Kocanki piaskowe

Kocanki piaskowe – właściwości lecznicze, zastosowanie, sposób użycia

Kocanki piaskowe zaliczana jest do grona  rodzin astrowatych, najliczniejszego gatunku z dwuliściennych. W nauce wyróżniamy dwie podrodziny. Pierwsza z nich to kocanki rurkokwiatowe. Charakteryzują się one tym iż zawierają garbniki, olejek lub balsam. Druga grupa to kocanki języczkokwiatowe które są bardzo bogate w  trójterpeny.

Kocanka paskowa jest objęta częściową ochroną dlatego nie wolno jej zbierać.  Kocanka dostępna w sklepach jest zawsze uprawiana.

Nazwa łacińska Helichrysum  kocanka piaskowa nawiązuje do koloru kwiatów i pochodzi od greckich słów: helios – słońce oraz chrysos – złoto. W obecnych czasach kwiatostany i łodygi kocanek piaskowych wykorzystywane są jako materiał na suche bukiety.

Kocanki piaskowe – zastosowanie

Kwiatostan kocanek jest bardzo bogata w liczne związki które świadczą o jej wyjątkowości.  W jej skład związków bioaktywnych wchodzą pochodne flawonolu i flawanonu oraz chalkonu. Wśród składników leczniczych wchodzących w skład kocanki piaskowej wskazuje się na jej dużą zawartość olejków eterycznych, barwników, triterpenydy oraz liczne woski którymi jest pokryta roślina. Spektrum rozmaitych flawonoidów zawartych w kocance piaskowej reprezentowana jest przez: 3-glukozyd kaempferolu, 7-glukozyd apigeniny, 3-glukozyd kwercetyny, galangin, hydroksymetoksyflawony, chalkony (izosalipurpozyd). Poza tym stwierdzono obecność substancji nie-flawonoidowych: polifenolokwasy (kwas chlorogenowy i kwas kawowy), triterpenoidy (kwas ursolowy) i substancje o szkielecie steroidowym (β-sistosterol) czy hydroksykumaryny (skopoletyna).

Surowcem leczniczym kocanek piaskowych są kwiatostany kocanek które zbierane są bez szypułek, na początku lub w pełni kwitnienia. Zbyt późno zebrane kwiatostany rozpadają się podczas suszenia. Kocanki piaskowe mają łodygę i drobne liście pokryte gęstym kutnerem, który nadaje roślinie srebrzystozielony kolor. Od lipca do października na szczycie łodygi pojawiają się drobne, żółte, kuliste kwiaty.

Co wyróżnia kocankę piaskową spośród innych roślin? Otóż oprócz pięknego, charakterystycznego koloru o jej wyjątkowości  świadczy jej koszyczkowy kwiatostan. Nie jest on jednolity lecz wprost przeciwnie nieraz znacznych rozmiarów, objęty od spodu przez dachówkowato ułożone listki.

Kocanki piaskowe – właściwości lecznicze

Kocanka piaskowa posiada bardzo szerokie spektrum zastosowania. W szczególności wśród jej licznych zalet wskazuje się na to iż jest to  surowiec stosowany przede wszystkim w przypadku problemów z wątrobą. Szczególnie polecany dla sceptyków którzy nie wierzą w chemiczne środki wspomagające. Ci z pewnością powinni wypróbować kocanki piaskowej która wzmocni wątrobę.

Liczne związki zawarte w kocankach takie jak flawonoidy, olejki eteryczne i gorczyczne oraz garbniki oraz inne sprawiają iż wśród podstawowych zalet kocanki wskazuje się na:
– silne działania żółciotwórcze,
– przeciwutleniająco,
– żółciopędne,
– wspomagająco bakteriobójczo,
– antywirusowo,
– posiada właściwości odtruwające organizm i oczyszczające go z toksyn,
– działa moczopędnie,
– regenerująco wątrobę.

Wyżej wymienione właściwości powodują iż susz kwiatostanu kocanek piaskowych  stosowany jest w schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz w bezsoczności, przy braku łaknienia, zaburzeniach przemiany materii, schorzeniach skórnych, zaburzeniach trawiennych, stanach nieżytowych przewodu pokarmowego,  a także chorobie gośćcowej oraz polecany do ogólnej poprawy stanu zdrowia.

Należy jednak pamiętać iż kocanki piaskowe rosnące na stanowiskach naturalnych są chronione. Oznacza to w praktyce iż nie należy ich zrywać. Dlatego tylko i wyłącznie uprawa polowa pozwala na nieograniczony zbiór kwiatostanów. Kocanki stanowią niezwykle cenny  i znanym od średniowiecza surowcem zielarskim.

Kocanki piaskowe – sposób użycia

Odwar z kocanki

Przepis; należy zalać 3 łyżki ziół 2 szklankami ciepłej, przegotowanej wody. Następnie zaleca się  doprowadzenie do wrzenia, z zastrzeżeniem iż nie gotujemy aby nie kocanka nie straciła swoich dobroczynnych właściwości. Zaleca się spożywanie 1-3 szklanki naparu 2-3 razy dziennie.

Nalewka z ziela kocanki

Kocanki piaskowePrzepis; należy wymieszać 1/2 l spirytusu, 1/2 l czystej wódki 40%, i 2 opakowania suszu kocanek z uprawy, 4-5  łyżek miodu gryczanego lub innego naturalnego. Alkohol, kocanki i miód wymieszać w dużym słoju ok. 1,2 l. Przez 2-4  tygodnie trzymać w ciemnym miejscu i codziennie wstrząsnąć, naparstek nalewki pić przed snem, uwaga moc takiej nalewki to 70%,kwiat kocanki zaparzać w mleku z miodem, które lepiej ekstrahuje składniki czynne. Dlatego wyciągi  olejowe ze świeżej lub suchej kocanki mogą być używane jako środek przeciwkamiczy i żółciotwórczy, oczyszczający organizm, szczególnie na oliwce z pierwszego tłoczenia i oleju lnianym.

Napar z kocanki

Przepis; należy zalać 1łyżkę suszu kwiatów kocanki zalewamy 1 szklanką wrzącej wody, odstawiamy pod przykryciem na 15 minut, następnie odcedzamy i pijemy. Herbatkę taką pijemy przez 14 dni po 3 szklanki dziennie

Odwar

Przepis; należy  1 łyżeczkę ziela zalać 1 szklanką wody, zagotować i utrzymywać w stanie wrzenia nie dłużej jak 5 minut. Następnie odstawić na 10 minut pod przykryciem, odcedzić. Podawać do picia po około ½ szklanki 2 -3 razy dziennie po jedzeniu jako środek żółciopędny i żółciotwórczy.

Komentarze

  1. „Kocanki piaskowe zaliczana jest do grona rodzin astrowatych, najliczniejszego gatunku z dwuliściennych.”

    Botanicy, czytając początek tego artykułu dostają spazmów. Nie ma grona rodzin astrowatych – jest rodzina astrowatych, co najwyżej rząd astrowców. I RODZINA ta jest najliczniejsza w gatunki spośród roślin dwuliściennych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *