otorynolaryngologia

Otorynolaryngologia – badanie otorynolaryngologiczne

Otorynolaryngologia dotyczy chorób narządów głowy i szyi, które stanowią wśród ludzi częstą przypadłość. Zmagają się z nią różne osoby, niezależnie od płci czy wieku. Do tych najpopularniejszych zaliczyć należy zaś choroby krtani, ucha, nosa oraz gardła. Ich występowaniu sprzyja zwłaszcza panujący obecnie okres jesienno-zimowy. W okresie którym ostry, mroźny wiatr i niskie temperatury nie są zbyt przyjazne dla naszego zdrowia.

Chorobami, o których w tym miejscu mowa, zajmuje się właśnie wspomniana otorynolaryngologia. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się dziedzina medycyny, która skupia się na rozpoznawaniu oraz leczeniu wymienionych problemów zdrowotnych. Otolaryngolog to również specjalista w dziedzinie chirurgii szczękowej i rekonstrukcyjnej. Również związanej z zatokami przynosowymi, językiem i gruczołami ślinowymi. Przeprowadza również endoskopię.

Zapewne o lekarzu laryngologu słyszała większość z nas. Nie każdy wie, czym dokładnie lekarz ten się zajmuje. Jak ważne jest zgłoszenie się do niego w niektórych, wydawałoby się na pierwszy rzut oka, że niegroźnych przypadkach.

Otorynolaryngologia – kiedy udać się do otorynolaryngologa?

Ze względu na to, że dziedzina, o której w tym miejscu mowa, jest dość obszerna, istnieje szereg objawów, których wystąpienie warto skonsultować z otorynolaryngologiem. Wśród nich wymienić należy zwłaszcza krwawienie z nosa, zaburzenia zmysłu powonienia (węchu), oddychanie przez usta, chrypkę, zaburzenia smaku, zawroty głowy, przewlekły nieżyt nosa (katar), wyczuwalne guzy w okolicy szyi lub głowy, a także chrapanie.

To jednak nie wszystko. Do laryngologa powinny zgłosić się również osoby mające problem z dolegliwościami dotyczącymi ucha. Przede wszystkim Ci z nas, którzy zmagają się z problemem bólu lub szumu w uszach, a także wrażeniem zatkanego ucha. Wizyta u specjalisty przyda się również tym, którzy zauważyli, że w ostatnim czasie ich słuch uległ pogorszeniu. Otorynolaryngolog zajmie się też tak zwaną dysfagią. Oznacza ona znaczaj problemy z połykaniem. Także częstymi bólami gardła lub głowy oraz zaburzeniami równowagi.

Jak łatwo zauważyć, na powyższej liście objawów znajduje się wiele takich, z którymi zmagamy się każdego dnia. Z tego też względu wizyta u laryngologa jest zalecana dla osób, które są już zmęczone uporczywymi i nawracającymi bólami głowy. Również podobnymi dolegliwościami, które skutecznie obniżają komfort życia. Otorynolaryngolog nie tylko pomoże zdiagnozować przyczynę owych problemów, ale również skutecznie je zwalczyć, ustalając odpowiednią metodę leczenia.

Warto nadmienić, że specjalnością wspomnianego lekarza są nie tylko występujące już choroby, ale również profilaktyka. Dlatego też gabinet laryngologiczny powinni odwiedzić również wszyscy Ci, którym zależy na utrzymaniu dobrego zdrowia. Również przeciwdziałaniu potencjalnym schorzeniom narządów głowy i szyi.

Gdzie wykonuje się badania otorynolaryngologiczne?

Otorynolaryngologa znajdziemy oczywiście w przychodni laryngologicznej. Jest to podstawowa jednostka opieki zdrowotnej w tymże zakresie. Warto podkreślić, że w owej jednostce nie tylko zostaniemy zdiagnozowani. Otrzymamy również dostosowany do naszej przypadłości sposób leczenia. Możemy również poddać się różnorakim zabiegom medycznym dotyczącym obszarów, którymi zajmuje się właśnie laryngologia.

Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że otorynolaryngolog to specjalista. Do otorynolaryngologa niezbędne jest posiadanie skierowania. W tym celu należy najpierw udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który również przeprowadzi wstępne badania w omawianym zakresie. Do najpopularniejszych zalicza się zaś zwłaszcza obejrzenie gardła, które należy do pierwszych czynności, jakie lekarz wykonuje w przypadku, gdy pacjent skarży się na ból w tej właśnie okolicy.

Otorynolaryngologia – badanie otorynolaryngologiczne

Otorynolaryngolog, w celu przeprowadzenia niezbędnych badań i oceny stanu zdrowia pacjenta, posługuje się specjalistycznym sprzętem. Dlaczego? Ponieważ aby ocenić stan badanych narządów konieczne jest przeprowadzenie oceny mikrostruktur, które bez takiego wsparcia nie są widoczne dla ludzkiego oka. Wśród sprzętu i narzędzi, które w swej pracy wykorzystuje laryngolog, wymienić należy przede wszystkim endoskop (pomocny zwłaszcza w dokonaniu oceny stanu zatok, tchawicy oraz krtani), laryngoskop, otoskop, bronchoskop, mikroskop, a nawet sprzęt rentgenowski (aby przeprowadzić badanie zatok).

Co więcej, jeżeli jest to konieczne, aby dokładnie i prawidłowo zdiagnozować pacjenta, otorynolaryngolog może przeprowadzić również tomografię komputerową z użyciem przeznaczonego do takiego badania urządzenia (tomografu komputerowego). A jeżeli do wspomnianego specjalisty zgłosiliśmy się z zaburzeniami zmysłu powonienia, to najprawdopodobniej zostaniemy poddani dodatkowo tak zwanym testom czynnościowym, które pozwolą lekarzowi ocenić, w jakiej kondycji jest aktualnie nasz węch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *