Pielęgnacja skóry z AZS

Pielęgnacja skóry z AZS (Atopowe Zapalenie Skóry) – skóra atopowa

Pielęgnacja skóry z AZS to wielkie wyzwanie. Osoby cierpiące z powodu atopowego zapalenia skóry muszą uważać nie tylko na higienę i kosmetyki, których uważają ale również styl życia, otoczenie, dietę. Nieodpowiednia dieta oraz nadmierny stres, zanieczyszczenie powietrza mogą powodować nasilenie się objawów.

Zasady ułatwiające pielęgnacje skóry z AZS

Atopowe zapalenie skóry wymaga codziennej kąpieli, najlepiej pod prysznicem. Dobrze jest przed kąpielą w wannie dodać do wody preparat ochronny, na przykład kilka kropel oliwki dla niemowląt. Do mycia się zaleca się stosowanie specjalnych kosmetyków dermatologicznych. Punkty apteczne prowadza sprzedaż linii kosmetyków dedykowanej wyłącznie skórze atopowej.

Jeżeli wolimy polegać na tradycyjnych kosmetykach winniśmy metodą prób i błędów dopasować takie, które nie podrażniają skóry i nie powodują zmian atopowych. Warto spróbować mydeł bez mydła czyli tak zwanych syndetów. Są one lepiej tolerowane przez skórę z uwagi na brak detergentów jakie są zawarte w typowym mydle.

Dbałość o delikatność

Skóra atopowa jest wyjątkowo delikatna, co za tym idzie należy uważać by jej nie podrażnić ręcznikiem. Po wyjściu spod natrysku należy ręcznikiem osuszyć się nie przez pocieranie a poklepywanie. Ważne by ręcznik był miękki i bawełniany. Warto poświęcić uwagę na osuszanie załamań skórnych. Bezpośrednio po osuszeniu skórę należy nawilżyć oliwką lub specjalnym preparatem. Od razu po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze nieco wilgotna oliwka lepiej się wchłania niż po dłuższej przerwie.

Emolienty w codziennej pielęgnacji

Emolienty przynoszą wielu chorym na AZS ulgę. Są nimi maści oraz kremy i balsamy do natłuszczania skóry i jej nawilżenia. Blokują one kanały parowe a ponadto wchłaniają wilgoć z powietrza, dzięki czemu skóra jest o wiele dłużej wilgotna. Od nałożenia na skórę ich działanie utrzymuje się około czterech godzin, stad też zabieg pielęgnacyjny winno się powtarzać kilka razy na dzień, aby skóra mniej swędziała i nie ulegała podrażnieniom, otarciom naskórka i łuszczeniu się. Na rynku dostępnych jest wiele emolientów przygotowanych z myślą o pielęgnacji rąk, skóry stóp, czy twarzy.

Pielęgnacja skóry z AZS

Pielęgnacja skóry z AZS winna objąć również odzież i bieliznę, która styka się ze skórą. Warto jest używać delikatnych, bezzapachowych i hypoalergicznych proszków do prania, płynów zmiękczających dla alergików. Nową odzież, ręczniki, bieliznę koniecznie należy przed założeniem wyprać. Dwukrotnie płucząc. U wielu osób sprawdza się również stosowanie do prania płatków mydlanych zamiast proszku. Prócz prania zwracaj uwagę na to w czym chodzisz unikając wełny.

Ubrania zakładaj odpowiednio do pogody, gdyż skóra atopowa nie lubi być przegrzewana. Wybierając się na basen wybieraj wodę ozonowaną w miarę możliwości, bowiem chlor znacznie wysusza i podrażnia atopową cerę. Profilaktycznie warto jest się posmarować przed pójściem na basen kremem ochronnym i nawilżającym. Podobne zasady dotyczą kąpieli morskiej czy kąpieli w jeziorze.

Prócz wymienionych zasad unikaj dymu papierosowego, klimatyzacji, pomieszczeń zakurzonych oraz wszelkiego prawdopodobieństwa zakażenia grzybicznego. Niestety zakażenie grzybami powoduje rozległe i trudno gojące się zmiany. Leczenie skóry jest wymagające, a ponadto wyklucza stosowanie preparatów na bazie spirytusu. Dotyczy to także stosowania perfum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *