tejże używali do zatruwania strzał. Difenbachia ma również dobroczynne oddziaływanie. Difenbachia jest stosowana w biurach, w których działa dużo sprzętu komputerowego, gdyż jest to roślina doniczkowa zdolna do rozkładania szkodliwych związków, jakie ją otaczają. Dodatkowo ustalono, iż difenbachia poprawia koncentrację

Difenbachia – jak reagować na truciznę?

Należałoby wiedzieć co należy robić jeżeli mamy w domu difenbachię. Po kontakcie z wyciągiem tej rośliny należy jak najszybciej umyć ręce. Jeśli sok dostanie się do oka, należy je oczyścić ciepłą wodą. Jeżeli trucizna dostanie się do jamy ustnej trzeba oczyszczać ją wodą czy mlekiem, żeby rozrzedzić substancję. Płyn należy wypluć oraz absolutnie nie połykać. Gdy w domu są małe dzieci czy zwierzęta należałoby rozważyć usuniecie trującej rośliny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *