Ureaplasma urealyticum

Ureaplasma urealyticum – czym jest, przyczyny i objawy, leczenie

Ureaplasma urealyticum należy do bakterii wywołujących jedną z cięższych chorób wenerycznych. Jest to trudny do opisania drobnoustrojem wywołującym w układzie moczowo-płciowym stan zapalny. Choroba wynikająca z zakażeniem Ureaplasma urealyticum dotyka w równym stopniu kobiety i mężczyzn.

UREAPLASMA UREALYTICUM – CHARAKTERYSTYKA

Ureaplasma urealyticum jest bakterią, która jest przenoszona drogą płciową. Jest to drobnoustrój, który powoduje groźne konsekwencje. Jest stawiany w jednej linii z takimi jak wirus HVP czy bakteria z rodzaju Chlamydia trachomatis, które obejmują zakażenia układu moczowo-płciowego.

JAKIE SĄ OBJAWY WYWOŁYWANE PRZEZ UREAPLASMA UREALYTICUM?

Zakażenie bakterią ureaplasma urealyticum jest chorobą utajnioną. Bardzo często jego przebieg jest bez widocznych objawów. Powoduje to, że czasem pacjenci nawet nie wiedzą o tym, co dzieje się w ich organizmie.

Dopiero kiedy stan chorobowy nasila się znacząco, pojawiają się takie dolegliwości jak:

 • podwyższona temperatura ciała;
 • problemy z oddawaniem moczu (zatrzymanie lub nadmierne parcie);
 • niekontrolowany wyciek z cewki moczowej;
 • ból i/lub pieczenie w okolicy cewki moczowej podczas oddawania moczu;
 • zaczerwienienie, a także stan zapalny okolicy cewki moczowej;
 • zwiększenie częstotliwości oddawanie moczu w ciągu doby (zarówno w czasie dnia, jak i nocy);
 • uczucie przepełnienie pęcherza moczowego.

Dodatkowo ureaplasma urealyticum może powodować:

 • u mężczyzn zmniejszona ruchliwość plemników, a także wzrost liczby nieprawidłowych komórek w nasieniu (zapalenie najądrzy);
 • stany zapalne prostaty;
 • zapalenie górnych dróg układu moczowego (nerek);
 • niepłodność zarówno u kobiet oraz mężczyzn (bakteria powoduje ubytek selenu oraz cynku w nasieniu, co obniża jakość spermy i utrudnia zapłodnienie);
 • zapalenie jajników, szyjki macicy lub jajowodów;
 • poronienia lub martwe porody;
 • rozwój płodu z opóźnieniami;
 • niska masa urodzeniowa dziecka oraz wolne przybieranie na wadze.

POSTĘPOWANIE DIAGNOSTYCZNE W PRZYPADKU UREAPLASMA UREALYTICUM

Ureaplasma urealyticum jest niezwykle trudnym do wykrycia w organizmie rodzajem drobnoustroju. Stwierdzenie obecności w organizmie człowieka wymaga długotrwałych badań.

Konieczne jest przeprowadzenie postępowania diagnostycznego szczególnie u par, które planują poczęcie dziecka. Zagrożenie przeniesienia bakterii do płodu a w konsekwencji poronienia lub urodzenia dziecka chorego powinno być w ten sposób wyeliminowane przed zajściem w ciążę.

Do badań powinny skłonić wszelkie sytuacje, gdy nastąpił przypadkowy seks z przygodnym partnerem. Kontrolować powinny się także osoby często zmieniające partnera. Mimo stosowania środków antykoncepcyjnych w postaci prezerwatywy brak stuprocentowej gwarancji, że bakteria ureaplasma ureatylicum nie zostanie przeniesiona do ciała kochanka lub kochanki.

Do oceny występowania w organizmie ureaplasma urealyticum wykorzystuje się:

 • technikę PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy), potwierdzające lub wykluczające obecność patogenu w badanej próbce;
 • materiał pobraniowy z tkanek cewki moczowej lub kanału szyjki macicy (wymazy);
 • badanie laboratoryjne próbki moczu.

JAK PRZEBIEGA LECZENIE UREAPLASMA UREALYTICUM?

Głównym sposobem leczenia zakażenia bakterią ureaplasma urealyticum jest antybiotykoterapia za pomocą tetracykliny, a także erytromycyny. Ten sposób terapii jest bezpieczny bowiem farmaceutyki zawierające powyższe substancje nie powodują niszczenia ściany komórkowej. Skuteczność tej metody jest bardzo duża. Możliwe jest nawet stuprocentowe wyleczenie dolegliwości.

W rzadkich przypadkach mimo wdrożenia kuracji objawy nadal mogą się utrzymywać przez jakiś czas.

KONSEKWENCJE WYNIKAJĄCE Z ZANIEDBANIA PODJĘCIA LECZENIA UREAPLASMA UREALYTICUM

Sytuacja zakażenia bakterią ureaplasma urealyticum w przypadku zbyt późnego wykrycia lub zaniedbania leczenia może powodować poważne konsekwencje. Należą do nich:

 • zapalenie prostaty (gruczołu krokowego u mężczyzn);
 • u kobiet stan zapalny jajników, jajowodów czy też szyjki macicy;
 • zwiększenie zagrożenia wystąpienia poronień;
 • przeniesienie zakażenia na noworodka (wspomniana niska waga urodzeniowa oraz wolny przyrost wagi w początkowym okresie).

PRZECIWDZIAŁANIE ZARAŻENIA SIĘ UREAPLASMA UREATYLICUM

Ponieważ ureaplasma ureatylicum jest drobnoustrojem przenoszonym drogą płciową należy unikać kontaktów z przypadkowymi partnerami oraz częstego zmieniania partnerów. Ważne jest, by znać stan własnego zdrowia oraz partnera, mając świadomość skutków, jakie niesie za sobą rozprzestrzenianie się bakterii ureaplasma ureatylicum.

Stosowanie metod zabezpieczających przed chorobami wenerycznymi w postaci np. prezerwatywy nie daje 100 % gwarancji przed zarażeniem się bakterią ureaplasma ureatylicum. Jest to tylko doraźny środek ochronny. Stuprocentową gwarancję daje unikanie współżycia w przypadku braku pewności co do stanu zdrowia partnera.

Konieczne jest rozszerzanie uświadamiania osób aktywnych seksualnie lub przed rozpoczęciem współżycia, jakie zagrożenia niesie za sobą brak dbałości o zdrowie własne oraz partnera.

W przypadku podejrzenia zarażenia się chorobą weneryczną lub gdy występują jakiekolwiek niepokojące objawy w okolicach intymnych, konieczna jest konsultacja z lekarzem specjalistą (ginekologiem lub urologiem) i wykonania stosownych badań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *