Jak osiągnąć piękny uśmiech?

Marzysz o białych, idealnie równych zębach jak z Hollywood? Promienny uśmiech może być najpiękniejszą ozdobą. Niestety, nawet jeżeli dbasz o higienę, na przeszkodzie, by się nim cieszyć mogą stanąć różnego rodzaju krzywizny, przebarwienia i inne niedoskonałości. Na szczęście można z nimi walczyć! Poznaj nasze rady, jak osiągnąć piękny uśmiech.

Zwróć uwagę na swoją dietę

Powstawaniu przebarwień na zębach i rozwojowi próchnicy może sprzyjać niewłaściwa dieta. Szkliwo najbardziej niszczą słodycze takie jak landrynki, cukierki toffi, krówki, lizaki czy chipsy złożone głównie ze skrobi, które pozostawiają na zębach cukry proste. Bardzo negatywny wpływ mają również napoje gazowane, które zawierają duże ilości cukru i kwasy. Niestety, nawet w przypadku osób, które starają się odżywiać zdrowo, do powstawania przebarwień może prowadzić częste picie kawy lub czarnej herbaty czy soków owocowych. Stan zębów bardzo pogarsza również palenie papierosów.

Zainwestuj w elektryczną lub soniczną szczoteczkę do zębów

Nawet jeżeli regularnie myjesz zęby po każdym posiłku, zwykła manualna szczoteczka nie zawsze pozwala skutecznie wyczyścić trudno dostępne miejsca i usuwać 100% bakterii. Dodatkowo codzienny pośpiech nie sprzyja zachowaniu właściwej techniki i czasu mycia. Te problemy w dużej mierze pomaga wyeliminować szczoteczka elektryczna, która wykonuje nawet do kilkudziesięciu obrotów na minutę, a często dodatkowo również ruchy pulsacyjne, dzięki czemu jeszcze skuteczniej usuwa płytkę nazębną. Bardzo dobre są również szczoteczki soniczne, które wykonują ruchy pulsacyjno-wymiatające i korzystają z ultradźwięków generowanych przez silnik urządzenia. Pozwalają one bardzo skutecznie czyścić przestrzenie międzyzębowe.

Regularnie chodź na kontrole i nie odkładaj leczenia zachowawczego

Truizmem w kontekście stomatologii jest stwierdzenie, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Z tego powodu bardzo istotne jest, by regularnie chodzić na kontrole do dentysty. Powinny się one odbywać co najmniej raz na pół roku (chyba, że stomatolog zaleci w Twoim przypadku częstsze kontrole). Dzięki temu możliwe będzie wczesne wykrycie ubytków i podjęcie leczenia w momencie, gdy będzie ono najprostsze, najmniej bolesne – i co dla wielu osób również jest nie bez znaczenia – najtańsze.

Podejmij leczenie ortodontyczne

Jeżeli nie nosiłeś aparatu ortodontycznego będąc dzieckiem, nic straconego. Krzywe zęby można skutecznie prostować także w wieku dorosłym. Co ważne, obecnie oprócz tradycyjnych aparatów stosuje się wiele nowoczesnych metod, które pozwalają korygować zgryz w sposób mało uciążliwy dla pacjenta. Wśród nich zdecydowanie warto wymienić nakładki ortodontyczne clear aligner.

To dobre rozwiązanie dla osób, które marzą o równych zębach, ale z różnych względów nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na na widoczny aparat. Nakładki clear aligner DR SMILE działają jak przezroczyste aparaty korekcyjne. Wykonuje się je na podstawie skanu 3D. Są bardzo skuteczne w leczeniu takich wad zgryzu, jak diastema, odseparowanie czy stłoczenie zębów. Pacjent otrzymuje do domu zestaw nakładek. Należy je nosić przez co najmniej 22 godziny na dobę, zdejmując na czas jedzenia czy mycia zębów. Co dwa tygodnie (lub zgodnie z zaleceniami) parę nakładek zmienia się na kolejną, o nieco innym ustawieniu, dzięki czemu zęby są stopniowo przesuwane do właściwej pozycji.

Nowoczesne wybielanie zębów

Aby cieszyć się śnieżnobiałymi zębami, warto skorzystać również z zabiegów stomatologii estetycznej, takich jak wybielanie. Popularne pasty wybielające dostępne w każdej drogerii zwykle dają niewielkie efekty, co wiąże się z małą zawartością substancji aktywnej. Jeżeli zależy Ci na bardziej spektakularnych rezultatach, nie eksperymentuj z domowymi sposobami – zgłoś się na profesjonalne wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Wykonuje się je różnymi metodami – na przykład przy zastosowaniu lampy Beyond, przy użyciu specjalnych nakładek czy ozonem. Stomatolog doradzi Ci technikę, która będzie skuteczna w Twoim wypadku i nie przyczyni się do niszczenia szkliwa.

Prosty sposób na nieforemne zęby – licówki

Jeżeli inne metody w Twoim przypadku nie przyniosły oczekiwanych rezultatów lub zależy Ci na szybkiej i efektownej poprawie wyglądu zębów, możesz zdecydować się na licówki – porcelanowe lub z żywicy kompozytowej. Ich kształt jest dopasowany do Twoich zębów, utwardza się je przy pomocy specjalnej lampy. To rozwiązanie ma bardzo wiele zalet: pozwala błyskawicznie rozjaśnić zęby, nadać im nowy kształt czy zatuszować pęknięcia. Niestety, wadą tej metody są zwykle dość wysokie koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *