Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Ziarniniakowatość Wegenera – przyczyny, objawy i leczenie

Ziarniniakowatość Wegenera, nazywana również ziarniniakiem z zapaleniem naczyń, to nieuleczalna choroba autoimmunologiczna, dotykająca zarówno kobiety jak i mężczyzn około 50 roku życia – na szczęście nie należy ona do częstych schorzeń.

Ziarniniakowatość Wegenera – patogeneza choroby

Przyczyny rozwijania się tej ziarniniaka Wegenera u poszczególnych osób nie zostały dotychczas ustalone. Zauważa się związek pomiędzy obecnością przeciwciał cANCA w organizmie, a także pewien procent powiązania choroby z obecnością we krwi tzw. czynnika reumatoidalnego (RF).

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Ziarniniak Wegenera powoduje trwałe uszkodzenie martwicze małych i średnich naczyń krwionośnych wskutek wzmożonego działania układu autoimmunologicznego. Efektem jest niedokrwienie lub krwawienia z tkanek, występujące szczególnie w okolicy górnych i dolnych dróg oddechowych oraz nerek. Zdarza się, że choroba zajmuje również inne organy – oczy, uszy, skórę, mięśnie i stawy czy przewód pokarmowy lub układ nerwowy oraz – bardzo rzadko, serce.

Jakie są objawy ziarniniaka Wegenera

Niestety, choroba Wegenera w początkowej fazie daje jedynie nieswoiste objawy, mylone często z przemęczeniem i przepracowaniem – pojawia się gorączka, chroniczne zmęczenie oraz brak apetytu w połączeniu ze spadkiem masy ciała. W dalszej kolejności chory zaczyna odczuwać dolegliwości, które pozwalają już podejrzewać wystąpienie tego nowotworu u pacjenta. Do najczęstszych objawów należą:

 • silna niedrożność nosa i nieustępujący katar;
 • krwawienia z nosa oraz zbieranie się w nim krwawych strupów;
 • zapalenie tkanki chrzęstnej nosa prowadzące nawet do przerwania przegrody i zapadnięcia się grzbietu nosa (tzw. nos siodełkowaty);
 • przewlekłe, oporne na leczenie zapalenia zatok;
 • zapalenia ucha środkowego i postępująca utrata słuchu;
 • nawracające zapalenia dziąseł, afty;
 • zapalenia spojówek i innych części oka, rzadziej utrata wzroku, wytrzeszcz czy podwójne widzenie;
 • dolegliwości ze strony krtani – chroniczna chrypa, zmiana barwy głosu oraz ostatecznie trudności w oddychaniu;
 • objawy płucne – duszność, kaszel, krwioplucie, bóle w klatce piersiowej;
 • bóle mięśni i stawów, nawracające stany zapalne;
 • problemy skórne – owrzodzenia i guzki oraz charakterystyczne wylewy podskórne (tzw. plamica uniesiona);
 • bóle brzucha i uporczywe biegunki – czasami krwawe;
 • krew w moczu lub buraczkowe zabarwienie moczu;
 • jeśli choroba atakuje nerki, często długi czas przebiega ona bezobjawowo, a jedynym sposobem jest wyłapanie zmian w wynikach badania moczu.

Ziarniniakowatość Wegenera – leczenie i rokowania

Z uwagi na możliwe szerokie spektrum oddziaływania na organizm, leczenie ziarniniaka może opierać się na współpracy zespołu specjalistów. Stosuje się leczenie farmakologiczne, którego celem jest doprowadzenie do remisji choroby i utrzymanie tego stanu. Niestety, mimo coraz nowocześniejszych leków, wciąż obserwuje się nawrót choroby u znacznego odsetka pacjentów.

Przy odpowiedniej diagnozie i trafnym leczeniu choroba ta może jednak zostać spowolniona lub zatrzymana, natomiast nieleczona doprowadza do zgonu w przeciągu pół roku od postawienia diagnozy. Jak widać, niezwykle ważne jest więc szybkie wdrożenie procedur leczniczych.


loading...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *