żylaki przełyku

Żylaki przełyku – przyczyny, leczenie, objawy, środki ostrożności

Żylaki przełyku są bardzo niebezpieczną dolegliwością. Mają nieco inną etiologię niż inne choroby żylakowe. Biorą się najczęściej z chorób dotyczących wątroby.

Przyczyna żylaków przełyku

Wątroba jest organem odpowiedzialnym między innymi za oczyszczanie krwi z toksyn. Kiedy wątroba jest niesprawna, na przykład wskutek marskości wątroby, przepływ krwi przez nią jest utrudniony. Niesprawna wątroba sprawia, że krew nie przepływa przez nią, ale zmienia swoja trasę. Zaczyna ja omijać, aby trafić z powrotem do serca.

Przechodzi między innymi przez żyły przełyku. Nie są one przystosowane do pełnienia własnych funkcji, plus dodatkowo przejmowania funkcji wątroby. Naczynia żylne przełyku poszerzają się i mogą nawet pękać. Jest to stan zagrażający życiu chorego.

Pacjent najczęściej orientuje się, że ma żylaki przełyku, gdy zaczną one pękać. Stolce mają kolor czarny, smolisty. Pojawiają się krwawe wymioty, krwotok z odbytu. Mogą się pojawić objawy wstrząsu wynikające z dużego upływu krwi. Taki chory musi podjąć leczenie szpitalne. Dlatego po zaobserwowaniu powyższych objawów należy natychmiast udać się do szpitala.

Środki ostrożności u chorych na wątrobę

Osoby chorujące na wątrobę, powinny mieć przeprowadzony szereg różnych badań. W tym celu często prześwietlane są również żyły. Lekarz musi ocenić stan układu krążenia, by zaordynować odpowiedni sposób leczenia. Musi również wdrożyć profilaktykę takich chorób jak żylaki przełyku. Tak naprawdę jednak żylaki przełyku nie są choroba samą w sobie, lecz współistniejącą dolegliwością przy chorobach wątroby.

Bywa, że osoby chore nie zdają sobie sprawy, że mają chorą wątrobę, dopóki nie pojawią się objawy żylaków przełyku. Profilaktyka żylaków przełyku jest szalenie ważna w przypadku chorych z marskością wątroby. Należy przeprowadzić leczenie, które umożliwi poprawę funkcji wątroby. Dzięki temu możliwy będzie prawidłowy przepływ krwi przez wątrobę. To sprawi, że naczynia krwionośne przełyku nie zostaną obciążone. Nie ulegną też poszerzeniu.

Żylaki przełyku – leczenie

Najczęstszym sposobem leczenia żylaków przełyku jest skleroterapia. Jest to zabieg nieinwazyjny. Polega na wstrzyknięciu do światła żył zmienionych chorobowo specjalnej substancji. Ma ona na celu zamknięcie naczyń zmienionych chorobowo. Dzięki temu obieg krwi przeniesiony zostaje na inne naczynia krwionośne. Nie dopuszcza się tym samym do dalszych krwotoków w obrębie zmienionej chorobowo żyły.

W przypadku żylaków przełyku na nic jednak zda się skleroterapia, jeśli chory nie podejmie się leczenia przyczyny, czyli chorób wątroby. Te z kolei leczy się w zależności od stanu zaawansowania chorego oraz konkretnej choroby. Zapobiegać żylakom przełyku można stosując profilaktykę chorób wątroby. Wyniszcza ją przede wszystkim nałogowe picie alkoholu. Niekorzystnie wpływa również częste zażywanie dużych ilości leków.

Regularnie należy poddawać się badaniom endoskopowym sprawdzającym stan żył w układzie. Pozwoli to w porę uniknąć pogorszenia stanu wątroby czy układu krwionośnego. Wtedy można będzie podjąć odpowiednią farmakoterapię.

Komentarze

  1. Jestem zdecydowanie za naturalnymi sposobami leczenia. Ogólnie preferuję środki oparte na naturalnych składnikach, choc tych coraz to mniej Za dużo mamy podawanych antybiotyków, dodatkowo są one w jedzeniu, Prawda taka, że jak tak dalej pójdzie, to gdy faktycznie będą potrzebne to nie zadziałają. A jak łatwo lekarze przepisują antybiotyki miałam przykład na sobie. Trądzik – miałam brac antybiotyki, BRAŁAM MASC KONOPNA UNIWERSALNĄ I SERUM AKNEA . Owszem dłużej to pewnie trwało, ale pozbyłam się go. Zapalenie oskrzeli, podobnie, antybiotyk. JA STOSOWAŁĄM SYROP KONOPNY Z Rokitnikiem I herbatę konopną z maliną i liśćmi lipy Owszem miałam ten luksus,że mogłam 14 dni odpoczywać przy tym, ale antybiotyku nie brałam… polecam te produkty .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *