astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa – diagnostyka dolegliwości przy astmie

Astma oskrzelowa zwana także dychawicą oskrzelową jest chorobą zapalną i przewlekłym charakterze. Powodują ją infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Czasem może być powodowana stresem. Objawem astmy jest ograniczenie funkcjonowania dróg oddechowych.

Dolegliwości przy astmie oskrzelowej

Astma oskrzelowa powoduje problemy z oddychaniem. Niewydolność oddechowa dotyczy coraz szerszej grupy osób, a liczba astmatyków wciąż rośnie. Astma jest chorobą nieuleczalną bowiem dokonuje nieodwracalnych zmian w oskrzelach. Z uwagi na częstość występowania i ryzyko zachorowania zalicza się ją do chorób cywilizacyjnych.

Tylko w Polsce na astmę choruje ponad 3 miliony osób. Do objawów charakterystycznych astmy należy świszczący oddech oraz kaszel, a także duszności. Lecząc astmę można wyeliminować napady kaszlu i uczucie duszności, a także radzić sobie z oddechem. Konieczne jest jednak odpowiednie dopasowanie leku do potrzeb. Chorując na astmę można również doznać ucisku, jak i obrzęku błony śluzowej.

Diagnostyka i profilaktyka astmy

Diagnoza astmy oskrzelowej jest stosunkowo prosta, bowiem objawy astmy są jednorodne i nie do pomylenia z innymi chorobami. Tylko czasem mogą wystąpić trudności w diagnostyce z uwagi na szeroki repertuar chorób współistniejących mogących dawać podobne objawy. W wyznaczeniu alergenu ważny jest wywiad przeprowadzony przez lekarza oraz terapia polegająca na badaniu reakcji pacjenta. To ten element diagnostyczny jest najtrudniejszy i od niego zależy dalsze leczenie i jego powodzenie.

Astma oskrzelowa  – przyczyny zachorowania

Trudno określić jednoznaczną przyczynę występowania astmy oskrzelowej. W medycynie mówi się o zespole czynników ryzyka, jakie wywołują astmę. Co istotne zespół ten wcale nie musi spowodować zachorowania. Astma oskrzelowa jest choroba o podłożu zapalnym i należy do chorób alergiczno-immunologicznych. Objawy astmy są reakcją alergiczną, która wpływa na funkcjonowanie oskrzeli. Do reakcji może dojść w wyniku kontaktu z wybranymi substancjami uwarunkowanymi genetycznie lub poprzez środowisko życia.

Większość astmatyków to mieszkańcy rejonów wysoko uprzemysłowionych. Niekiedy jednak na pojawienie się astmy wpływ ma genetyka i pewne dziedziczone predyspozycje. Predyspozycje te uaktywniają alergeny z otoczenia. Wśród czynników środowiskowych głównie wymienia się zanieczyszczenia, dym papierosowy, kurz i roztocza.

Do wymienionych należy tez wilgoć w mieszkaniu oraz spaliny samochodowe. W zależności od alergenu napady kaszlu mogą ans męczyć non stop lub napadami w zależności od stężenia alergenu w danym miejscu. Często alergenem astmy oskrzelowej są pyłki roślin i drzew. Wówczas objawy astmy nasilają się w okresie pylenia. Podobnie bywa z alergią na sierść, leki czy pokarmy, której chorobą współistniejącą bywa astma oskrzelowa.

Najwyższa zachorowalność wśród dzieci

Największa grupę astmatyków stanowią dzieci, bo aż 30% chorych. Wpływ na to ma układ odpornościowy i podatność na liczne alergeny oraz wywoływanie reakcji alergicznych w obszarze dróg oddechowych. Ataki astmy nasilają się w zamkniętych pomieszczeniach, w dużych skupiskach osób oraz w przestrzeni klimatyzowanej. W wyniku astmy oskrzelowej dochodzi zazwyczaj do rozwoju rozedmy i zespołu przewlekłego serca płucnego. Nie musi do tego dojść, jeżeli chory będzie leczony.

Niestety nie zawsze leczenie da się zrealizować, co dotyczy ostrej postaci astmy steroidoodpornej. Ten rodzaj astmy powoduje napady kaszlu uniemożliwiającego funkcjonowanie, a nawet wypowiedzenie jakiegokolwiek słowa. Tej odmianie astmy towarzyszy podczas napady tachykardia i sinica, wymaga natychmiastowej pomocy lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *