katar żołądka

Katar żołądka – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

Katar żołądka jest to tak właściwie stan zapalny błony śluzowej żołądka. Nazywany jest również nieżytem żołądka. Jest to dosyć nieprzyjemna choroba układu pokarmowego. Ważnym jest, by nie ignorować objawów tej choroby, ponieważ gdy jest ona nieleczona niesie za sobą mnóstwo powikłań. Wyróżniamy min:. ostre lub przewlekłe zapalenie żołądka.

Przyczyny kataru żołądka

Zapalenie błony śluzowej nosa może być wywołane przez różne czynniki. Ostre mogą wywołać, np. uszkodzenia toksyczne (oparzenia, urazy, niewłaściwa hospitalizacja), infekcje, przyjmowanie zbyt dużych dawek kwasu acetylosalicylowego (tzn. aspiryny), alergie pokarmowe, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, a także wstrząs spowodowany operacją czy długotrwały i silny stres.

Z kolei przewlekłe zapalenie żołądka może być spowodowane przez takie czynniki jak nadmierne spożywanie alkoholu, przyjmowania przez dłuższy czas większych ilości kwasu acetylosalicylowego lub niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Katar żołądka może być także spowodowany przez występowanie w organiźmie bakterii Helicobacter pylori. Może ono także mieć przyczynę autoimmunologiczną. W celu zminimalizowania zachorowalności zaleca się także przestrzeganie zasad higieny.

Objawy nieżytu żołądka

Typowymi objawami zapalenia błony śluzowej żołądka są min:. mdłości, wymioty, jak również zgaga czy takie objawy jak uczucie syta i pełności w żołądku. Są to typowe objawy zatrucia pokarmowego. Pojawia się również ból zlokalizowany w nadbrzuszu a czasem także krwawienie z układu pokarmowego. Objawem towarzyszącym zapaleniu błony śluzowej żołądka jest także brak apetytu u chorego. Często objawom tym towarzyszy też gorączka Przy czym podczas ostrego zapalenia śluzówki objawy te pojawiają się nagle.

Katar żołądka – badania

Przy zapaleniu śluzówki żołądka bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby, dzięki któremu bardzo często jest ona wyleczalna. Zignorowanie objawów może ostatecznie doprowadzić nawet do wystąpienia choroby nowotworowej, mającej związek z układem pokarmowym chorego, jak również do rozległego owrzodzenia żołądka. Większość przypadków tej choroby rozpoznaje się na podstawie objawów chorego.

Jeżeli jednak u osoby chorej pojawią się krwawe wymioty konieczne będzie przeprowadzenie gastroskopii (wprowadzenie małej sony z kamerą przez przełyk do żołądka) lub prześwietlenia (RTG) górnego odcinka przewodu pokarmowego. Lekarz może także zlecić przeprowadzenie badania, polegającego na przebadaniu soku żołądkowego pod kątem obecności kwasu solnego, by stwierdzić czy jego wydzielanie jest, bądź nie jest zaburzone.

Zapalenie może bowiem przebiegać z bezkwaśnością, niedokwaśnością, nadkwaśnością lub kwaśnością prawidłową soku żołądkowego. Badania te powinny pomóc wskazać przyczynę tych dolegliwości a dzięki poznaniu ich przyczyny możliwe będzie dopasowanie odpowiedniego leczenia, które wyeliminuje nieprzyjemne objawy choroby.

Ważne jest również przeprowadzenie przez lekarza dokładnego wywiadu, podczas którego ustala: czas pojawienia się objawów, charakter bólu, jakie są stosowane przez chorego używki (w tym częstość i ilość ich spożywania), zażywane na stałe leki, tryb życia (np. czy jest on stresujący), inne choroby (np. choroba wrzodowa), spożywane pokarmy (produkty ciężkostrawne, znaczne ilości kawy), obciążenia rodzinne.

Leczenie zapalenia błony śluzowej żołądka

Leczenie tego rodzaju choroby uzależnione jest w głównej mierze od opisywanych przez pacjenta objawów. W lekkich przypadkach może minąć z czasem samo. Z kolei przy nadkwasocie zwykle wystarcza zastosowanie odpowiednich leków. Silniejsze przypadki jednak wymagają interwencji lekarskiej. W sytuacji, gdy u chorego pojawi się krwawienie z przewodu pokarmowego koniecznym może okazać się chirurgiczne usunięcie krwawiącej części, a w drastycznych przypadkach- nawet całego żołądka.

Znaczącą rolę w leczeniu odgrywa również zrezygnowanie przez chorego ze wszelkiego rodzaju używek. Należy także skonsultować z lekarzem przyjmowane leki, gdyż może okazać się, że niektóre składniki występujące w nich mogą podrażnić choremu śluzówkę. Bardzo ważna w leczeniu jest także dieta, która opiera się przede wszystkim na unikaniu przez chorego smażonych na tłuszczu zwierzęcym potraw, jak również na unikaniu potraw, które są ciężkostrawne, wzmagają wzdęcia u chorego.

Chory nie powinien jest posiłków bardzo gorących ani bardzo zimnych, powinien także zrezygnować z pikantnych przypraw oraz gazowanych napojów. Najlepszym rozwiązaniem zatem jest jeść małe porcje, ok. 5 razy dziennie, pić znaczne ilości wody niegazowanej a także soków, złożonych w głównej mierze z owoców i warzyw. Zapalenie błony śluzowej żołądka powinno się zminimalizować w sytuacji, gdy osoba chora wprowadzi do swojego organizmu znaczne ilości witaminy B 12.

Katar żołądka – podsumowanie

Zapalenie błony śluzowej żołądka może być bardzo niebezpieczne i niesie za sobą mnóstwo powikłań dlatego nie wolno ignorować jego objawów. W jego leczeniu zatem bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby. Przeprowadzenie odpowiednich badań oraz wywiadu lekarskiego a także dobranie dla chorego odpowiedniego dla niego leczenia jak również dbanie o jego dietę i styl życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *