Dziewanna wielkokwiatowa

Dziewanna wielkokwiatowa – właściwości lecznicze, użycie

Dziewanna wielkokwiatowa to zioło dwuletnie, wytwarzające w pierwszym roku swojego istnienia przyziemną rozetę liściową. Właściwości lecznicze dziewanny znane są już od tysięcy lat. Już w starożytności dziewanna znana była jako zioło magiczne. Historia mówi iż w antycznej Grecji  podobno uratowała bohatera Odysa przed magią bogini Kirk, która zamieniła jego załogę w świnie.   W średniowieczu, Hildegarda z Bingen opisuje w swojej pracy jako dziewannę wullen – co oznacza pełno kwiat i zaleca ją używać jako skuteczne lekarstwo na przeziębienia i  na płuca.

W Czechach, dziewanna wiąże się z powieścią o bogu Perunie, któremu roślina została poświęcona. Dziewanna jest traktowana jako posłaniec śmierci – jeżeli na grobie zmarłego wyrosła właśnie ta roślina, to zmarły był w czyśćcu i uwolnić go stamtąd mogły tylko pielgrzymki do znanej lokalizacji. Zarazem, kto wierzył w czary powinien umyć się naparem przygotowanym z dziewanny, aby pozbyć się złych duchów. Stare plemiona indiańskie stosowały mieszaninę dziewanny do obudzenia osób, które zemdlały.

Dziewanna to źródło substancji bardzo cennych w zmaganiach o zdrowie i urodę. Napary, wywary  i wyciągi z tej rośliny można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.

Dziewanna wielkokwiatowa – zastosowanie

Dziewanna wielokwiatowa nie posiada specjalnych oczekiwań glebowych i dlatego można ją spotkać wszędzie, zarówno na łąkach, polach, jaki i w ogrodzie. Charakteryzuje się  prostą łodygą o długości 1 do 2 metrów, która jest zwieńczona w górnej swojej części kwiatostanem z gęsto zbitych kwiatów w żółtym kolorze. Wszystkie części wegetatywne zioła oraz kielichy kwiatów i owoce dziewanny wielokwiatowej są pokryte gęstymi, miękkimi włoskami. Liście zioła są kształtu podłużnie eliptycznego, grube oraz srebrzyście owłosione. Kwiaty dziewanny drobnokwiatowej są zebrane w wąskie oraz zbite grona.

Dziewanna wielokwiatowa w swoim składzie jest bardzo bogata w różnego rodzaju substancje prozdrowotne. Kwiaty dziewanny zawierają śluzy, saponiny, gorycze, flawonoidy, antoksantyny, kwasy organiczne. Dodatkowe w jej skład wchodzą związki tłuszczowe, olejek eteryczny, węglowodany oraz sole mineralne.

Okres kwitnienia dziewanny przypada na okres  od lipca do września, natomiast na obszarach cieplejszych kwiaty możemy znaleźć nawet w październiku. Kwiaty zioła rozwijają się stopniowo, zaczynając od dołu łodygi i przechodząc ku górze. Należy zwrócić uwagę, że każdy kwiat otwiera się tylko na kilka godzin po czym więdnie i odpada.

W dawnych czasach dziewanna wielokwiatowa nazywana była  „świecą królewską“, ze względu na jej piękność i charakter dekoracyjny, ale również dlatego, że tworzyły się z niej knoty do świec. Posiadała bardzo wiele ciekawych zastosowań m.in. piekarze podpalali swój piec rozkwitłą łodygą dziewanny oraz  dodawano ją do tytoniu roślinnego, żeby korzystnie wpływała na astmę i tuberculosis.

Dziewanna wielkokwiatowa – właściwości lecznicze

Głównym zastosowaniem dziewanny wielokwiatowej jest leczenie nieżytowych stanów górnych dróg oddechowych. Oprócz tego działa silnie wykrztuśnie, przeciwskurczowo i osłaniająco. Działanie wykrztuśne poprzedzone jest rozpuszczeniem śluzu w oskrzelach.

Napary z kwiatów tej rośliny stosuje się w celu złagodzenia chrypki, uporczywego, suchego kaszlu czy w przypadku trudności z odkrztuszaniem. Wyciągi wodne polecane są do stosowania zewnętrznego jako płukanki w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej, przy ostrej chrypce oraz w anginie. Ponadto napary z kwiatów dziewanny pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego oraz pęcherza moczowego.

Oprócz powyższych właściwości dziewanna wielokwiatowa pomaga także na dolegliwości żołądkowe oraz kłopoty z pęcherzem moczowym. Istnieje możliwość wykorzystania zewnętrznego dziewanny w tym celu należy przygotować wyciąg alkoholowy który służy do nacierania w przypadku bólów stawów i kości a nawet korzonków.

Do zewnętrznego stosowania dziewannę poleca się jako dodatek do kąpieli, ponieważ kwiaty i liście tej rośliny łagodzą bóle reumatyczne oraz mają działanie uspokajające. Ponadto właściwości lecznicze dziewanny wykorzystywane są do leczenia takich schorzeń, jak: wysypki, stłuczenia, stany ropne skóry oraz nerwobóle. Wskazane jest także sporządzanie odwaru z liści dziewanny i stosować na ropnie, odleżyny czy stłuczenia  a nawet dokuczliwe hemoroidy. Dziewanna wielkokwiatowaPłukanka z kwiatu dziewanny doskonale wzmacnia włosy i sprawia, że stają się zdrowsze, a dodatkowo nie zawiera substancji chemicznych, które źle wpływają na naszą czuprynę. Zanim więc sięgniemy do apteczki, może wypróbujmy stosowane od dawna z sukcesem metody domowe z zastosowaniem dziewanny.

Dziewanna wielkokwiatowa – sposób użycia

Napar

Przepis; należy wymieszać 1 duża łyżkę dziewanny zalać woda i pozostawić do ostygnięcia. Zaleca się przyjmowanie w przypadku osób dorosłych 4 razy dziennie, natomiast w przypadku dzieci 2-3 razy.

Odwar z kwiatów dziewanny

Przepis; należy wysuszone i rozdrobnione kwiaty  w ilości 2 czubate łyżki zalać jedną szklanka wody. Następnie podgrzewać 10 minut w temperaturze ok. 50 stopni. Zaleca się spożywanie jednej szklanki dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *