przeszczep rodzinny

Przeszczep rodzinny – zalety przeszczepu wątroby lub nerki

Przeszczep rodzinny bywa najbezpieczniejszą formą transplantacji. Coraz częściej przeszczepy organów od osób żyjących się udają. Są jednak pewne warunki dotyczące dawcy. To właśnie z ich powodu krewni są najlepszymi dawcami, jakich bierze się pod uwagę w pierwszej kolejności.

Przeszczep rodzinny

Żyjąca osoba również może być dawcą organów. Wydawać by się mogło niemożliwe, bo skoro oddam organ córce, bratu, czy kuzynowi to jak sama mam żyć? Okazuje się iż możemy oddać zarówno nerkę, jak i fragment wątroby, czy szpik kostny. Organy pobrane od krewnych dają choremu największe szanse na wyleczenie.

Przeszczep rodzinny może być wykonany w trzech przypadkach. Po pierwsze kiedy chory potrzebuje takich organów jak nerka, wątroba, szpik lub komórki krwiotwórcze krwi obwodowej. Pobieranie tkanek możliwe jest od krewnych spokrewnionych z chorym genetycznie. Są to rodzice, dzieci, rodzeństwo, bliscy krewni. Ponadto dopuszcza się również oddanie organu przez krewnych emocjonalnych jak np. współmałżonek lub teść.

Drugim przypadkiem jest dawca będący w bliskich stosunkach z biorcą. To bardzo szerokie pojęcie i nie rzadko Komisja Etyki Krajowej Rady Transplantologii przygląda się dawcy. Taki rodzaj oddania narządu wymaga zgody sądu. Chodzi o to, by wykluczyć nacisk na dawcę, by oddał organ. Również kwestie finansowe wchodzą w grę, bowiem nie można handlować organami.

Przeszczep rodzinny – przeszczep wątroby lub nerki

Biorcami wątroby a w zasadzie jej fragmentu są zazwyczaj dzieci. Transplantacja na linii dorosły dorosły bywa utrudniona i niesie ogromne ryzyko. By przeszczep miał sens należy pobrać wtedy około 40% organu. To dużo i mimo iż wątroba się regeneruje to jednak ubranie jej prawie połowy stanowi zagrożenie dla życia dawcy.

Ryzyko zgonu dawcy szacuje się na 0,5 procent. jeśli chodzi o dzieci jest inaczej, bowiem wątroba dziecka jest mniejsza i mniejszy fragment pobiera się od dawcy. Pierwszy przeszczep wątroby u dziecka w Polsce dokonany został w 1999 roku przez profesora Piotra Kalicińskiego w CZD.

Pobranie od ojca lub matki fragmentu wątroby dla dziecka ma wiele zalet. Znalezienie zmarłego dawcy dla dziecka jest bardzo trudne, tymczasem gdy dawca jest rodzic można dokładnie ocenić stan wątroby dawcy, operacje zaplanować zarówno wobec dawcy i biorcy synchronizując czas przeszczepu. Czas tzw. zimnego niedokrwienia to zaledwie kilka godzin. W przypadku nerki jest podobnie. Przeszczep rodzinny nerki stanowi 3% zabiegów transplantacyjnych w Polsce. To stosunkowo mało, jednak sytuacja zaczyna się zmieniać.

Przeszczep rodzinny – zalety przeszczepu od żyjącej osoby

Korzyści z pobrania organu od żyjącej osoby są nieocenione dla jakości przeszczepu. Można bowiem dokładnie zbadać organ czy jest zdrowy i się nadaje do przeszczepu. Ponadto zabieg można zaplanować i ograniczyć czas w którym organ jest poza układem krążenia. Co więcej naukowcy podkreślają iż nerka od żywego dawcy funkcjonuje bez zarzutu przez 15-18 lat, zaś od zmarłego zaledwie 9-10. dlaczego zatem tak niewiele przeszczepów rodzi8nnych się wykonuje?

Przede wszystkim kuleje wiedza zarówno rodzin jak i lekarzy w tym temacie. Wiele osób nie wie, że można normalnie funkcjonować z jedną nerką. Poza wiedzą jest tez kwestia kwalifikacji medycznej. Nie każdy dawcą może być, nie każda nerka jest zdrowa na tyle by posłużyć biorcy. Na 100 osób, które chcą oddać nerkę bliskiej osobie, tylko 35 spełnia wymagania. Nerkę można pobrać tylko od zupełnie zdrowego człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *