Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat – roślina o dwóch obliczach – lecznicze i trujące

Skrzydłokwiat, według niektórych wierzeń, przynosi szczęście kobiecie, która z miłością się nim opiekuje. Zgodnie z zasadami feng shui, kwiat ten generuje pozytywną energię, pomaga się odprężyć i zachować dobrą atmosferę w domu. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy dzieje się tak rzeczywiście, pewne jednak jest to, że ta niezwykła roślina nie tylko pięknie wygląda, lecz również w szczególny sposób dba o nasze zdrowie.

Jako jedna z nielicznych, potrafi oczyszczać powietrze ze szkodliwych dla ludzi substancji. Wchłaniane przez skrzydłokwiat związki chemiczne to między innymi te, które znajdują się w smogu, czyli przede wszystkim: benzen, formaldehyd, ksylen, tlenek węgla i trichloroeten. Dzięki tej właściwości stał się jeszcze chętniej hodowaną rośliną doniczkową. Dodatkowo absorbuje promieniowanie emitowane przez urządzenia elektryczne, dlatego doskonale nadaje się również do biura. Warto jednak pamiętać, że poza dobroczynnym działaniem, kwiat ten może być niebezpieczny i lepiej trzymać go poza zasięgiem dzieci i domowych pupili.

Pochodzenie, wygląd i pielęgnacja skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to roślina z rodziny obrazkowatych. W naturalnych warunkach występuje w wilgotnych lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej, Azji Południowo-Wschodniej oraz w części Oceanii. Rośnie w dolnych warstwach runa, pozostając w cieniu wysokich drzew. Obejmuje 49 gatunków, z czego uprawiane są najczęściej dwa z nich: Skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii) i Skrzydłokwiat kwiecisty (Spathiphyllum floribundum).

Charakteryzuje się ciemnozielonymi, lancetowatymi liśćmi, które pięknie kontrastują ze śnieżnobiałymi, delikatnymi kwiatami. Roślina ta jest niezwykle dekoracyjna, kwitnie długo i okazale, dlatego niektórzy nazywają ją lilią domową. Mimo, iż nasz klimat niekoniecznie jest tropikalny, to przy zapewnieniu odpowiednich warunków skrzydłokwiatowi, będzie on czuł się u nas bardzo dobrze. Długo kwitnie i jest łatwy w utrzymaniu, dlatego z jego pielęgnacją mogą poradzić sobie również osoby, które nie mają dużego doświadczenia w hodowli kwiatów. Warto pamiętać, że kwiaty te lubią miejsca jasne, ale nie wystawione na bezpośrednie działanie słońca.

Podlewa się je 2-3 razy w tygodniu latem i 1-2 razy zimą. Dodatkowo należy co jakiś czas oczyścić liście skrzydłokwiatu z kurzu przy pomocy wilgotnej szmatki lub wacika i od czasu do czasu spryskać je letnią wodą. Nie zaleca się natomiast nabłyszczania liści. Roślina ta jest stosunkowo odporna na choroby i działania szkodników, więc nie trzeba jej dodatkowo w żaden sposób zabezpieczać.

Kiedy skrzydłokwiat jest trujący i czym objawia się zatrucie

Występujące w skrzydłokwiecie (zarówno w liściach jak i w kwiatach) szczawiany wapnia i alkaloidy, są trujące dla ludzi i zwierząt. Przy kontakcie zewnętrznym podrażniają skórę i oczy. Miejsca te należy przemyć wodą. W sytuacji gdy fragment rośliny dostanie się do ust, niewykluczone, że konsekwencje będą poważne. Niezbędna jest wtedy interwencja lekarska. Jeżeli dziecko lub zwierzę pogryzie lub zje część skrzydłokwiatu, może to grozić wystąpieniem stanu zapalnego śluzówki jamy ustnej, obrzękiem górnych dróg oddechowych a nawet zaburzeniami rytmu pracy serca. Głównymi objawami takiego stanu są: bardzo silne zaczerwienienie i pieczenie podrażnionych miejsc, ślinotok, nudności i wymioty.

Jak postępować w przypadku zatrucia

W sytuacji zatrucia skrzydłokwiatem, konieczna jest konsultacja lekarska. W pierwszej kolejności należy jednak wykonać następujące czynności:

  • sprawdzić czy w jamie ustnej nie zostały fragmenty rośliny, których dziecko czy zwierzę nie zdążyło połknąć;
  • usunąć ewentualne resztki;
  • przepłukać podrażnione miejsca dużą ilością letniej wody, dbając przy tym o to, by nie była ona połykana tylko wypluwana;
  • niezwłocznie udać się na ostry dyżur, do lekarza rodzinnego lub w przypadku zwierzaka – do przychodni weterynaryjnej;
  • warto pamiętać nazwę rośliny i o ile to możliwe. Oszacować jaka jej ilość mogła zostać pogryziona lub połknięta, by móc przekazać lekarzowi niezbędne informacje. Na ich podstawie będzie miał możliwość szynko i skutecznie wybrać metodę leczenia.

Nie taki skrzydłokwiat straszny jak go malują

Skrzydłokwiat to piękna, dekoracyjna roślina, która swoimi kwiatami potrafi cieszyć oko przez całe lato, a przy dobrych warunkach nawet zimą. Jej właściwości, jako naturalnego filtru powietrza, badali nawet naukowcy z NASA zgodnie potwierdzając, że jest mistrzynią w eliminowaniu szkodliwych substancji i związków chemicznych. Nie warto więc się zrażać ciemniejszą stroną skrzydłokwiatu, ponieważ przebywanie w jego obecności przynosi nam więcej korzyści niż mogłoby narobić szkód.

Wystarczy jedynie ustawić kwiat w odpowiednim miejscu, tak aby ani dziecko ani zwierzę nie było w stanie go dosięgnąć. Posiadacze pupili takich jak koty, którym żadne przeszkody nie są straszne, mogą dodatkowo zabezpieczyć roślinę siatką ochronną. Nic nie stoi na przeszkodzie by dać szansę „skrzydlatemu kwiatowi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *