Żurawina

Żurawina – konfitura z żurawiny, właściwości zdrowotne, przygotowanie

Żurawina – żurawinę większość z nas dobrze zna, jednak nie do końca wie „z czym się to je”. Tymczasem żurawina dodaje smaku wielu potrawom, głównie mięsnym, ale stosowana jest także jako składnik deserów, nalewek. Poza swoim zastosowaniem kulinarnym charakteryzuje ją także bogaty skład witamin i liczne właściwości biomedyczne. Spożycie żurawiny polecane jest na odchudzanie, co dodaje jej atrakcyjności jako suplementu diety.

Niepozorna krzewinka

Żurawina jest wieloletnią krzewinką i zielonych liściach całorocznych, która zarasta wilgotne gleby leśne, również bory bagienne. Nam znana żurawina to żurawina błotna, kuzynka pochodzącej z Ameryki Północnej żurawiny wielkoowocowej. Kwitnie w czerwcu i lipcu, owocuje ciemnoczerwonymi jagodami, które uzyskują dojrzałość w 100 dni po przekwitnięciu.

Masowo uprawiany jest gatunek żurawiny wielkoowocowej, chociaż żurawina błotna ma podobne właściwości smakowe i lecznicze. Niezwykłą popularnością cieszy się w USA, Kanadzie, Holandii oraz Wielkiej Brytanii. Owoce żurawiny są łatwe do transportowania i przechowywania, bowiem utrzymują swoją świeżość bardzo długo, nie tracąc na właściwościach, a to dzięki naturalnemu konserwantowi jakim jest kwas benzoesowy (zapobiega on rozwojowi bakterii i drożdży).

Owoce żurawiny

Zawarty w owocach żurawiny kwas benzoesowy wykorzystywany jest przez nasz organizm do walki z bakteriami i drożdżakami, natomiast samej roślinie daje ochronę i zapewnia aromat. Jagody składają się w 87% z wody, pozostała część owocu to błonnik, kwas pantotenowy oraz liczne witaminy jak C, E, K1, B6 i minerały (potas, mangan, jod, miedź). Skład żurawiny przekłada się na działanie dla zdrowia, bowiem flawonoidy i przeciwutleniacze wprost z żurawiny wstrzymują procesy starzenia się oraz wspierają regeneracje komórek.

Wespół z witaminami żurawina działa regulująco i uodparniająco. Z uwagi na detoksykacyjne właściwości żurawiny znajduje ona zastosowanie w licznych dietach odchudzających. Jej zaletą jest łatwa przyswajalność substancji i wiązanie toksyn, rozbijanie tkanki tłuszczowej i przyspieszanie metabolizmu poprzez wydalenie jak największej ilości substancji zbędnych dla organizmu. Z uwagi na dostęp do świeżych owoców jak i suszonej żurawiny w naturalnej postaci substancje te mogą być skuteczniejsze po spożyciu od chemicznych suplementów diety w tabletkach.

Żurawina w profilaktyce

Owoce żurawiny uchodzą za doskonały suplement profilaktyczny między innymi stosowany przeciw nowotworom, jak również chorobom serca. Dzięki flawonoidom żurawina może profilaktycznie wzmacniać naczynia krwionośne i poprawiać krzepliwość krwi zapobiegając żylakom, obniżając cholesterol i ciśnienie tętnicze. Dodatkowo owoc żurawiny działa moczopędnie (owoc zawiera taniny, proantycyjany uniemożliwiające przyleganie drobnoustrojów do ścian dróg moczowych), przeciwalergicznie, przeciw zaparciom.

Żurawina alkalizuje organizm w miarę potrzeb, a często nie zwracamy na nie uwagi spożywając zbyt wiele kwaśnych potraw. Poprzez regulacje zasadowości żurawina zapobiega kamicy nerkowej, kolkom nerkowym. Działanie to jest kompleksowe, bowiem oddziałuje na wszystkie układy pozytywnie integrując, regulując poziom substancji odżywczych, uzupełniając niedobory samoistnie.

Wielu schorzeniom możemy zapobiec systematycznie odtruwając organizm i usuwając potencjalne przyczyny choroby, a w tym żurawina wiedzie prym, bowiem usuwa toksyny szybko i skutecznie. Zatem możemy korzystać z żurawiny jako przekąski łącząc przy tym przyjemność z pożytecznym działaniem dla profilaktyki zdrowia i linii, gdyż detoks najczęściej wiąże się mimochodem ze spadkiem nadprogramowych kilogramów.

Wraz z odtruciem organizmu odczuć możemy poprawę nastroju, który jest najczęstszym skutkiem ubocznym żurawiny. Wykazuje się również działanie żurawiny w profilaktyce miażdżycowej, jak i w ochronie przed rozwojem Helicobacter pylori, paradontozy itd.

Konfitura z żurawiny idealna do mięsa

Konfitura ze świeżych owoców żurawiny może być przechowywana również przez zimę, co pozwala uzupełniać witaminy i niedobory substancji odżywczych w okresie najmniej przyjaznym zdrowiu. Jako dodatek do mięs poprawia smak potraw pieczonych i smażonych, świetnie prezentuje się na talerzu. Popularne w zastosowaniu są sosy majonezowo-żurawinowe bądź też chrzanowo-żurawinowe.

Spożywając konfiturę zarówno na kanapkach jak i łyżkę konfitury w towarzystwie pieczeni dbamy o odporność, a co za tym idzie chronimy się przed infekcjami, zapaleniami i licznymi chorobami.

Do przygotowania konfitury potrzebne będzie pół kilograma cukru oraz jeden kilogram żurawiny. Po umyciu owoców należy je rozgnieść w rondlu oraz dodać do nich cukier. Następnie przesmażyć na wolnym ogniu wciąż mieszając, aż sok odparuje a masa zrobi się jednolita i gęsta. Gorącą konfiturę należy przełożyć do sparzonych słoików i odwrócić dnem do dołu. Ważne- nie trzeba słoików wekować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *