Kiedy warto skorzystać z pomocy psychologa?

Praktycznie każdy człowiek na którymś etapie swojego życia wymaga większej lub mniejszej pomocy psychologicznej – nie powinniśmy się więc tego wstydzić, a raczej potraktować problemy emocjonalne tak samo, jak traktujemy choroby ciała. Szybkie wsparcie może nie tylko pomóc nam wyjść z trudnej sytuacji, ale także poprawi jakość naszego życia w trakcie tego procesu. Kiedy warto zdecydować się na porady psychologiczne?

 

1. Czym zajmuje się psycholog, a czym psychiatra?

2. Psycholog Gdańsk – w jakich sytuacjach może pomóc?

3. Kiedy warto odwiedzić gabinet psychoterapii?

4. Psycholog w Gdańsku – na co zwrócić uwagę wybierając swojego terapeutę?

 

Czym zajmuje się psycholog, a czym psychiatra?

Czasami w naszym życiu pojawiają się różne trudne sytuacje, z którymi ciężko jest poradzić sobie samodzielnie. W takiej sytuacji nie warto zwlekać z szukaniem wsparcia – podobnie, jak w przypadku chorób ciała, im szybciej zaczniemy pracować nad naszym problemem, tym lepiej. Do kogo jednak należy się zgłosić? Jeżeli mamy trudność z przejściem do porządku dziennego ze względu na różne życiowe sytuacje, w takim wypadku odpowiedniej pomocy udzieli nam psycholog. Jego zadaniem jest przede wszystkim rozmowa z pacjentem i umożliwienie mu samodzielnego odszukania właściwej drogi. Z kolei jeżeli cierpimy na poważne zaburzenia osobowości czy choroby psychiczne, w takim wypadku powinniśmy skierować się do psychiatry. Jego zadaniem będzie przede wszystkim diagnoza oraz przepisanie nam odpowiednich leków lub innych środków wspomagających leczenie.

 

Psycholog Gdańsk – w jakich sytuacjach może pomóc?

Konsultacje psychologiczne są prowadzone dla osób w każdym wieku: dzieci, nastolatków oraz dorosłych. Jeżeli czujemy się emocjonalnie zablokowani, nie możemy poradzić sobie z trudami dnia codziennego, nie wahajmy się prosić o pomoc. W sytuacji, gdy zauważymy podobne zmagania u naszego dziecka, również im szybciej zdecydujemy się mu pomóc, tym lepiej. Dobry psycholog w Gdańsku powinien przede wszystkim przeprowadzić z nami wstępną rozmowę, podczas której oceni, czy faktycznie terapia będzie dla nas właściwym wyborem. Jeżeli specjalista zauważy, że wymagamy także innego rodzaju opieki, również powinien nas o tym niezwłocznie poinformować.

 

Kiedy warto odwiedzić gabinet psychoterapii?

Pomorskie centrum psychoterapii to miejsce dla każdej osoby, która czuje się osamotniona ze swoimi problemami i codziennymi zmaganiami. Nie musimy obawiać się, że terapeuta będzie nas oceniał – jego zadaniem jest przede wszystkim pomoc w zdefiniowaniu problemu, jego źródła oraz odnalezienie możliwych dróg wyjścia z zastałej sytuacji. Psychoterapię indywidualną powinien wybrać każdy, komu zależy na maksimum komfortu i zachowaniu intymności w związku z problemem, z jakim przyszło nam się zmagać. Jeżeli pragniemy poznać podejście innych osób do danego wyzwania, wtedy możemy wybrać terapię w większej grupie.

 

Psycholog w Gdańsku – na co zwrócić uwagę wybierając swojego terapeutę?

Wybierając psychologa powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, w jakiej specjalności klinicznej czuje się on najlepiej. Warto współpracować z terapeutą, który wie jak poradzić sobie z problemami, które nas trapią – taka sesja będzie bardziej owocna i pozwoli nam na szybsze odczucie ulgi. Dodatkowo istotne są takie czynniki, jak umiejętność słuchania, brak przerywania wypowiedzi oraz ogólne doświadczenie zawodowe. Wybierając psychologa skupmy się na tym, aby po prostu dobrze nam się z nim rozmawiało. Jest to jedna z najważniejszych podstaw niezbędnych do osiągnięcia sukcesu w terapii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *