Dieta w chorobie Hashimoto

Dieta w chorobie Hashimoto – co jeść, a czego nie jeść z Hashimoto?

Dieta w chorobie Hashimoto wspomaga leczenie, dlatego warto jest o nią zadbać. Warto wiedzieć jakimi produktami się poratować a od których trzymać z daleka. Choroba Hashimoto jest schorzeniem tarczycy o podłożu autoimmunologicznym.

Dieta w chorobie Hashimoto

Choroba Hashimoto to nic innego jak zapalenia tarczycy. Organizm wówczas produkuje zbyt wiele przeciwciał przeciwko antygenom tarczycy. Przebieg choroby powoduje uszkodzenie nieodwracalne tarczycy, a co za tym idzie działanie tarczycy jest zaburzone.

Ilość wytwarzanych hormonów zwiastuje niedoczynność tarczycy. Tymczasem tyroksyna, jak i trójjodotyronina odpowiadają za jakość i funkcjonowanie tkanek. Hormony tarczycy wpływają między innymi na podstawową przemianę materii, metabolizm tłuszczów i węglowodanów, biorą udział w regulacji cieplnej organizmu.

Początkowo choroba jest bezobjawowa i trudno jest ją zdiagnozować. Z czasem jednak uszkodzenia tarczycy są coraz poważniejsze co daje pewne objawy somatyczne i skłania do diagnostyki tarczycy. Diagnoza bywa zaskoczeniem i często stawiana jest bardzo późno.

Objawy choroby Hashimoto

Objawami choroby Hashimoto jest przybranie na wadze, mimo dbania o dietę i aktywność. Ponadto pojawia się przewlekłe zmęczenie, uczucie senności, stany depresyjne i problem z termoregulacją. Osobie cierpiącej na ten rodzaj zaburzeń w czynności tarczycy wciąż jest zimno, jej libido jest bardzo niskie.

U kobiet odnotowuje się zaburzenia miesiączki oraz łamliwość paznokci i włosów. Ponadto skóra robi się sucha i pęka. Objawy te mogą nasilać się stopniowo, mijać i pojawiać inne, nie muszą występować wszystkie, tym bardziej jednoczesne. Z uwagi na ich zmienność bywa trudno zdiagnozować przyczynę.

Zwykle schorzeniu towarzyszy cekalia i cukrzyca typu I, czasem też łuszczyca, toczeń lub RZS. By leczyć chorobę Hashimoto kluczowa jest diagnostyka ujmująca alergeny, skłonności do nietolerancji itp. wprowadza się pacjentom leczenie hormonalne oraz dietę. To właśnie dieta jest kluczowa, jednak musi być dobrana. Proces zapalny można ograniczyć i spowolnić poprzez spożywanie produktów sprzyjających tworzenie się hormonów tarczycy. Skutkuje to poprawą nastroju i komfortu życia.

Dieta w chorobie Hashimoto – założenia dietetyczne

Po pierwsze dietę dobiera się indywidualnie na podstawie wyników badań diagnostycznych. Uwzględniać winna ona schorzenia współistniejące, zwłaszcza alergie(najczęściej na gluten, białko jaja oraz mleka, drożdże). Należy zadbać o regularne posiłki w równych odstępach dnia i o stałych porach.

Winni ich być 4-5, a ostatni należy spożyć minimum na 3 godziny przed pójściem spać. Ma to znaczenie dla tempa przemiany materii. Dieta winna wyeliminować jedzenie tzw. śmieciowe, przetworzone, sztucznie uzdatniane. Zaleca się spożywanie produktów bogatych w pełnowartościowe białko, węglowodany o niskim indeksie glikemicznym oraz tłuszcze o dużej zawartości kwasów omega 3. Ilość spożywanych kalorii zależy od masy wyjściowej oraz stylu życia.

Niestety większość pacjentów boryka się z nadwagą z uwagi na zwolnione tempo przemiany materii poprzez niedobór hormonalny. Mimo to nie zaleca się diety niskokalorycznej i odchudzającej. Poza tym organizm potrzebuje nawodnienia w ilości minimalnej dwóch litrów dziennie. Do picia poleca się herbaty owocowe i ziołowe napary, a także czystą wodę.

Dieta w chorobie Hashimoto – co zatem jeść, a czego nie jeść?

Przede wszystkim wartościowe jest chude mięso, np. z królika, ryby morskie oraz owoce morza, jaja i warzywa. W diecie winny się znaleźć warzywa kiszone, oleje roślinne, mleko kokosowe. Wśród niezalecanych produktów znajdują się pszenica, mleko i jego przetwory. Kategorycznie odradza się jedzenie przetworzone w tym ciastka, wędliny, pieczywo, margaryny utwardzone, konserwy itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *