wodobrzusze

Wodobrzusze – objawy, przyczyny, leczenie, diagnoza

Wodobrzusze to nagromadzenie płynu w jamie brzusznej człowieka. Nadmiernie zlokalizowane płyny powodują poważny obrzęk, który rozwija się przez kilka tygodni. Ponadto, istnieją przypadki, że wodobrzusze rozwija się w niespełna kilku dni. Wodobrzusze powoduje poważny dyskomfort w okolicach brzucha, wywołuje mdłości oraz poczucie duszności i pełności. Najczęstszą przyczyną wodobrzusza jest przewlekła choroba wątroby. Inne źródła to: nowotwór, niewydolność serca.

Co to jest wodobrzusze?

Wodobrzusze występuje, gdy płyn gromadzi się w jamie brzusznej. To nagromadzenie zachodzi między dwiema warstwami błony, które razem tworzą otrzewną, gładką torebkę, która chroni narządy ciała. Zwykle w jamie otrzewnej znajduje się niewielka ilość płynu, która nie zagraża w prawidłowym funkcjonowaniu układu pokarmowego.

Przyczyny rozwoju wodobrzusza

Wiele podstawowych chorób może być odpowiedzialnych za powodowanie wodobrzusza, w tym gruźlica, choroby nerek, zapalenie trzustki i niedoczynność tarczycy. Jednak główne przyczyny wodobrzusza to niewydolność serca, marskość wątroby i nowotwór. Wodobrzusze, może powstać w wyniku rozwoju nowotworu w okolicy:

 • otrzewnej,
 • wątroby,
 • systemu limfatycznego,
 • Jajników,
 • piersi,
 • jelit,
 • żołądka,
 • trzustki,
 • płuc,
 • macicy.

Jakie są objawy wodobrzusza?

Wodobrzusze ma często bolesny charakter, związku z czym pacjent odczuwa następujące objawy:

 • mdłości,
 • utrata apetytu,
 • zmęczenie,
 • problemy z oddychaniem,
 • niedotrzymanie moczu,
 • zaparcia.

Retencja płynów powoduje ucisk na inne narządy wewnętrzne, co często powoduje dyskomfort. Ponadto, wodobrzusze może również powodować wzdęcia, bóle brzucha i pleców oraz prowadzić do trudności z siedzeniem i poruszaniem się.

Czy leczenie wodobrzusza jest możliwe?

Jeśli przyczyną wodobrzusza jest marskość narządów, to w celu polepszenia stanu można zastosować diuretyki, które redukują ilość soli w organizmie. Tabletki z wodą powodują częstsze oddawanie moczu i mogą zapobiegać dalszemu zatrzymywaniu płynów w organizmie. Chociaż to skuteczne podejście w leczeniu wodobrzusza wielu sytuacjach, niektóre typy są oporne na diuretyki. W ciężkich przypadkach najlepszym wyjściem może okazać się przeszczep wątroby. Inne zabiegi obejmują:

Paracenteza

W przypadkach opornych czynników funkcjonujących w otrzewnej bądź w przypadku występowania znacznej ilości płynu, paracenteza może okazać się skuteczną techniką zarządzania choroby. Paracenteza polega na tym, że lekarz wprowadza igłę do jamy brzusznej i odprowadza nadmiar płynu. Celem paracentezy jest zmniejszenie ciśnienia w jamie brzusznej. Tym samym dana osoba odczuwa mniejszy dyskomfort. W niektórych przypadkach brzuch człowieka może zawierać około 5 litrów płynu, ale w niektórych ekstremalnych przypadkach wodobrzusza ilość płynów może sięgać ponad 10 litrów.

Zastosowanie zastawki

Gdy wodobrzusze jest spowodowane przez raka, lekarze mogą użyć zastawki (rurki), aby przenieść płyn z brzucha do krwiobiegu. Zabieg polega na tym, że lekarz wprowadza igłę do żyły w szyi i umieszcza zastawkę wzdłuż ściany klatki piersiowej. Przecięcie łączy jamę brzuszną z szyją, gdzie wchodzi do żyły. Płyn następnie przesuwa się wzdłuż rurki do krwiobiegu.

Chemioterapia

Chemioterapia może pomóc w zmniejszeniu lub kontrolowaniu raka. Może być podawana przez rurkę w jamie brzusznej. Z czasem takie zachowanie zatrzymuje gromadzenie się płynu. Niestety, nie ma wielu dowodów na to, że chemioterapia skutecznie usuwa płyn.

A jak zdiagnozować wodobrzusze?

Podstawowe czynniki, które powodują wodobrzusze, są często poważnymi chorobami związanymi ze zmniejszoną oczekiwaną długością życia. Pierwszą metodą diagnostyczną jest zwykle badanie jamy brzusznej. Lekarz bada brzuch pacjenta podczas leżenia i wstawania. Kształt brzucha zwykle wskazuje, czy występuje nagromadzenie płynu. Ocena postępów rozwoju wodobrzusza może być dokonywana poprzez regularne mierzenie obwodu brzucha i monitorowanie masy ciała. Pomiary te są pomocne, ponieważ wahania masy ciała spowodowane zmianami w płynie brzusznym są znacznie szybsze niż wahania masy ciała związane z tkanką tłuszczową.

Po pozytywnej diagnozie gromadzenia się płynu, zalecane są rozszerzone testy i badania, które doprowadzą do odnalezienia źródła problemu. Badania te obejmują:

 • Badania krwi: Zazwyczaj dotyczą oceny czynność wątroby i nerek. Jeśli zostanie potwierdzona marskość wątroby, konieczne będą dalsze badania w celu wyjaśnienia przyczyny. Testy te będą obejmować badanie na przeciwciała przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B lub C.
 • Analiza próbki płynów: Próbka płynu w jamie brzusznej może wykazywać obecność komórek rakowych lub infekcję. Lekarze usuwają płyn z brzucha za pomocą strzykawki i przesyłają go do laboratorium w celu analizy.
 • USG jamy brzusznej: to badanie, które pomaga w rozpoznaniu podstawowych przyczyn wodobrzusza. Może wykazać, czy dana osoba ma raka, albo czy rak rozprzestrzenił się na wątrobę.

Jeśli USG nie ujawni przyczyny wodobrzusza, lekarze mogą przeprowadzić badanie rezonansem magnetycznym. Ponadto, promienie rentgenowskie okazuje się również doskonałymi narzędziami do obrazowania diagnostycznego. Potrafi ono potwierdzić nagromadzenie płynu w płucach czy raka, który rozprzestrzenił się w płucach.

Dalsze perspektywy

Dalsze prognozy dotyczące wodobrzusza zależą od stanu wyjściowego pacjenta. Każde objawy można opanować i zmniejszyć, ale należy pamiętać, że to leczenie przyczyny wodobrzusza determinuje wynik. Związku z czym, przy leczeniu wodobrzusza ważne jest opanowanie głównej choroby, czyli marskości wątroby bądź nowotworu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *