Śmieciowe jedzenie

Śmieciowe jedzenie – jak rozpoznać śmieciowe jedzenie? Źródło chorób

Śmieciowe jedzenie to przekleństwo XXI wieku. Niestety uwielbiamy je, smakuje nam i chętniej po nie sięgamy niżeli po zdrowe warzywa, czy owoce. Zwłaszcza dzieci narażone są na jedzenie fast foodów, batonów i wszelkiej maści produktów wypełnionych konserwantami, substancjami chemicznymi. W wyniku rozporządzenia ministerstwa, w szkołach zabroniono sprzedaży śmieciowego jedzenia.

Śmieciowe jedzenie w szkole

Do niedawna szkoły prowadzące sklepiki oferowały w nich swoim uczniom różności alternatywne do zdrowego posiłku. Między innymi kupić w sklepiku można było lizaka, ale również chipsy, słodkie napoje gazowane i wiele innych wyrobów z pozoru spożywczych a faktycznie chemicznych, przyczyniających się zarówno do rozwoju otyłości u dzieci, jak i w konsekwencji do cukrzycy, miażdżycy itd.

Rozporządzenie dopuszcza jednak pewne niezdrowe wyjątki. Od 1 września 2015 roku w sklepikach szkolnych nie można sprzedawać tzw. śmieciowego jedzenia. To kroku ku zdrowemu żywieniu i nauce nawyków żywieniowych zgodnych z wytycznymi WHO. Decyzja została podjęta po tym, jak Ministerstwo Zdrowia zaczęło alarmować o ilości dzieci borykających się z otyłością i problemami zdrowotnymi w związku z niezdrowa dietą. Prócz wyeliminowania ze szkoły śmieciowego jedzenia pojawiły się zintensyfikowane programy kształtujące świadomość żywieniowa. Jednym z nim jest program Pij mleko będziesz wielki oraz Warzywa i owoce dla ucznia.

Śmieciowe jedzenie – co można kupić w sklepiku a czego nie

Rozporządzenie Ministra Edukacji wskazuje iż w sklepikach nie można sprzedawać produktów powodujących problemy zdrowotne, zwłaszcza choroby dietozależne. Do produktów tych zaliczane są chipsy, batony, gumy do żucia (nawet te bezcukrowe), słodkie napoje gazowane, jedzenie instant i fast food, drożdżówki, niektóre ciastka, salami i parówki, serki topione oraz majonez.

Co zatem sprzedają sklepiki? Otóż dozwolone są kanapki na bazie pieczywa pełnoziarnistego i razowego z wędliną (70% mięsa), z warzywami, bez soli i sosów, zwłaszcza majonezu. Ponadto oferowane są uczniom sałatki i surówki z zachowaniem stosunku 10g tłuszczu na 100g produktu. Również kupić w sklepiku mozemy mleko bez cukru, napoje ryżowe, kukurydziane i sojowe. Z wyrobów nabiałowych dostępne są jogurty i kefir, maślanka, zsiadłe mleko a także wyroby zbożowe bez cukru i o niskiej zawartości sodu.

Podstawowym produktem w ofercie handlowej winny być owoce oraz warzywa. Mogą być przetworzone pod warunkiem iż są dietetyczne. Do kupienia są też owoce suszone, orzechy, nasiona w opakowaniach do 100g. Z napojów sklepik dysponuje możliwością sprzedaży soków, musów i koktajli owocowych, warzywnych i mieszanych w opakowaniach do 330ml, bez cukru i z niską zawartością sodu. Ponadto dopuszcza się sprzedaż wody mineralnej, źródlanej bez cukru oraz napojów takich jak kawa zbożowa, kakao, herbata, kompot.

Śmieciowe jedzenie – kary pieniężne

Za sprzedaż śmieciowego jedzenia przewidziano kary pieniężne, ponadto kary obowiązują również za sprzedaż produktów nie wymienionych w rozporządzeniu i nie mogących zaliczyć się do jakiejkolwiek z grup produktów. Kary wynoszą od tysiąca złotych do pięciu. Niestety większość produktów jakie można sprzedawać ma bardzo wysoka cenę, co za tym idzie popyt na nie jest niewielki i sklepiki zwyczajnie znikając z przestrzeni szkolnych. Tym samym problem pozostaje nierozwiązany, bowiem dzieci i młodzież nie mając możliwości zakupów na terenie szkoły dokonują ich w najbliższym sklepie poza szkołą, gdzie maja do wyboru pełną paletę śmieciowego jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *