krwinkomocz

Krwinkomocz – przyczyny, objawy, leczenie, krew w moczu

Krwinkomocz to rodzaj krwiomoczu. Nazwa wywodzi się od objawów schorzenia. Krew zawarta w moczu to konkretnie krwinki czerwone. Co ważne mocz nie przybiera barwy ani czerwonej, ani też brunatnej typowej dla krwiomoczu. Obecność krwinek w moczu określa się na podstawie badania laboratoryjnego.

Krwinkomocz – obecność krwinek czerwonych w moczu

Pierwszym rodzajem krwiomoczu jest krwiomocz makroskopowy (makrohematuria), kiedy to krwinki czerwone są widoczne w moczu gołym okiem poprzez jego zabarwienie. W drugim typie krwinkomoczu nie pojawia się zabarwienie stad też jest to krwinkomocz mikroskopowy (krwinki są dostrzegalne w osadzie moczu obserwowanym pod mikroskopem). Dopuszczalną normą są 2-3 erytrocyty. Erytrocyty mogą pochodzić zarówno z nerek, jak też cewki moczowej.

Przyczyny występowania krwinkomoczu

Wyróżnia się cztery grupy przyczyn jakie powodują krwinkomocz. Pierwszą stanowią schorzenia kłębuszków nerkowych. Najczęstszą przyczyną krwinkomoczu jest kłębuszkowe zapalenie nerek (pojawia się początkowo krwiomocz, następnie krwinkomocz, po czym białkomocz). Powodem choroby może być również rodzinny łagodny krwiomocz, czy kolagenoza, zespół Alporta.

Drugą grupą schorzeń, jakie wywołują i towarzyszą krwinkomoczowi są schorzenia górnych dróg moczowych takie jak kamica nerkowa, rak nerki czy wielotorbielowatość nerek. Ponadto krwinkomoczowi sprzyjają infekcje dróg moczowych, nadciśnienie tętnicze, bóle głowy itp., które zaburzają pracę układu moczowego. Częstym powodem krwinkomoczu jest gąbczastość rdzenia nerki oraz hiperkalciuria towarzysząca kamicy układu moczowego. Ta ostatnia dotyczy nadmiaru wydalania szczawianów. Wśród przyczyn krwinkomoczu znajduje się również gruźlica nerek, której pierwszym objawem jest krwiomocz.

Trzecią grupą chorób wywołujących krwinkomocz lub też których konsekwencją i następstwem jest krwinkomocz są schorzenia dolnych dróg moczowych. Wymienia się w tej grupie zapalenie pęcherza moczowego, częstomocz oraz zapalenie gruczołu krokowego i cewki moczowej. Ta grupa obejmuje też nowotwory i polipy pęcherza. Krwiomocz i krwinkomocz to jedne z objawów tych chorób. Rak gruczołu krokowego to także choroba współistniejąca z krwinkomoczem.

Czwartą z grup przyczyn krwinkomoczu stanowią inne pozostałe i niejednorodne schorzenia jakie przyczyniają się do powstawania krwinkomoczu. Obecność czerwonych krwinek w moczu może powodować skaza krwotoczna, jak też krwinkomocz wysiłkowy, czy przedawkowanie leków przeciwzakrzepowych. Ponadto wymienia się też krwinkomocz rzekomy (krew w tym przypadku pochodzi nie z dróg moczowych, lecz z dróg rodnych).

Objawy krwinkomoczu

Diagnoza krwinkomoczu jest trudna z uwagi na brak widocznych objawów choroby, co prawda pacjenci zgłaszają się do lekarza z objawami bólowymi przy oddawaniu moczu i niepokojącymi objawami, to nie są one łatwe do rozpoznania. Skojarzenie ich z krwinkomoczem nie jest łatwe, stad też rutynowo wykonuje się analizę moczu mikroskopową, która jasno określa jego występowania lub tez ryzyko rozwoju choroby w kierunku krwinkomoczu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *