Głóg jednoszyjkowy

Głóg jednoszyjkowy – właściwości lecznicze, sposób użycia

Głóg jednoszyjkowy to charakterystyczne małe drzewo bardzo atrakcyjne swoim wyglądem w czasie kwitnienia i owocowania. Krzew posiada szare gałązki, cierniste, liście naprzemianległe. Korona początkowo kolumnowa, regularna, bardzo wąska. Wszystkie pędy skierowane pionowo do góry. Posiada białe kwiaty lub delikatnie różowe. Owoc zaś jest jabłkowaty, czerwony z resztkami kielicha i zaschniętymi szyjkami słupków.

Głóg jednoszyjkowyGłóg jednoszyjkowy to  gatunek odporny na zanieczyszczenie i suche powietrze. Preferuje wapienne, głębokie, bogate w składniki odżywcze gleby, ale rośnie także na uboższych. Nadaje się na stanowiska słoneczne i półcieniste. Osiąga wiek do 200 lat. Kwiaty i owoce głogu są stosowane do produkcji ziół oraz leków nasercowych i uspakajających.

Głóg jednoszyjnkowy znany był już w czasach celtyckich. Należał do świętych drzew i był przyporządkowany szóstemu miesiącowi. Niósł oczyszczenie, odrodzenie, odnowę. Odgrywał ważną rolę w obrzędach majowych, związanych z zaklinaniem urodzaju. I oczywiście, leczył – jego kwiaty i owoce od tysięcy lat służyły zdrowiu czło­wieka, i to na całym niemal świecie. W Ameryce, nim ją za­wojował biały człowiek, stosowano go do leczenia chorób serca. Znała go i ceniła antyczna Europa.

Głóg jednoszyjkowy – zastosowanie

Głóg jednoszyjkowy to roślina, z kwiatów i owoców której, można przygotowywać napary i nalewki. Nazwa łacińska głogu pochodzi od słowa greckiego krataingos co oznacza mocny. Największe właściwości lecznicze posiadają kwiaty z zastrzeżeniem że są one białe i na początku kwitnienia. Zaleca się zbiór ręczny wraz z kawałkiem szypułki. Zaleca się suszenie w zacienionym miejscu w temperaturze nie przekraczającej 35 stopni.

Głównymi związkami czynnymi kwiatu głogu są oczywiście flawanoidy, które  odpowiedzialne są za działanie rozkurczające mięśni gładkich naczyń krwionośnych (m.in. rutozyd, hiperozyd, kemferol), a także procyjanidyny oligomeryczne. Zawiera także fenolokwasy, kwasy triterpenowe, związki azotowe, beta-sitosterol, a także eskulinę, garbiki oraz olejek eteryczny. Owoc głogu stosuje się głównie jako dodatek do kwiatostanu głogu i mieszanek ziołowych, w których składnikiem czynnym jest kwiatostan głogu. Surowiec poprawia smak i zapach kwiatostanu głogu.

Owoc głogu, również zawiera flawonoidy i procyjanidyny, ale w innych stosunkach ilościowych. Większe są zawartości epikatechiny, oligomerycznych procyjanidyn, natomiast mniejsze są ilości flawanoidów. Ponadto w owocu występują witaminy A i C oraz sorbitol.

Współcześnie zaleca się zrywanie owoców, gdy są już czerwone, ale jeszcze nieprzejrzałe. Z kolei medycyna ludowa radziła zbierać je przede wszystkim po pierwszych przymrozkach, a nawet jeszcze zimą. Być może dlatego, że wtedy są bardziej miękkie i wygodniejsze do sporządzania wielu przetworów. Warto pamiętać iż tylko owoce w pełni dojrzałe, gwarantują najbardziej korzystną dla organizmu kompozycję czynników leczących, zwłaszcza witamin i cukrów.

Głóg jednoszyjkowy – właściwości lecznicze

Głóg jednoszyjkowy posiada wiele cech charakterystycznych pozytywnie wpływających na organizm człowieka. Wśród nieocenionych zalet wskazuje się na działanie:

 • nasercowe,
 • rozkurczowe,
 • obniżające ciśnienie krwi,
 • uspokajające,
 • zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego,
 • powoduje zwolnienie częstotliwości skurczów serca,
 • wspomagająco w chorobach serca,
 • w zaburzeniach pracy serca spowodowanych nadczynnością tarczycy,
 • rozkurczająco na mięśnie gładkie,
 • eliminują stany skurczowe jelit,
 • rozszerza naczynia wieńcowe,
 • ma działanie uspokajające,
 • w miażdżycy,
 • dusznicy bolesnej,
 • nadciśnieniu,
 • zmniejszają opór naczyniowy itp.

Głóg jednoszyjkowy może przynosić ulgę w bólach stawowych i kostnych, a także w nerwobólach. Głóg działa łagodnie i powoli, działanie to utrzymuje się przez długi czas i nie obserwuje się szkodliwych skutków ubocznych.

Z głogu jednoszyjkowego sporządza się nalewkę oraz napar. Stosuje się je w nadciśnieniu, chorobie wieńcowej, przy zapaleniu mięśnia sercowego oraz rytmu serca. Ma korzystne działanie także przy osłabieniu, zwyrodnieniu mięśnia sercowego oraz podczas starości.

Napary i nalewki z crataegus monogyna są środkami skutecznie obniżającymi poziom cholesterolu we krwi. Poprawiają też krążenie mózgowe, zmniejszają nadpobudliwość, są dobre na skurcze jelit, bóle głowy, zawroty głowy oraz mają działanie wzmacniające organizm.

Głóg jednoszyjkowy – sposób użycia

Nalewka przepis:

Należy poszczególne składniki takie jak kilogram oczyszczonych z szypułek owoców głogu litr alkoholu na nalewki (70%) dokładnie przemrozić w zamrażalniku. Następnie wymieszać z 30 dag cukru, opcjonalnie 2-3 goździki lub kawałek kory cynamonowej, 3 szklanki wody i wsypać do słoja i zalać alkoholem.  Zostawiamy na 4 tygodnie od czasu do czasu potrząsając. Następnie alkohol  zlewamy a z przypraw, wody i cukru gotujemy syrop. Kolejny krok to ostudzony syrop mieszamy i odstawiamy na tydzień. Odcedzamy przelewamy do butelki i zostawiamy do dojrzewania na minimum 3 miesiące.

Napar

Przepis: należy zalać kwiaty głogu wódką i odstawiając do maceracji. Używa się 30-40 kropli na wodę i cukier. Napar przygotowujemy biorąc łyżeczkę suszonych kwiatów i parzymy pod przykryciem. Pijemy w ilości ¼ szklanki nawet 2-3 razy dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *