Ból pleców – ta czynność sprawi, że ból pleców zniknie raz na zawsze!

Ból pleców jest częstą dolegliwością osób, które prowadzą mało aktywny, siedzący tryb życia. Zniwelować je można poprzez wprowadzenie aktywności fizycznej do codziennego życia. Często mówi się, że bóle pleców i dolegliwości kręgosłupa można zredukować poprzez bieganie.

Wpływ biegania na kręgosłup osoby zdrowej

Każda aktywność fizyczna pozwala wzmacniać mięśnie i poprawia ukrwienie ciała. Dzięki rozciąganiu mięśni i kręgów możemy zmniejszyć napięcie pomiędzy poszczególnymi kręgami. To z kolei niweluje ból kręgosłupa. U osób zdrowych bieganie pozwala wzmocnić muskulaturę całego ciała, w tym również pleców. Mocne plecy to z kolei mniejsze ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych i schorzeń kręgosłupa. Mowa tu jednak tylko o właściwej technice biegania.

Technika biegania jest ważna

Podczas amatorskiego biegu wykonuje się często ruchy podskakujące. Nacisk na stopy, kolana i kręgosłup zwiększa się. To nie tylko nie zniweluje, ale wręcz może wzmocnić ryzyko kontuzji i bólu kręgosłupa. Warto się przed tym ustrzec, biegając w sposób profesjonalny. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z porad trenera personalnego. Również stosowanie się do instrukcji powszechnie udostępnianych może się przysłużyć biegaczowi.

Istotne jest, by podczas biegania minimalizować ruchy w osi góra-dół. Należy się nauczyć biegania nogami, a nie całym ciałem. Choć brzmi to śmiesznie, wiele osób biega zbyt chaotycznie, uruchamiając całe ciało. Nie jest to właściwe dla pozycji biegacza.

Ból pleców – jak go zniwelować bieganie

Siedząc przez 8 godzin dziennie w pracy możemy nabawić się schorzeń kręgosłupa. W najlepszym razie – będziemy systematycznie borykać się z bólem. Ból pleców jest wynikiem długotrwałego nacisku kręgów na siebie. To efekt przebywania długi czas w pozycji wyprostowanej. Siła grawitacji powoduje, że kręgi naciskają na siebie nawzajem.

Są silnie unerwione, więc wywołuje to bóle pleców. Istotna jest regeneracja kręgów. Długotrwałe siedzenie należy przerywać od czasu do czasu odpoczywając na leżąco lub przynajmniej przez krótka gimnastykę. Rozciąganie pleców w pracy może przynieść dobre efekty – po 8 godzinach będziemy nieco mniej obolali.

Rozciąganie to podstawa

Przed każdym treningiem istotne jest odpowiednie rozciągnięcie. Dotyczy to nie tylko mięśni i ścięgien, ale również kręgosłupa. Ćwiczenia rozciągające przed i po bieganiu powinny być naszym stałym punktem w treningu. Po kilku godzinach pracy siedzącej warto pójść pobiegać po to, by rozciągnąć mięśnie pleców. Pamiętajmy jednak o rozciąganiu – bez tego możemy się nabawić kontuzji kręgosłupa. Kręgi są wówczas ściśnięte i gwałtowne bieganie może spowodować pogorszenie ich stanu.

Inne formy aktywności przy bólach pleców

Bóle pleców nie zależą od wieku, choć rzeczywiście nasilają się wraz z wiekiem. Możemy im zapobiegać poprzez regularne treningi. Jeśli stan naszego zdrowia na to pozwala, zacznijmy przygodę z bieganiem. Trzy treningi w tygodniu w zupełności wystarczą, by wzmocnić kręgosłup i ogólną wydolność organizmu. Jeśli lekarz zabroni tej formy aktywności, postawmy na inną. Doskonale sprawdzać się będą joga, pływanie lub pilates. Zdecydowanie zredukują one częstotliwość występowania bólu pleców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *