Ziemniaki

Ziemniaki – wartości odżywcze i ich kaloryczność, bogactwo witamin

Ziemniaki uchodzą za produkt spożywczy sprzyjający tyciu, tymczasem wcale tak być nie musi. Odpowiednia ich ilość oraz sposób przyrządzenia może składać się na dietę odchudzającą. Ziemianki, czy jak kto woli kartofle to bogate źródło potasu, fosforu, witaminy C oraz beta karotenu.

Dania z ziemniakami

Ziemniaki to jedne z najpopularniejszych elementów dań obiadowych. Dodajemy je do zup, jak i do dań głównych. Spożywamy w towarzystwie kotletów, w sałatkach warzywnych, w bograczu, z pieczenią, jako składnik klusek, placków itd.

Warzywa są popularne w postaci gotowanej, smażonej, puree, ziemniaków z wody, w mundurkach. Przepisów na dania z ziemniakami jest całe mnóstwo. Wbrew powszechnej opinii ziemniaki są niskokaloryczne. Nie są też tuczące ani bezwartościowe. Obfitują w błonnik i minerały oraz witaminy.

Jeśli ziemniaki będziemy jeść bez polewania ich tłuszczem, sosów i bez mieś im towarzyszących na pewno nie przytyjemy. 100 gram ziemniaków gotowanych w wodzie to jedynie 75 kcal. Miąższ ziemniaka zawiera lekkostrawne węglowodany, zawiera jedno z najzdrowszych białek roślinnych tuż za soją.

Ziemniaki – wyjątkowe bulwy

Ziemniaki to również bogactwo witaminy C, której najwięcej znajdziemy w młodych kartoflach. Jeden ziemniak to aż 1/4 dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Niestety im dłużej ziemniaki leżakują poza ziemią tym więcej tracą witaminy C.

Poza witaminą C istotny jest też beta karoten, którego całkiem sporo maja żółte odmiany kartofli. Wszystkie ziemniaki natomiast zawierają witaminy H, K, B1, B2, B6 i PP oraz minerały takie jak potas i fosfor, a w śladowych ilościach też magnez, wapń, żelazo, mangan, sód, fluor, jod i siarkę. Taki skład sprawia, ze ziemniak wydaje się atrakcyjnym warzywem i bardzo cennym w diecie, zdrowej diecie.

Ziemniaki pomagają na trawienie i nadciśnienie

Jedzenie ziemniaków może mieć też walory lecznicze. Są one polecane jako produkt ułatwiający trawienie, pomagający w leczeniu nadciśnienia. Zawierają łatwoprzyswajalną skrobię, stad są polecane już niemowlętom. Ponadto zawartość błonnika świetnie reguluje metabolizm.

Usuwają też nadmiar cholesterolu, łagodzą dolegliwości wynikłe z choroby wrzodowej żołądka. A sok z ziemniaków pomaga na artretyzm. Wywar z gotowanych kartofli zaleca się pic na kamienie nerkowe i żółciowe.

Ziemniaki w mundurkach

Najsmaczniejsze ziemniaki to ziemniaki gotowane, pieczone w mundurkach. Świeżo kopane ziemniaki maja najwięcej swych właściwości, zwłaszcza gdy nie obieramy ich ze skórki. Zbyt długie moczenie i gotowanie ziemniaków pozbawia je cennych minerałów i witamin.

Pamiętajmy jednaka by nie jeść zielonych ziemniaków. Jeśli skórka zielenieje oznacza to iż wydziela toksyny trujące. Podczas przechowywania ich stężenie rośnie, zwłaszcza gdy z bulw wyrastają liczne kiełki, a większość miąższu ziemniaka ma zieloną barwę.

Ziemniak ziemniakowi nierówny

Wczesnym latem możemy w odmianach ziemniaków do woli przebierać. Niemal wszystkie wczesne odmiany, takie jak frezja, drop, koral, malwa, zawierają mało skrobi. Idealnie nadają się na sałatki. Niestety tracą szybko swą świeżość. Im późniejsza odmiana tym miąższ ziemniaka jest bardziej mączny, co świadczy o zwiększonej zawartości skrobi. Dzięki niej ziemniaki mogą być przechowywane do kolejnego sezonu. Z tych odmian popularnością cieszą się irgi i irysy.

Aby dania z ziemniakami były smaczne należy wiedzieć która odmianę ziemniaka użyć do danej potrawy. a sałatki najlepsze są kartofle zawierające mało skrobi, na placki natomiast – sypkie. Tymczasem rzadko w polskich sklepach można dostać kilka różnych odmian kartofla. By rozpoznać do czego będzie dobry dany ziemniak można wykonać test.

Przekrajany wówczas ziemniaka na pół i trzemy polówkami o siebie. Gdy pojawi siew oda świadczy to o przydatności do sałatki, smażenia i pieczenia. Jeśli kawałki są kleiste wówczas ziemniak będzie idealny do puree oraz na pyzy, kluski czy placki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *