Choroba refluksowa przełyku

Choroba refluksowa przełyku – przyczyny, objawy, leczenie

Choroba refluksowa przełyku to bardzo uciążliwe i dość często powtarzające się schorzenie. Niebezpieczeństwo pojawienia się określonej choroby wzrasta wraz z wiekiem. Nieleczona może doprowadzić do uszkodzenia przełyku, a także przewlekłego stanu zapalnego, który doprowadzić może do wystąpienia tak zwanego przełyku Barretta, który jest stanem przednowotworowym. Określa się, że choroba ta sześciokrotnie zwiększa niebezpieczeństwo wystąpienia nowotworu gruczołowego przełyku, pięciokrotnie nowotworu złącza żołądkowo-przełykowego, a także dwukrotnie nowotworu płaskonabłonkowego przełyku.

Choroba refluksowa przełyku – przyczyny

Podstawową przyczyną prowadzącą do uaktywnienia się określonej choroby jest zwiotczenie mięśnia zwieracza przełyku u wejścia do żołądka. Określony mięsień powinien być przez większą cześć czasu obkurczony. W chwili kiedy przełykamy ulega on rozluźnieniu na 6-10 sekund, aby doprowadzić do przepuszczenia pokarmu, płynu, czy też przełykaną ślinę. W sytuacji gdy dłużej zostanie on rozluźniony przyczyni się to do cofania się kwaśniej wydzieliny żołądkowej do przełyku.

Nieprawidłowości pracy dolnego zwieracza bardzo często powstają na skutek operacji żołądka, są także efektem palenia papierosów, spożywania alkoholu, a także dużej ilości kawy. Powodem rozluźnienia zwieracza, a także refluksu może być także przepuklina rozworu przełykowego, a więc przedostanie się fragmentu jamy żołądka przez przeponę do obszaru klatki piersiowej. Dochodzi do tego w przypadku osób otyłych, u których zwiększa się ciśnienie brzuszne.

Do powstania określonego schorzenia przyczynić się mogą ponadto niektóre preparaty farmakologiczne, które stosowanie są w chorobach serca oraz nadciśnieniu tętniczym. Towarzyszy ona również często innych chorobom, na przykład cukrzycy, a także niektórym nieprawidłowościom w gospodarce hormonalnej.

Choroba refluksowa przełyku – objawy

Choroba refluksowa przełyku związana jest z powstaniem następujących objawów: pieczenie przełyku, odbijanie, pieczenie oraz ból zamostkowy, który przypomina ból serca, zgaga. Ponadto okresowo pojawia się także cofanie zawartości żołądkowej z obszaru żołądka do przełyku, a także w niektórych sytuacjach do zwracania pokarmów. Bardzo często sytuacja taka pojawia się po spożyciu obfitego posiłku lub gdy jesteśmy w pozycji leżącej.

Z określonym schorzeniem związane są również takie dolegliwości jak zapalenie przełyku, przełyk Barretta, zwężenie przełyku, a także gruczolak. Ponadto zauważa się związek choroby refluksowej przełyku z kaszlem, długotrwałym zapaleniem krtani, astmą oskrzelową, a ponadto ubytkami zębów. Dodatkowo z zapaleniem przełyku związek mogą mieć takie schorzenia jak zapalenie gardła, zapalenie zatok, zapalenie ucha środkowego, czy też brzydki zapach z ust. Symptomami alarmującymi w tym przypadku są ból przy połykaniu, nieprawidłowości w połykaniu, krwawienie z przełyku, utrata masy ciała.

Choroba refluksowa przełyku – diagnostyka

Badania wykonywane w celu zdiagnozowania choroby refluksowej przełyku to na przykład prześwietlenie z zastosowaniem kontrastu. W przypadku tych badań pacjent musi przełknąć specjalnie przygotowaną papkę, a następnie radiolog obserwuje drogę przełykanego pokarmu. Zdecydowanie lepszym badaniem jest jednak gastroskopia, a więc endoskopowe badanie przełyku.

Ponadto specjalista może zlecić przeprowadzenie pH-metrii, czyli pomiaru kwasowości w przełyku, a także badanie manometryczne. Polega ono na wpuszczeniu do obszaru przełyku specjalnej sondy wyposażonej w czujniki, które rejestrują zmiany ciśnienia w przełyku. Określone badanie może przyczynić się do wykrycia napięcia zwieracza w przełyku.

Choroba refluksowa przełyku – leczenie

Działania lecznicze w przypadku choroby refluksowej przełyku podzielić możemy na następujące obszary: zmiana trybu życia, leczenie farmakologiczne oraz leczenie chirurgiczne.

Zmiana trybu życia polega na zmianie dotychczasowej diety, a także rytmu jedzenia. Ważne w tej kwestii jest to aby unikać takich pokarmów jak kawa, czekolada, tłuste jedzenie, a ponadto alkoholu pod każdą postacią, a więc wszystkiego co przyczynia się do zwiększenia produkcji soku żołądkowego. Ważne jest również to, żeby jeść zdecydowanie częściej, z wykorzystaniem mniejszych porcji. Doprowadzenie do przepełnienia żołądka, jak i spożywanie pokarmów przyczyniających się do nadprodukcji kwasów żołądkowych, tak samo sprzyja chorobie refluksowej przełyku. Niedogodności związane z chorobą refluksową przełyku łagodzi zachowanie wyprostowanej postawy podczas spożywania posiłków.

W bardziej zaawansowanych fazach rozwoju określonej choroby konieczne jest przyjmowanie preparatów farmakologicznych, mających działanie hamujące wydzielanie soku żołądkowego, a także poprawiających funkcjonowanie zwieracza, a także osłaniające błonę śluzową przełyku.

W sytuacji gdy zmiana diety oraz przyjmowane środki farmakologiczne nie przynoszą pozytywnego rezultatu stosuje się operację refluksu, którą dzisiaj wykonuje się w sposób laparoskopowy. Niepokojącym w tym przypadku faktem jest to, że prawie połowa chorych po zabiegu chirurgicznym wymaga dalszego leczenia farmakologicznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *