aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny – zakładanie aparatu, jaki aparat na zęby założyć?

Aparat ortodontyczny zapobiega pogłębianiu się wad zgryzu jak również prostuje już skrzywione zęby. Pamiętaj, ze o proste zęby zadbać możesz nie tylko w wieku dojrzewania ale w każdym, nigdy nie jest za późno na stosowny aparat ortodontyczny. W zależności od wady zgryzu aplikowany jest stosowny aparat stały lub ruchomy, do prostowania zębów lub ich zacieśniania, bądź rozluźniania zgryzu.

Aparat ortodontyczny bez tajemnic

Proste zęby warto mieć nie tylko z powodu estetyki ale z uwagi na łatwość utrzymania czystości jamy ustnej i tym samym wpływ na powstrzymanie próchnicy, wszelkich chorób przyzębia. Ponadto krzywe zęby mogą rzutować na funkcje żuchwy, unerwienie okolicy skroniowej i inne dolegliwości. Aktualnie panuje moda na prostowanie zębów, co warto wykorzystać i być trendy z aparatem na zęby.

Wbrew powszechnym opiniom aparaty są dostępne dla każdego, zarówno dla dzieci kilkuletnich jak i kilkudziesięcioletnich osób w wieku dojrzałym. Młodzież stawia na ozdobne aparaty, dorośli wybierają srebrne lub kryształowe. Te najdroższe są niemalże niewidoczne. Klamerki na zęby nie są niewygodne, nie bolą i można do nich przywyknąć.

Aparat ortodontyczny dla dzieci

Gdy zauważysz, że zęby stałe zastępujące mleczaki u Twojego dziecka rosną krzywo powinnaś zgłosić się do ortodonty. Dzieci już w piątym roku życia mogą otrzymać aparat ruchomy który ułatwi zębom stałym rosnąć prosto. Do 12 lat życia dziecka nie stosuje się aparatów stałych. Po co je zakładać na mleczaki? PO to, aby zęby się nie wychylały i nie deformowały wzrostu zębów stałych który trwa kilka lat sukcesywnie.

Często nie widzimy zębów stałych ale nie oznacza to iż one nie rosną. Ten czas jest bardzo ważny, bowiem od tego jak zostaną pokierowane tak wyrosną – prosto lub krzywo. Aparat zapobiega wadom na przyszłość. Dzięki noszeniu aparatu w dzieciństwie nie trzeba w wieku nastoletnim zakładać klamerek na zęby. Należy jednak pilnować aby aparat systematycznie zakładać na noc oraz co najmniej na 4 godziny w ciągu dnia.

Leczenie jest długotrwałe i wymaga cierpliwości, jednak przynosi doskonałe rezultaty. Ważne są też wizyty kontrolne u ortodonty i wymiana aparatu jeśli zachodzi taka potrzeba, np. z uwagi na wzrost szczeki.

Aparat ortodontyczny – kiedy aparat i jaki aparat założyć?

Stały aparat zakłada się po ukończeniu 12 lat, u dorosłych można go założyć w każdej chwili pod warunkiem iż zęby są pozbawione próchnicy i stanów zapalnych. Uprzednio należy wyleczyć zęby i dopiero można założyć aparat. Leczenie ortodontyczne dorosłych często musi być połączone także z zabiegami protetycznymi lub wszczepieniem implantów.

Poza momentem kiedy się zakłada aparat warto wiedzieć w jakich sytuacjach jest on wskazany lub konieczny. Po pierwsze gdy szczeki nie są ze sobą równe, zęby wystają przed lub za łuk zębowy, są zbyt ścieśnione lub mają duże przerwy między zębami, występuje trudność w jedzeniu, zagryzaniu, miażdżeniu. Tym samym proste zęby ułatwiają jedzenie, higienę i są piękne. Ponadto nieprawidłowy zgryz nie rzadko powoduje wady wymowy, zwykle seplenienie lub dyslalię (brak głoski r)

Aparat ortodontyczny – zakładanie aparatu

Założenie aparatu zaczynamy od wizyty u ortodonty, który sprawdza zgryz, ocenia jego wady i kwalifikuje do założenia aparatu. Kolejna wizyta to oczyszczenie zębów z osadu i kamienia, co zwykle należy wykonać dwukrotnie w odstępie czasu. W międzyczasie należy usunąć wszystkie ubytki w zębach.

Kolejno wykonuje się zdjęcie panoramiczne zębów oraz boczne zdjęcie czaszki. Następny krok to wykonanie wycisku tzw, modele diagnostyczne. Dopiero po analizie wszystkich badań i zdjęć wybiera się, najlepszą dla danej osoby, metodę leczenia. Kolejno wykonuje się założenie aparatu lub tzw. separację zębów trzonowych, który to zabieg pomaga przygotować zęby na klamry aparatu.

Do poszczególnych zębów przykleja się tzw. zamki (metalowe lub przezroczyste), a do nich mocuje się za pomocą ligatur sprężysty drut (łuk). Lekarz ustala siłę z jaka drut uciska zęby, przez co kształtują się również ich korzenie. Po założeniu aparatu wskazana jest kontrolowana wizyta po około pięciu tygodniach. Podczas kontroli sprawdza się działanie aparatu i ewentualnie koryguje nacisk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *