genetyka

Genetyka – klucz do długowieczności? Tajemnica genetyki od A do Z.

Genetyka? Nieśmiertelność i długowieczność od dawna budzi zainteresowanie. Być może genetyka nam w tym pomoże. Aktualną recepta na długowieczność póki co jest zbilansowana odpowiednio skomponowana dieta, duża dawka ruchu, aktywności fizycznej oraz zdrowe powietrze, brak skażenia środowiska i bezstresowe życie. Do tego przepisu należy dodać szczyptę właściwych genów.

Genetyka a długowieczność

Genetyka kryje w sobie wiele tajemnic wciąż nieodkrytych. Naukowcy starają się wykorzystać dostępna wiedzę w celu leczenia a przede wszystkim zapobiegania chorobom, wadom. Dzięki nieustannemu dążeniu do długowieczności żyjemy cztery razy dłużej niżeli nasi prehistoryczni przodkowie.

Inżynieria tkankowa, transplantologia i nanotechnologia brzmią obiecująco. Niektórzy wysuwają dość ambitne tezy jakoby już w połowie XXI wieku można było wydłużyć średnia życia o sto procent. Sposób na długowieczność? Głodówka. Tak to działa na zwierzętach. Współczesne eksperymenty dowodzą iż proces utleniania powoduje starzenie się, a im więcej jemy tym więcej utleniamy.

Genetyka – mechanizm starzenia

Starość póki co czeka każdego. Jednego jest bardziej szczęśliwa, przyjazna innego bardziej tragiczna, smutna i bolesna. Co więcej nie wszystkim przychodzi starzeć się w tym samym wieku. Niektórzy skutków starzenia się doznają jeszcze zanim osiągną pełnoletność, inni czuja się młodzi i młodo wyglądają do wieku podeszłego.

Mówi się, ze geny nie maja wiele do powiedzenia w kwestii starzenia się a o wiele więcej wpływu ma tryb życia, dieta, stres. Mimo wszystko dostrzega się pewne prawidłowości genetyczne, odziedziczone po rodzicach, dziadkach. Coraz głośniej jednak mówi się o możliwości przeprogramowania genów poprzez zmianę otoczenia wokół siebie.

Oznacza to iż zmieniając warunki w jakich żyjemy jesteśmy w stanie oszukać materiał genetycznych, zmodyfikować go. Ma na to wpływ proces metaboliczny, stres oksydacyjny oraz stany zapalne organizmu. Tym samym możemy poprzez liczne starania i dbałość o zdrowie opóźnić efekty starzenia się, spowolnić proces starzenia się zewnętrznego.

Genetyka – czujemy się młodo

To co widać w lutrze nie rzadko nie pokrywa się z własnymi odczuciami. Wiele osób nie akceptuje swego wyglądu (starego), inni nie akceptują starości jako takiej. Kiedy sobie wmówimy że jesteśmy starzy zaczynami starzeć się szybciej, zwłaszcza pod kątem wyglądu zewnętrznego. Do ok. 85. roku życia udział genów w regulacji tempa starzenia i długości życia wynosi jedynie 25–30 proc., za resztę zaś odpowiadają czynniki środowiskowe i styl życia.

Tym samym mamy wpływ na to jak się czujemy i jak wyglądamy, niekoniecznie poprzez operacje plastyczne ale stosowne nastawienie do życia, tryb życia. Opisano kilkadziesiąt genów ważnych w regulacji tempa i przebiegu procesu starzenia. Mimo to wiele genów wciąż nie jest zbadanych. Do znanych należą geny kodujące białka będące elementami szlaków insuliny i insulinopodobnego czynnika wzrostu-1 (IGF-1). To one maja realny wpływ na metabolizm i co za tym idzie na reaktywne formy tlenu przyspieszające starzenie. .

Genetyka – dieta i niska waga

Dowiedziono iż niedowaga jest o wiele zdrowsza niżeli nadwaga. Fundamentalne znaczenie ma to co jemy, ile jemy, kiedy jemy. Od tego zależy jak wyglądamy, jak się czujemy i kiedy umrzemy. Dzięki wynikom nielicznych jeszcze badań zaczynamy rozumieć, jakie składniki pokarmowe mają wpływ na modyfikacje epigenetyczne.

Dobroczynny wpływ na długowieczność mają rośliny, zwłaszcza owoce, warzywa, ale również zioła. Warzywa i owoce najlepiej jadać na surowo lub po niewielkiej obróbce termicznej. Kluczowa jest niska zawartość kalorii. Warto być szczupłym ale niezniszczonym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *